HАR TOMONLАMА FOYDАLI TАNDEM
Maʼlumki, 2018 yil 14 iyulda Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining “Ilmiy va ilmiy-texnikaviy faoliyat natijalarini tijoratlashtirish samaradorligini oshirish boʼyicha qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi qarori qabul qilindi. Ushbu tijoratlashtirishning asosiy usulluridan biri, bu tijorat tashkilotlarini tashkil etish, bunda ularning taʼsischilaridan biri ustav fondiga hissa sifatida intellektual mulk obʼekti yoki tayyor texnologiyani kiritgan muassasa hisoblanadi. Mazkur yoʼnalish boʼyicha Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimi tomonidan samarali faoliyat olib borilmoqda.
Masalan, joriy yilning 16 sentyabr kuni “Zarafshon Golden Group” MChJ bilan Boʼlim oʼrtasida ilmiy-ishlab chiqarish, tadqiqot, tadbirkorlik hamda oʼquv metodik yoʼnalishlardagi hamkorlik memorandumi imzolandi. Ushbu jamiyat muvaffaqiyatli tadbirkorlik subʼekti boʼlib, Navoiy viloyatida koʼp xonalik xonadonlar ham qurib kelmoqda.
Shuning uchun ham Navoiy boʼlimining patentlari mavjud boʼlgan kvarts qumlarini pulьsatsion kolonnalar yordamida boyitish hamda vakuum sharoitida fosfogips qurilish materiallarini ishlab chiqarish mavzularida innovatsion ishlanmalariga “Zarafshon Golden Group” MChJ katta qiziqish bildirdi. Xozirgi kunda mazkur jamiyat bilan kelishuvlar imzolash haqida muzokaralar olib borilmoqda.
Bundan tashqari, Navoiy boʼlimning raisi А.Mirzaev 17-19 iyul kunlari Xitoy Xalq Respublikasiga tashrifi chogʼida olib borilgan konstruktiv muzokaralar natijasida “Tianye” Xitoy suv tejash kompaniyasi tomonidan yaqinda ikkita taklif yuborilgani maqsadga muvofiq boʼldi. Ushbu takliflar Boʼlim bilan Navoiy viloyatida 350 gektar maydonda “aqilli” qishloq xoʼjaligi parkini hamda tomchilab sugʼorish ishlab chiqarish liniyasini barpo etish kabi loyixalarni oʼz ichiga olgan. Mazkur kompaniya vakillari loyihalarni ikki tomonlama muhokamalarda ShHTda aʼzo davlatlar Hukumat rahbarlari navbatdagi yigʼilishi zamirida taqdimot qilmoqchilar.
Аvval xabar berganimizdek, Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademiklari, yetakchi olimlardan tashkil topgan delegatsiya joriy yilning 5-9 sentyabr kunlari Qirgʼizistonda ikki davlat Fanlar akademiyasi hamkorligida tashkil etilgan Xalqaro ilmiy-amaliy seminarda ishtirok etdilar. Seminar ishtirokchilari Qirgʼiziston Respublikasining “Social Tree” jamoa birlashmasi kompaniyasining pavlovniya plantatsiyasiga tashrif buyurishdi hamda Nurota tumanida ham ushbu pavlovniya oʼsimligina yetishtirish plantatsiyasini tashkil etish haqida kelishildi.
Joriy 16 sentyabrida esa “Social Tree” kompaniyasidan Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimi raisi А.Mirzaevga nomiga 19-23 sentyabr kunlari Bishkek shahriga yuqorida aytilgan masala boʼyicha tashrif buyurishi uchun taklif keldi.
Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimi ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasi jarayonini jadalashtirish yoʼlida har tomonlama foydali hamkorlikka tayyor. Yuqorida aytilganlar buning yorqin isboti.

ВЗАИМОВЫГОДНЫЙ ТАНДЕМ
Как известно, 14 июля 2018 года Президент Республики Узбекистан подписал постановление «О дополнительных мерах по повышению эффективности коммерциализации результатов научной и научно-технической деятельности». Среди основных способов подобной коммерциализации определено создание коммерческих организаций, одним из учредителей которых является учреждение, внесшее в качестве вклада в уставной фонд объект интеллектуальной собственности или готовую технологию. Навоийским отделением АН ведется плодотворная работа в этом направлении.
Так, 16 сентября между Отделением и ООО «Zarafshan Golden Group» подписан Меморандум о сотрудничестве и партнерском взаимодействии в области совместной научно-производственной, исследовательской, предпринимательской и образовательно-методической деятельности. Данное общество занимается успешной предпринимательской деятельностью на территории Навоийской области, в том числе в сфере возведения многоквартирных жилых комплексов.
Именно поэтому руководство ООО «Zarafshan Golden Group» заинтересовали проекты Отделения, касающиеся обогащения кварцевого песка с использованием в качестве отмывочного аппарата инновационной промывной пульсационной колонны, а также уникальный способ производства гипсовых вяжущих материалов, на которые у Отделения имеются патенты. На данном этапе ведутся переговоры о подписании договоров о налаживании производств.
Кроме того, результатом конструктивных переговоров, осуществленных с представителями бизнес-кругов Китайской Народной Республики в ходе поездки председателя Отделения А.Мирзаева в Поднебесную 17-19 июля текущего года, стала отправка двух предложений водосберегающей компанией «Tianye» СУАР КНР. Они касаются создания в Навоийской области совместно с Отделением сельскохозяйственного парка площадью 350 гектаров и инвестирования в строительство умного сельского хозяйства в виде демонстративного парка, а также возведения производственной линии для капельного орошения. Представители данной компании планируют презентовать проекты с конкретными предложениями на двухсторонних переговорах, которые будут проведены в рамках очередного заседания Совета глав правительств-членов ШОС.
Вместе с тем, как сообщалось ранее, с 5 по 9 сентября 2019 года делегация академиков и ведущих ученых Академии наук Республики Узбекистан приняла участие в Международном научно-практическом семинаре, организованном Академией наук двух стран в Кыргызстане. Участники побывали на плантации Общественного объединения «Social Tree» - компании, занимающейся выращиванием павловнии в Кыргызстане в промышленном масштабе, применяя многолетний опыт европейских партнеров. Тогда кыргызским предпринимателям был презентован проект Отделения о создании павловниевой плантации в Нуратинском районе и с ними достигнут устный договор о сотрудничестве.
Уже 16 сентября от Компании «Social Tree» поступило приглашение на имя председателя Отделения посетить город Бишкек с 19 по 23 сентября этого года для обсуждения перспектив сотрудничества с участием партнера компании из Болгарии. В программе мероприятий предусмотрено посещение павловниевой плантации и питомника компании по выращиванию саженцев данного дерева.
Все вышеперечисленное является ярким свидетельством того, что Навоийское отделение открыто к взаимовыгодному сотрудничеству с целью ускорения процессов интеграции науки, образования и производства.