Xitoy yanada yaqinroq
Ikki hafta davom etgan ish safarida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev, xalqaro aloqalar va tijoratlashtirish masalalari bo‘yicha rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev hamda Geologiya, qazib olish, qimmatbaho, rangli metalllarni va uranni qayta ishlash bo‘limi mudiri Sherzod Sharipovlar Xitoy Xalq Respublikasining Urumchi, Qashg‘ar, Sin’sin va Pekin shaharlarida ish safarida bo‘ldilar. Tashrifning maqsadi rasmiy taklifga binoan “Ipak yo‘li” tog‘sanoat hamkorligi forumida ilmiy ma’ruzalar bilan ishtirok etib, tadbir doirasida va undan tashqarida xitoylik muassasa va korxonalar bilan ikki va ko‘p tomonlama muzokaralar o‘tkazish edi.
Forumda O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Mo‘g‘uliston va boshqa o‘nlab davlatlardan delegatsiyalar to‘plandi va ikkita alohida anjumanlar bo‘lib o‘tdi. Unda import qilinayotgan mineral resurslarni qayta ishlash masalalari va Xitoyning Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoni (ShUAR) Qashg‘ar okrugida mineral sanoat sohasida hamkorlik ustuvorliklari muhokama qilindi. Ishtirokchilar investitsiya loyihalarini taqdim qilishdi va mintaqaning fan va texnika yutuqlari bilan tanishish uchun sanoat-iqtisodiy zonaga tashrif buyurdilar.
Navoiy bo‘limi raisi ma’ruzasida ta’kidlashicha, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning siyosatlari natijasida mamlakat so‘nggi yillarda dunyoga keng ochildi: bugungi kunda 80 dan ortiq davlat bilan vizasiz rejim joriy etilgan, jumladan O‘zbekistonning asosiy hamkorlaridan biri bo‘lgan Xitoy bilan ham. Bu ikki davlat olimlari va biznes tuzilmalar o‘rtasida hamkorlikni yanada kengaytirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi. Hozirgi kunda Navoiy bo‘limi Xitoyning taxminan qirqtacha davlat muassasalari, institutlari va kompaniyalari bilan memorandum va kelishuvlarga ega. A.Mirzayev bu ro‘yxatni kengaytirish va geologiya, foydali qazilmalarni qazib olish, boyitish hamda qayta ishlash sohalarida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishni taklif qildi.
Bu taklifga bir qator xitoylik kompaniyalar ijobiy javob qaytardi. Jumladan, qishloq xo‘jaligi, 3D-chop etish va modellashtirish sohalarida xizmat ko‘rsatuvchi “Quifei Smart Services Co., Ltd.” va yangi energiya avtomobillari hamda tog‘-kon sanoati uchun maxsus texnikani ishlab chiqaradigan Geely xoldingi kabilar. Navoiy bo‘limi ular bilan hamkorlik to‘g‘risida memorandumlarni imzoladi.
Safar mobaynida olimlar Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayonining bolalar shifoxonasiga tashrif o‘tkazdilar. Uchrashuvda Navoiy viloyati bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi bilan hamkorlik o‘rnatish masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston va Xitoy pediatrlari o‘rtasidagi hamkorlikni muvofiqlashtirish mas’uliyati Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi va ShUARdagi Ilm-fan va texnika rivojlanishi strategiyalari institutiga yuklandi. Bu qaror oktyabr oyida bo‘lib o‘tgan onlayn yig‘ilishda ilgari surilgan edi. Noyabrdagi muzokaralar yakunida ikki tomonlama kelishuvlar imzolandi va Xitoy tomonidan rasmiy xat yuborildi. Hamkorlik doirasida bolalardagi nevrologik hamda kritik holatlarning erta tashxislanishi va davolash metodlarini o‘rganish, kognitiv buzilishlar bo‘yicha tadqiqotlar, tajriba almashinuvi va mutaxassislarning malakasini oshirish rejalashtirilgan.
