Hurmat-ehtirom bilan munosib nafaqaga kuzatildilar
O‘zbekiston Respublikasi Navoiy bo‘limida Mashinasozlik, asbobsozlik va avtomatlashtirish bo‘limi mudiri Shaxzod Umarov hamda bog‘bon Bahtiyor Sattorovlarni munosib nafaqaga kuzatish marosimi iliq va do‘stona muhitda o‘tkazildi. Bu daqiqalar ularning mehnati, donoligi va sadoqati uchun chuqur minnatdorlik bilan to‘ldirildi.
B.Sattorov Navoiy bo‘limidagi faoliyatini 2022 yilda boshlagan bo‘lib, u ekolog mutaxassis sifatida boy tajribaga ega edi. U oldin ko‘p yillar davomida ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida viloyat boshqarmasi tizimida mehnat qilgan. U o‘simliklarning foydasi, ularni parvarish qilish, resurslarni tejash va tuproqni mikroelementlar bilan boyitish yo‘nalishlarida amaliy tajribaga ega. Navoiy bo‘limidagi ish faoliyati davomida u Ilmiy-tadqiqot laboratoriyasi hamda «Olimlar uyi»ning hududlarini ko‘kalamzorlashtirish ishlarini amalga oshirdi.
Sh.Umarov esa 2022 yildan boshlab taklif qilingan mutaxassis sifatida tarkibiy bo‘limni boshqardi. U bugungacha ko‘p yillar davomida turli ilmiy-tadqiqot institutlarida, jumladan, Fanlar akademiyasi tizimida, ya'ni Geologiya va geofizika instituti hamda Neft' va gaz konlari geologiyasi hamda qidiruvi institutida ishlagan. Navoiy bo‘limidagi faoliyati davomida u turli yo‘nalishlarda ilmiy tadqiqotlar olib bordi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligining raqamlashtirish bo‘yicha mutaxassislari bilan hamkorlikda elektron geoaxborot fondini (kutubxonasini) yaratish va ilmiy-geologik hisobotlarni avtomatlashtirish hamda raqamlashtirish ishlarini amalga oshirdi. Uning hammualliflikda mamlakatimizda va xorijda o‘nlab ilmiy maqolalari va tezislari chop etildi. Shuningdek, «Aral-Ustyurt mintaqasidagi J va Pz qatlamlarida uglevodorod konlarini qidirishning yangi usuli va geologik-geodinamik modeli» hamda «Aral-Ustyurt mintaqasida uglevodorod xomashyosini lokalizasiya qilish tahlili asoslari» nomli monografiyalarini nashr qildi, shuningdek «Kern olish snaryadi» nomli foydali modeliga patent oldi.
Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev marosimda hamkasblarining mehnatini e'tirof etib, ularni Bo‘lim tarixi bir qismi sifatida abadiy qolishlarini ta'kidladi. Shuningdek, kelgusida ham hamkorlik davom ettirilishini bildirdi. Qadimiy an'anaga ko‘ra, hurmatli oqsoqollar har biriga ehtirom, hurmat va minnatdorlik ramzi sifatida tantanali ravishda chopon kiygizildi.

Проводили на заслуженный отдых
В Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан в теплой и дружеской атмосфере проводили на заслуженный отдых заведующего отделом Машиностроения, приборостроения и автоматизации Шахзода Умарова и садовника Бахтиёра Сатторова. Эти моменты были наполнены благодарностью за их труд, мудрость и преданность.
Б.Сатторов начал свою деятельность в Навоийском отделении в 2022 году, имея за плечами богатый опыт работы специалиста эколога. Он много лет проработал в областном управлении по экологии и охране окружающей среды и не понаслышке знает о пользе растений и как за ними ухаживать, экономить ресурсы и обогащать почву микроэлементами. За время работы в Навоийском отделении он облагородил растительностью территорию научно-исследовательской лаборатории отделения и «Дома ученых».
Ш.Умаров также в качестве приглашенного специалиста возглавил отдел в 2022 году. Он многие годы до этого проработал в различных научно-исследовательских институтах, в том числе в системе Академии наук, а именно – Институте геологии и геофизики и Институте геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений. За время работы в Навоийском отделении он проводил научно-исследовательские работы в разных направлениях. В частности, в кооперации со специалистами по цифровизации Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан провел работы оп созданию и автоматизации научных и геологических отчетов, и оцифровке электронного фонда геоинформации (библиотеки). Им опубликованы десятки научных статей и тезисов как внутри страны, так и за рубежом, в соавторстве изданы монографии «Геолого-геодинамическая модель и разработка новой методики по поискам залежей углеводородов J и Pz отложений в Арало-Устюртском регионе» и «Основы анализа локализации УВ-сырья в Арало-Устюртском регионе», получен патент на полезную модель «Керноотборочный снаряд».
Председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев на мероприятии поблагодарил коллег за их труд, отметил, что они останутся частью истории отделения. При этом подчеркнул, что сотрудничество будет продолжено. Согласно давней традиции, обоих уважаемых аксакалов торжественно облачили в чапаны — символ почета, уважения и признательности.