INNOVASION TEXNOLOGIYАLAR EKOLOGLAR NAZARIDA
2019 yil 28 oktyabr' kuni O‘zbekiston Ekologik partiyasi Navoiy viloyati partiya tashkiloti konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda viloyatning barcha tuman, shaharlarining partiya tashkilotlari rahbarlari va saylangan delegatlar qatnashdilar. Konferensiyaga Oliy Majlis deputati Farhod Quvvatov raislik qildi.
Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi hamda tuman, shahar va viloyat Kengashlariga bo‘lib o‘tadigan saylovlarda partiyaning munosib ishtirokini ta'minlash, partiyaning II s'ezdiga delegatlar saylash kabi masalalar ko‘rildi.
Tadbirda O‘zbekiston Ekologik partiyasi Markaziy kengashi ijroiya qo‘mitasi raisi Boriy Alixanov ishtirok etdi va partiyaning tashkil etilishi, to‘qqiz oy davomida qilingan ishlar va kelajakdagi muhim vazifalarga atroflicha to‘xtaldi.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limidan saylangan delegatlar konferensiya ishida faol qatnashdi. Bo‘lim katta ilmiy xodimi, qishloq xo‘jaligi fanlari nomzodi O‘ktam Hakimov oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash hamda ekologik toza oziq-ovqatlarning innovasion texnologiyalarini hayotga joriy qilish borasidagi ilmiy asoslangan takliflari bilan chiqib, O‘zbekiston Ekologik partiyasining yaqinda bo‘lib o‘tadigan II s'ezdiga viloyatdan saylangan 13 delegatdan biriga aylandi.
Darhaqiqat, BMTning qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat masalalari bilan shug‘ullanadigan tashkiloti xulosalariga ko‘ra, "Oziq-ovqat mahsulotlarining mikroblar bilan ifloslanishi muammosi - bu butun insoniyat uchun tahdiddir". Masalaning dolzarbligi shundaki, dunyoda ishlab chiqarilayotgan xamma oziq-ovqat mahsulotlarining 25 foizi tez vaqtlarda va xar xil hasharotlar va mikroblar ta'sirida yaroqsiz ahvolga kelishi, yiliga 2,2 mln. aholi, shundan 1,9 mln i yosh bolalarning oziq-ovqatlar ifloslanishidan zaharlanishi holatlari kuzatilmoqda. Vaholanki, yaqin kelajakda ko‘p davlatlarda ichida mikroblari, xar xil hasharotlari bor mahsulotlarga ta'qiq qo‘yilishi ehtimoldan holi emas, masalan, AQSh da hozirgi kunda ham yuqorida aytib o‘tilgan nokimyoviy mikroblarga qarshi ishlov berilmagan barcha tropik mevalarga mamlakatga olib kirishga ta'qiq qo‘yilgan.
Yuqorida aytib o‘tilganlarni e'tiborga olgan holda Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi jamoasi qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlariga noximiyaviy yo‘l bilan ya'ni tezlashtirilgan elektronlar yordamida mikroblarga qarshi ishlov berish bo‘yicha va ko‘plab yangi innovasion texnologiyani O‘zbekistonda tadbiq qilish maqsadida Rossiya, Xitoy, Janubiy Koreya va Bolgariya kabi qator davlatlar bilan hamkorlik ishlarini boshlagan.

ИННОВАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ ВО ВНИМАНИИ ЭКОЛОГОВ
28 октября 2019 года состоялась конференция Навоийской областной партийной организации Экологической партии Узбекистана. В ней участвовали руководители и избранные делегаты со всех городских и районных парторганизаций региона. Председательствовал на конференции депутат Олий Мажлиса Фарход Кувватов.
На мероприятии рассматривались вопросы достойного участия данной партии на предстоящих выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши, а также избрание делегатов от области на II съезд Экологической партии. Председатель Исполкома Центрального Совета Экопартии Б.Алиханов отчитался о проделанной за девять месяцев работе и остановился на важных задачах, которые необходимо выполнить в ближайшее время.
В работе конференции активное участие приняли и избранные из числа сотрудников Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан делегаты. В частности, старший научный сотрудник, кандидат сельскохозяйственных наук Уктам Хакимов выступил с научно обоснованными предложениями по внедрению в жизнь инновационных технологий, направленных на обеспечение продовольственной безопасности и производство экологически чистых продуктов питания. Он стал одним из 13 избранных от области делегатов для участия во II съезде.
У.Хакимов привел следующие данные. Согласно данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, заражение микробами продовольственных продуктов является серьезной угрозой для всего человечества. Важность проблемы заключается в том, что около 25 процентов этих продуктов, произведенных в мире, за короткое время под воздействием микробов и других факторов приходят в негодность. А их употребление приводят к острому пищевому отравлению ежегодно около 2,2 млн. человек, в том числе 1,9 млн. детей.
В ближайшем будущем во многих странах может быть установлен запрет на необработанные от микробов и различных насекомых продукты. Так, в США запрещено ввозить все тропические фрукты без нехимической антимикробной обработки.
Между Навоийским отделением АН и Российской компанией «Salus» для внедрения в Узбекистане технологии нехимической обработки сельскохозяйственной и продовольственной продукции экологически чистым радиационным методом подписан Меморандум и создано совместное предприятие «SALUS-NAVOI». Запланировано создание в Навоийской, Самаркандской, Андижанской, Ферганской и Наманганской областях республики Научно-производственных центров, специализирующихся на обработке сельскохозяйственной продукции с применением являющейся на сегодня самой современной технологией - использованием высокомощной энергии электронов, получаемых на электронных ускорителях.