Hokimlarining o‘rinbosarlari uchun seminarlar
Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари К.Куранбаевнинг топшириғига мувофиқ 2021 йилнинг 13-16 апрель кунлари Навоий давлат кончилик институтида туман (шаҳар) ҳокимларининг саноатни ривожлантириш, капитал қурилиш, коммуникациялар ва коммунал хўжалик ҳамда қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосарлари учун қисқа муддатли ўқув семинар тренинглар ташкил этилди.
Ушбу ўқув жараёнларини сифатли олиб бориш мақсадида Республика олий таълим ва илмий тадқиқот муассасалари қаторида Фанлар академияси Навоий бўлимидан ҳам мутахассислар таклиф этилди.
Туман (шаҳар) ҳокимларининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосарлари учун қисқа муддатли ўқув семинар тренингларида бўлимнинг “Кимё технологияси, нанотехнологиялар ва қишлоқ хўжалиги” таркибий бўлими бошлиғи, қишлоқ хўжалиги фанлари фалсафа доктори (PhD) Шаҳноза Қодирова ва катта илмий ходими, қишлоқ хўжалиги фанлари номзоди Ўктам Хакимовлар аграр ва чорвачилик соҳасидаги муаммолар ва уларнинг ечимлари, соҳадаги инновацион технологиялар юзасидан маърузалар билан иштирок этишди. Семинар тренинглар давомида Қишлоқ хўжалиги соҳасида Бўлим олимлари томонидан ишлаб чиқилган технологиялар ва услубий қўлланмалар тингловчиларда катта қизиқиш уйғотди. Иштирокчилар ўзларнинг саволларига мутахассислардан батафсил жавоб олидлар.
Семинар якунида Навоий бўлими раиси ўринбосари Қувондик Нурбоев сўзга чиқиб, ФА Навоий бўлими тўғрисида, бўлимга юклатилган вазифалар ҳақида ҳамда фан, таълим ва ишлаб чиқаришни итеграциялашуви жараёнини жадаллаштириш асносида янги инновацион технологияларни саноатга ва қишлоқ хўжалигига жадал тадбиқ қилиш зарурлигини, шу тариқа маҳсулотлар таннархини пасайтириш бугунги куннинг энг долзарб вазифаларидан эканлигини таъкидлаб ўтдилар.
Семинар ташкилотчилари ФА Навоий бўлими олимларига ўтказилган қизиқарли семинар дарслари учун ўз миннатдорчиликларини изҳор этдилар.

Семинар для заместителей хокимов
В соответствии с поручением первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан К.Куранбаева 13-16 апреля 2021 года в Навоийском государственном горном институте организованы краткосрочные учебные семинары-тренинги для заместителей хокимов районов (городов) по вопросам развития промышленности, капитального строительства, коммуникаций и коммунального хозяйства, а также по вопросам сельского и водного хозяйства.
Для качественного проведения учебного процесса наряду со специалистами высших учебных и научно-исследовательских учреждений были приглашены и учёные Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
В частности, заместителям хокимов по вопросам сельского и водного хозяйства заведующая отделом «Химическая технология, нанотехнологии и сельское хозяйство», доктор философии (PhD) по сельскохозяйственным наукам Шахноза Кодирова и старший научный сотрудник этого же отдела, кандидат сельскохозяйственных наук Уктам Хакимов прочитали лекции по проблемным вопросам в аграрной сфере и животноводстве и путям их решения, рассказали об инновационных технологиях. Информация о технологиях в сфере сельского хозяйства и методические пособия, разработанные учеными Навоийского отделения, вызвали интерес у слушателей. Участники получили исчерпывающие ответы специалистов на свои вопросы.
В завершение семинара заместитель председателя Навоийского отделения Кувондик Нурбоев ознакомил заместителей хокимов с деятельностью Отделения. Подчеркнул необходимость внедрения инновационных технологий в производство и сельское хозяйство для снижения себестоимости производимой готовой продукции. Достичь этих целей позволит ускорение процесса интеграции науки, образования и производства.
Местные организаторы мероприятия выразили благодарность учёным Навоийского отделения за интересно проведённые занятия.