Kelajak uchun o‘nta loyiha
Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universitining (NDKTU) faollar zalida Navoiy shahridagi iqtidorli-iste'dodli va innovator yoshlarning innovatsion loyihalar taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Navoiy shahar hokimi Muratxan Egamqulov, yirik sanoat korxonalari vakillari, olimlar, xorijiy ekspertlar ishtirok etdilar. Ularga NDKTU va FA Navoiy bo‘limi, shuningdek, innovatsiyalar bilan shug‘ullanadigan boshqa tashkilotlar yoshlari o‘z ishlanmalarini taqdim etdilar.
Navoiy shahar hokimi M.Egamqulov tadbir ishtirokchilarni qutlab, yoshlardan tengdoshlarini harakatga chaqirishlarni, ularning ham o‘z ovozi, o‘z o‘rni bo‘lishiga ko‘maklashishlarini va Navoiy shahrini innovatsion hududga aylantirishga qissa qo‘shishlarini so‘radi hamda ilhomlanishdan, ixtirolar yaratishdan, bilim olishdan charchamasliklarini tiladi.
Sho‘ndan so‘ng, uchrashuvda tashabbuskor va faol yoshlar o‘zlarining kelajak rejalari, takliflarini bayon qildilar. Amalga oshirish, hayotga tadbiq etish lozim bo‘lgan loyihalar bo‘yicha amaliy yordamlar so‘radilar va shahar hokimi loyihalarni qo‘ldan kelguncha qo‘llab-quvvatlashga va'da berdi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi birinchi bosqich tayanch doktoranti Nigora Nosirova Bo‘lim olimlari tomonidan tayyorlangan Navoiy shahrida aholini sog‘lomlashtirishga ixtisoslashgan “Ekologik bog‘” tashkil qilish bo‘yicha amaliy loyihasini taqdimotini o‘tkazdi. Loyihada Navoiy shahri hududida sanoat korxonalari zich joylashgani sabab aholida nafas olish, ovqat hazm qilish a'zolari, qon aylanish va asab tizimi kasalliklari ko‘payganini inobatga olib “ekologik bog‘” yaratish zarur ekanligi asoslangan. Ikki gektar yerda mavsumiy o‘simliklar (moychechak, rastoropsha), yil davomida hosil beradigan qulupnay, shipovnik va boshqa ko‘p yillik dorivor o‘simliklar, makka sano, godji va boshqa dorivor butalar hamda zaytunzor va kivi dalalari, shunigdek, konferensiya va har xil ilmiy yig‘ilishlar o‘tkazish va ishlab chiqarish maydonchalarini barpo etish nazarda tutilgan. Bundan tashqari loyihada asab tizimini tinchlantirish uchun foydali lavanda dalalari, ko‘chatxona va issiqxona (papaya, banan, guava), bolalar maydonchasi, salomalik kafesi, kutubxona hamda hamkorlikda va o‘zimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlar ko‘rgazmasi, vrach maslahatxonasi va fitobar tashkil etish rejalashtirilgan.
Loyiha bajarishdan quyidagi natijalar olinishi kutilmoqda. Aholi salomatligini tiklashga ixtissoslashgan ekologik bog‘ tashkil etiladi va dorivor o‘simliklar yetishtirilib, qayta ishlashga yo‘naltiriladi. Inson organizmi uchun mutlaqo zararsiz tabiiy dori vositalar ishlab chiqarilib, farmasevtika sanoatimiz tabiiy xom ashyo bilan ta'minlanadi. Ekologik toza import o‘rnini bosuvchi va eksportga yo‘naltirilgan 14 xil mahsulot olinadi hamda 8ta yangi ish o‘rini yaratiladi. Shuningdek, loyihani amalga oshirishga Bo‘lim tomonidan memorandum imzolangan Farg‘ona viloyati “Mehrigiyo” xususiy korxonasi mutaxassislari jalb qilinadi. Navoiy shahar hokimi o‘z navbatida, loyihani dolzarbligini ta'kidlab, yer ajratish masalasida ko‘maklashishini aytib o‘tdi.