Yana bir imzolangan muhim hujjat — bu Shinjonning “Jinchen” energetika texnologiyalarini rivojlantirish kompaniyasi bilan birgalikda “Sanoat, qishloq xo‘jaligi va tog‘-kon sanoatida innovatsion texnologiyalarni rivojlantirish va joriy etishga ko‘maklashish bo‘yicha O‘zbekiston–Xitoy xalqaro markazini tashkil etish to‘g‘risida”gi kelishuvdir. Markaz Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi qoshida tashkil etilishi hamda ilmiy tadqiqotlar, sanoat ishlab chiqarish va energetika sohalarida hamkorlikni rivojlantirishi ko‘zda tutilgan.
Pekinda navoiylik delegatsiya Xitoy Geologik fanlari akademiyasining Geomekanika institutiga tashrif uyushtirdi. Asosiy tahlil mavzusi — kelajakda qurilishi rejalashtirilgan “Xitoy — Qirg‘iziston — O‘zbekiston” temir yo‘li marshruti bo‘ylab geologik izlanishlar olib borish bo‘yicha xalqaro loyihalarni tayyorlash bo‘ldi. Temir yo‘l qurilishi tog‘ tizmalari orqali tunnel yotqizishni o‘z ichiga oladi, bu tog‘ jinslarining tarkibi va tuzilishini tahlil qilish hamda tektonik yoriklarni o‘rganish uchun noyob imkoniyatlarni ochib beradi, bu zamonaviy relyefning shakllanish bosqichlarini aniqlashtirishga yordam beradi.
Tomonlar qurilish jarayonida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan yer ko‘chishi jarayonlari, deformatsiya va uzilishlar masalalari yuzasidan fikr almashdilar va qo‘shma tadqiqotlar boshlash, geomekanik modellashtirish olib borish, sun’iy intellekt texnologiyalarini qo‘llash, xavfsizlik monitoringi tizimlarini joriy etish va ma’lumot almashish uchun yagona platforma tashkil etishga kelishdi. Shuningdek, Qirg‘iziston mutaxassislarini ham sherik sifatida jalb etish muhimligi qayd etildi. Yaqin kunlarda Navoiy bo‘limi xodimlarining Qirg‘izistonga ish safari rejalashtirilgan.
Keyinchalik Geomekanika institutida ilmiy muassasalar va savdo kompaniyalari vakillari ishtirokida kengaytirilgan seminar o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 15 iyundagi qarori bilan Fanlar akademiyasining Navoiy bo‘limi zimmasiga yuklatilgan vazifalar orasida xalqaro hamkorlikni tashkil etish, shuningdek, hududning texnologik va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga qaratilgan ilmiy tadqiqotlarni muvofiqlashtirish va monitoringini olib borish alohida o‘rin tutadi. Shu munosabat bilan A.Mirzayev xitoylik hamkasblar oldiga ikki tashabbusni ilgari surdi.
Birinchisi — bozor kon’yunkturasi tahlili asosida investitsiya loyihalarini ishlab chiqish va tayyorlashga ixtisoslashgan Xalqaro konsalting markazini tashkil etishdir. Markaz investorlar uchun uskuna va tovar xususiyatlaridan kelib chiqib individual loyihalar ishlab chiqadi, O‘zbekiston va Markaziy Osiyo bozorlari ehtiyojlarini, xomashyo bazasini, eksport salohiyatini va lokalizatsiya davlat dasturlariga muvofiqligini o‘rganadi. Bu investorlar uchun istiqbol va xatarlarni tez va aniq baholash imkonini beradi.
Ikkinchi tashabbus tadbirkorlarga qaratilgan bo‘lib, Xitoyning O‘zbekistonga investitsiyalarini muvofiqlashtirish uchun xalqaro axborot-tahlil biznes markazini tashkil etish bilan bog‘liq. Loyiha ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikning jadal o‘sishiga asoslangan. Markaz ko‘p tarmoqli tuzilishga aylanadi, jumladan Xitoy kompaniyalari uchun ofis qanoti, yirik uskunalarni namoyish qilish uchun ko‘rgazma pavilyoni binosi, shuningdek, xitoylik ishlab chiqaruvchilarning tovarlarini sotish uchun mini-bozor. Bu yerda o‘zbekistonlik tadbirkorlar ham Xitoy kompaniyalariga o‘z mahsulotlarini taklif qilishlari mumkin bo‘ladi. Bu savdo va investitsion faollikni kengaytirish uchun sharoit yaratadi va mintaqaning xalqaro sheriklar uchun jozibadorligini oshiradi.
