Ilf-fan adabiyotlar tahlilidan boshlanadi
Ma'lumki, O‘zbekistonda 2020 yil “Ilm, ma'rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb ye'lon qilindi. Shu munosabat bilan “Yoshlar bizning kelajagimiz” davlat dasturi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi rahbariyati tomonidan bo‘lim ish o‘rganuvchi-tadqiqotchilari va doktorantlari uchun ularning ilmiy-tadqiqot faoliyatini optimallashtirishga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy seminar tashkil etildi.
Bo‘lim raisi o‘rinbosari K.Nurboev va ilmiy kotibi D.Gulyamovlar ilmiy tadqiqotlar olib borish bo‘yicha o‘zlarining shaxsiy tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar. Bu borada adabiyotlar tahlilining ahamiyati juda katta ekanligini ta'kidladilar. Bu yo‘nalishda to‘g‘ri tashkil etilgan ishlar nafaqat aniqlangan muammoni bir necha usullar bilan hal etish variantlarini ko‘rib chiqish, balki oldingi ishlarni tanqidiy, ammo xolisona tahlil qilish imkonini berishini aytib o‘tdilar. Ular xorijiy va mahalliy mualliflarning ilmiy-texnik adabiyotlar, monografiyalar, dissertasiyalar, qo‘lyozmalar va maqolalarini o‘rganib borishlarida yangi materiallarga tayanishlarini maslahat berdilar.
Seminarda ilmiy maqolalar yozish masalasi ham ko‘tarildi. Ilmiy ish olib borishda avvalambor vazifalarni belgilab olinishi, uni yechish variantlari ko‘rib chiqilishi, tajriba va tadqiqot natijalari keltirilishi va ular asosida xulosalar qilinishi muhim ahamiyatga ega ekanligini ta'kidlandi.
Dissertasiyalar, ilmiy maqola va tezislarda plagiat mavzusi qizg‘in muhokamaga aylandi va uning ma'naviy-huquqiy jihatlari muhokama qilindi. Muhokamada “o‘zga fikrlar”dan adabiyotlar chuqur o‘rganilganligini isbotlash uchun ishlatilishi mumkin, ammo har bir olingan jumlaga havola keltirilishi shart, aks holda u “qora” plagiatga tengdir degan fikrga kelindi.
Seminar yakunida rahbariyat tomonidan yoshlarning qobiliyatlariga ishonch bildirildi. Bundan ilhomlangan yoshlar yanada ko‘proq g‘ayrat bilan ishlashga qaror qilishdi.

Наука начинается с обзора литературы
Как известно, 2020 год в Узбекистане объявлен «Годом Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики». С учетом этого, в рамках Государственной программы «Молодежь – наше будущее» руководством Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан для стажеров-исследователей и докторантов отделения был организован научно-практический семинар, посвященный вопросам оптимизации их научно-исследовательской деятельности.
Заместитель председателя Отделения К.Нурбоев и ученый секретарь Д.Гулямов поделились личным опытом проведения научных исследований. Они отметили большую роль литературного обзора в этом деле. Подчеркнули, что правильно организованная работа в этом направлении позволяет не только рассмотреть варианты решения выявленной проблемы несколькими методами, но и провести критический, но объективный анализ предыдущих трудов. Посоветовали изучать научно-техническую литературу, монографии, диссертации, рукописи и статьи как зарубежных, так и отечественных авторов, однако опираться на свежие материалы.
На семинаре также поднимался вопрос написания научных статей. Отмечено, что здесь важно соблюдать такой принцип, чтобы в материале была поставлена задача, рассмотрены варианты ее решения, приведены результаты экспериментов и исследований, сделаны выводы.
В жаркую дискуссию превратилась тема плагиата в диссертациях, научных статьях и тезисах. Обсуждались моральные и юридические аспекты этого. Пришли к выводу, что «чужие мысли» можно использовать, чтобы доказать, что предыдущие труды изучены довольно глубоко, однако ссылка на каждую цитату обязательна, иначе это приравнивается к «черному» плагиату.
В завершение семинара представители старшего поколения выразили уверенность в силах молодых. Последние, окрыленные этим, с еще большим энтузиазмом взялись за работу.