2024 yilning 2 avgustida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limiga Xitoy geologik fanlar akademiyasi Geomexanika instituti direktori Syuy Yun boshchiligidagi delegasiya tashrif buyurdi. Samarali muzokaralar o‘tkazildi.
Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev mehmonlarga bo‘lim ilmiy xodimlari va doktorantlari tomonidan olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari haqida ma'lumot berdi va ilmiy-tadqiqot laboratoriyalariga ekskursiya tashkillashtirdi. O‘z navbatida, Syuy Yun o‘z instituti tomonidan chuqur va o‘ta chuqur shaxtalarda qazish ishlarini tashkil etishda tog‘ bosimini hisobga olib, qulashlar va boshqa baxtsiz hodisalarni oldini olish maqsadida tadqiqotlar olib borilayotganini ta'kidladi. Ilmiy-tadqiqot instituti xodimlari tomonidan O‘zbekiston sharoitida ham qo‘llash mumkin bo‘lgan tavsiyalar tayyorlangan. Shuningdek, xitoylik mehmonlar yaqin orada Yer orbitasiga geologik suratga olish va ma'lumotlarni deshifrlashga ixtisoslashgan sun'iy yo‘ldosh uchirilishi haqida xabar berdilar. Bu suratlar orqali geologik, geomorfologik tuzilmalar, geodinamik holatlarni aniqlash, shuningdek, turli foydali qazilmalarning mavjudligini bashorat qilish va geologik xaritalar yaratish imkonini beradigan zamonaviy usuldir. Institut direktori ushbu yo‘nalishda hamkorlikni taklif qildi.
Jumladan, tomonlar Xitoy, Qirg‘iziston va O‘zbekistonni bog‘laydigan transport yo‘lini o‘tkazish yo‘nalishidagi geologik tuzilmalarni o‘rganish uchun xalqaro grantga ariza berishga kelishib oldilar. Ya'ni, tonellarni qurish va tog‘ rel'efini tekislash ishlarida tog‘ yonboshlari ochilib, ularni kompleks o‘rganish uchun qulay sharoit yaratiladi. Shunga ko‘ra, bu tadqiqotlar yo‘l-qurilish ishlarida foydali bo‘lishi mumkin.
Birinchi qadam sifatida tomonlar hamkorlik memorandumini imzoladilar, bu Janubiy-G‘arbiy Tyan'-Shan'ga geologik ekspedisiya tashkil etish uchun asos bo‘lishi mumkin.
Xitoylik mehmonlarga bentonit, dolomit va kvars qumi kabi noma'dan foydali qazilmalar bir joyda joylashgan Vaush koniga ekskursiya tashkil etildi. Shu yerda ular bentonitni maydalash va uni burg‘ulash ishlarida qo‘llash uchun modifikasiya qilish zavodi faoliyati bilan tanishdilar.

Тандем учёных двух стран даст результат
2 августа 2024 года Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан посетили представители Института геомеханики Китайской академии геологических наук во главе с директором Сюй Юнем. Состоялись плодотворные переговоры.
Председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев рассказал гостям о научно-исследовательской работе, проводимой научными сотрудниками и докторантами Отделения, провёл экскурсию в научно-исследовательские лаборатории. В свою очередь, Сюй Юн отметил, что их институт проводит исследования, направленные на организацию горно-добычных работ в глубоких и сверхглубоких шахтах с учётом горного давления для предотвращения обвалов и других несчастных случаев. Сотрудниками НИИ подготовлены рекомендации, которые могут быть применены и в условиях Узбекистана. Кроме того, гости из Китая сообщили, что в скором времени они запустят на орбиту Земли спутник, специализирующийся на геологической съёмке и дешифровании данных. Это современный метод, позволяющий по снимкам определять геологические, геоморфологические структуры, геодинамические положения, а также прогнозировать наличие того или иного полезного ископаемого и создавать геологические карты. Директор института предложил сотрудничество в этом направлении.
В частности, стороны пришли к соглашению о совместной подаче заявки на международный грант, направленный на изучение геологического строения местности, по которой будет пролегать транспортная дорога, связывающая Китай, Кыргызстан и Узбекистан. То есть при проведении тоннелей и разравнивания горного рельефа естественно вскрываются горные обнажения, что делает их удобным для комплексного изучения. Соответственно, эти исследования могут быть полезны при проведении дорожно-строительных работ.
В качестве первого шага стороны подписали меморандум о сотрудничестве, который может стать основой для организации геологической экспедиции в Юго-Западный Тянь-Шань.
Гостям из Поднебесной также организовали экскурсию на месторождение Вауш, где в одном месте расположены такие нерудные полезные ископаемые, как бентонит, доломит и кварцевый песок. Здесь же они ознакомились с деятельностью завода по измельчению бентонита и его модификации для применения в буровых работах.