Loyiha bir necha xitoylik kompaniyalar bilan kooperatsiya shaklida amalga oshirish taklif etildi. Navoiy viloyati xalqaro yuk samolyotlarini qabul qila oluvchi aeroport va erkin iqtisodiy zona mavjudligi tufayli qulay geografik ahamiyatga ega. Navoiy bo‘limi shartnoma asosida konsultativ xizmatlar ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Bundan tashqari, navoiylik olimlar tog‘ jinslarini maydalash uskunalari va tegirmonlarini ishlab chiqaruvchi “Henan Wanshi Hengtong” va yem-ozuqani qayta ishlashga ixtisoslashgan “Product Philosophy” kabi kompaniyalarining sanoat ustaxonalarida bo‘ldilar. Delegatsiya texnologik jarayonlar bilan tanishdi va hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi.
Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi rahbariyati va tadqiqotchilarining Xitoyga amaliy tashrifi ikki mamlakat olimlari va tadbirkorlari o‘rtasidagi ilmiy, ishlab chiqarish va sarmoyaviy hamkorlikni mustahkamlashda muhim bosqich bo‘ldi. Muzokaralar, imzolangan hujjatlar va kelishuvlar kelgusidagi qo‘shma loyihalar va hamkorlikni chuqurlashtirish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi.

Курс на сближение с Китаем
Около двух недель председатель Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан Абдуразак Мирзаев, его заместитель по международным связям и коммерциализации Кувондик Нурбоев и заведующий отделом геологии, добычи и переработки драгоценных, цветных металлов и урана Шерзод Шарипов находились с рабочим визитом в городских округах Урумчи, Кашгар, Синьсинь, а также в столице Китайской Народной Республики. Поводом стало официальное приглашение для участия в Форуме по сотрудничеству в сфере горной промышленности «Пути Шёлка». Однако цель поездки заключалась не только в выступлении с научными докладами, но и в проведении двусторонних и многосторонних переговоров с китайскими учреждениями и предприятиями как в рамках трёхдневного масштабного мероприятия, так и за его пределами.
В ходе форума, собравшего делегации из десятков стран, включая Узбекистан, Кыргызстан, Таджикистан и Монголию, состоялись две конференции. На них обсуждались вопросы переработки импортируемых минеральных ресурсов и взаимодействия в сфере минеральной промышленности округа Кашгар Синьцзян-Уйгурского автономного района КНР. Участники представили инвестиционные проекты и посетили промышленно-экономическую зону, где ознакомились с достижениями науки и техники региона.
Председатель Навоийского отделения выступил с докладом, подчеркнув, что благодаря прогрессивной политике Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева страна за последние годы активно открылась миру: сегодня с более чем 80 государствами установлен безвизовый режим, включая Китай — одного из ключевых партнёров Узбекистана. Это создаёт дополнительные возможности для расширения сотрудничества между научными и бизнес-кругами двух стран. В настоящее время у отделения подписаны меморандумы и соглашения примерно с сорока государственными учреждениями, институтами и компаниями КНР. А.Мирзаев предложил расширить этот список и отметил перспективы взаимодействия учёных и предпринимателей Узбекистана и Китая в сферах геологии, добычи, обогащения и переработки полезных ископаемых.
На этот призыв откликнулись ряд китайских компаний. Среди них - Синьцзянская по интеллектуальному обслуживанию «Quifei Smart Services Co., Ltd», предоставляющих услуги в сферах сельского хозяйства, 3D-печати и моделирования, а также по производству новых энергетических автомобилей радар (Чжэцзян) холдинга Джили, которая, в том числе производит спецтехнику для горнодобывающей промышленности. С этими компаниями Навоийское отделение подписало меморандумы о сотрудничестве.
Во время поездки учёные посетили Детскую больницу Синьцзян-Уйгурского автономного района. На встрече обсуждалось налаживание сотрудничества с Навоийским областным детским многопрофильным медицинским центром с охватом профильных медучреждений других регионов, включая Джизакскую область. Координация взаимодействия узбекских и китайских педиатров возложена на Навоийское отделение Академии наук и Институт стратегий развития науки и техники СУАР КНР. Это решение было принято ещё в ходе онлайн-совещания в конце октября. Итогом ноябрьских переговоров стало подписание соглашений и получение официального письма китайской стороны. Сотрудничество предусматривает проведение совместных исследований по темам ранней диагностики и лечения детских неврологических критических состояний, когнитивных нарушений, а также обмен опытом и повышение квалификации специалистов.