Quvonarlisi shundaki, o‘nta dolzarb loyihadan yana ikkitasini FA Navoiy bo‘limi doktoranturasini tamomlab, hozirgi payt NDKTUda o‘z faoliyatini davom ettirayotgan o‘qituvchilar, ya'ni ishlatilgan suvlarni tozalab qayta ishlatishga imkon yaratuvchi samarador koagulyantlarni olish loyihasi bilan Navruz Xurramov hamda sement ishlab chiqarishda tabiiy gazni sarflanishini kamaytiradigan mineralizator bilan portlandsement klinkerini olish loyihasi bilan Zarif Tursunovlar taqdim etdilar. Shuningdek, ekspertlarda boshqa ishtirokchilarning “Elektron LED-doska”, “Faol fuqaro” dasturi, “Navoiy viloyati cho‘l zonasi va Navoiy shahar maydonlarining tuproq tarkibidagi namni saqlash usullarini ishlab chiqish” kabi loyihalari katta qiziqish o‘yg‘otdi.

Десять проектов для будущего
В актовом зале Навоийского государственного горно-технологического университета (НГГТУ) состоялась презентация инновационных проектов талантливой, одарённой и новаторской молодёжи города Навои. В мероприятии приняли участие хоким города Навои Муратхан Эгамкулов, представители крупных промышленных предприятий, учёные, зарубежные эксперты. Молодёжь НГГТУ, Навоийского отделения АН, а также других организаций, занимающихся инновациями, представили им свои разработки.
Хоким города Навои М.Эгамкулов поприветствовал участников мероприятия и попросил молодых людей призвать своих сверстников к действию, оказать содействие обрести им собственный голос, своё место и добавить личный вклад в превращение города Навои в инновационную зону, а также пожелал им не уставать вдохновляться, изобретать и получать знания.
После этого, на встрече предприимчивая и активная молодёжь поделились своими планами на будущее и предложениями. Выступившие попросили о практической помощи в воплощении проектов в жизнь, и глава городской администрации пообещал оказать всяческое содействие.
В частности, базовый докторант первого курса докторантуры Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан Нигора Носирова представила прикладной проект по организации «Экологического сада», специализирующегося на оздоровлении населения города Навои, который подготовлен учёными Отделения. Необходимость создания «экологического сада» обоснована тем, что из-за расположения ряда промышленных предприятий непосредственно у границ или в черте города Навои у местного населения отмечается повышенная заболеваемость органов дыхания, пищеварения, кровообращения и нервной системы. Согласно проекту, на двух гектарах земли предполагается организация участков с сезонными растениями (ромашка, расторопша), круглогодичного выращивания клубники, шиповника, сенны Мекканской, годжи и других многолетних лекарственных растений, оливок и киви, возведение площадок для проведения конференций и различных научных совещаний и по организации производства. Кроме того, в рамках проекта планируется создать участки с лавандой, которая известна успокаивающим на нервную систему действием, питомник и теплицу для выращивания папайи, банана, гуавы, детскую игровую площадку, оздоровительное кафе, библиотеку и шоурум для выставки производимой продукций, кабинет консультации врача и фитобар.
Реализация проекта позволит добиться следующих результатов. Организовать экологический сад, который специализируется на восстановлении здоровья населения, где выращиваются и перерабатываются лекарственные растения. Наладить производство абсолютно безвредных для человеческого организма натуральных лекарственных средств, и обеспечить нашу фармацевтическую промышленность натуральным сырьём, в частности, 14 наименованиями импортозамещающей и экспортоориентированной продукции. Также будет создано 8 новых рабочих мест. К реализации проекта будут привлечены специалисты частного предприятия «Мехригиё» Ферганской области, с которым у Навоийского отделения имеется подписанный меморандум о сотрудничестве. Хоким города Навои, в свою очередь, отметил актуальность проекта и заявил, что окажет содействие в решении вопроса выделения земельного участка.
Отрадно, что ещё два из десяти проектов были презентованы преподавателями НГГТУ, которые закончили докторантуру Навоийского отделения. Это Навруз Хуррамов, презентовавший проект по производству эффективных коагулянтов, которые способны очистить загрязнённую воду для повторного использования, и Зариф Турсунов с проектом получения клинкера портландцемента с добавлением специального минерализатора, что позволит снизить потребность в природном газе при производстве цемента. Кроме того, экспертов заинтересовали такие проекты других участников, как «Электронная LED-доска», компьютерная программа «Активный гражданин», «Разработка методов сохранения влаги в составе почвы пустынной зоны Навоийской области и города Навои» и другие.