Другим значимым документом стало соглашение о создании вместе с Синьцзянской компанией по развитию энергетических технологий «Цзинчэн» Узбекско-Китайского международного центра содействия разработкам и внедрению инновационных технологий в промышленности, сельском хозяйстве и горнорудной отрасли. Предусматривается, что Центр будет создан при Навоийском отделении Академии наук и станет развивать сотрудничество в сфере научных исследований, промышленного производства и энергетики.
В Пекине навоийская делегация посетила Институт геомеханики Китайской академии геологических наук. Одной из основных тем обсуждения стала подготовка международных проектов по совместным геологическим изысканиям вдоль маршрута будущей железнодорожной магистрали «Китай — Кыргызстан — Узбекистан». Строительство железной дороги предполагает прокладку тоннелей через горные массивы, что открывает уникальные возможности для анализа состава и структуры пород и изучения тектонических разломов, что будет способствовать уточнению этапов формирования современного рельефа.
Стороны обменялись мнениями о возможных оползневых процессах, деформациях и разломах, которые могут возникнуть при строительстве. Было достигнуто соглашение о запуске совместных исследований, проведении геомеханического моделирования, применении технологий искусственного интеллекта, внедрении систем мониторинга безопасности и формировании общей платформы обмена данными.
Отмечалась важность объединения усилий с привлечением специалистов Кыргызстана. В ближайшее время планируется рабочая поездка сотрудников Навоийского отделения в соседнюю страну.
Далее в Институте геомеханики прошёл расширенный семинар с участием представителей научных учреждений и торговых компаний.
Учитывая, что среди задач, возложенных на Навоийское отделение Академии наук Постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 июня 2017 года, особое место занимает организация международного сотрудничества, а также координация и мониторинг научных исследований, направленных на технологическое и социально-экономическое развитие региона в целом, председатель отделения А.Мирзаев выступил перед китайскими коллегами с двумя инициативами.
Первая — создание Международного консалтингового центра по разработке и подготовке инвестиционных проектов на основе анализа рыночной конъюнктуры. Центр будет разрабатывать проекты для инвесторов индивидуально, учитывая специфику оборудования и товара, изучая потребности рынка Узбекистана и Центральной Азии, сырьевую базу, экспортный потенциал и соответствие госпрограммам локализации. Это позволит инвесторам быстро оценивать перспективы и риски и принимать эффективные решения.
Вторая инициатива была ориентирована на предпринимателей и касалась создания Международного информационно-аналитического бизнес-центра по координации китайских инвестиций в Узбекистане. Проект основан на динамичном росте экономического сотрудничества двух стран. Центр станет многопрофильной структурой, включающей офисное крыло для китайских компаний, выставочное павильонное здание для демонстрации крупногабаритной техники и оборудования, а также мини-рынок для реализации товаров китайских производителей. Здесь же предприниматели из Узбекистана смогут предлагать свои товары китайским компаниям. Это создаст условия для расширения торгово-инвестиционной активности и повысит привлекательность региона для международных партнёров.
Проект предлагается реализовать в формате кооператива с участием ряда китайских компаний. Навоийская область удобна благодаря международному аэропорту, способному принимать грузовые самолёты, а также наличию свободной экономической зоны. Навоийское отделение Академии наук готово оказывать консультативные услуги на договорной основе.
Кроме того, навоийские учёные посетили промышленные цеха ряда компаний — производителя оборудования для дробления горных пород и мельниц «Henan Wanshi Hengtong» и предприятия «Product Philosophy», специализирующегося на переработке кормов. Делегация ознакомилась с технологическими процессами и обсудила перспективы сотрудничества.
Рабочий визит руководства и научных сотрудников Навоийского отделения Академии наук в Китай стал важным этапом укрепления научного, промышленного и инвестиционного взаимодействия между учёными и предпринимателями двух стран. Переговоры, подписанные документы и достигнутые договорённости формируют основу для будущих совместных проектов и углубления партнёрства.