Hamkorlikni kengaytirishga kelishib olindi
2022 yilning 25-26 oktyabr kunlari Bolgariya Respublikasining “PAULOWNIA BG” MChJ bosh menejeri Djan Duralov, Qirg‘iziston Respublikasi “Kut Darak” MChJ direktori Arstanbek Tazabekov va menejeri Daniyar Mukanbetovlar O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limiga tashrif buyurishdi. Ular Nurota tumanining lalmi yerlarida pavlovniya plantasiyasini yaratish loyihasini amalga oshirishda Bo‘limning xorijiy hamkorlaridir.
“Umrbek” fermer xo‘jaligiga qarashli bir gektar yer maydoniga 2022 yilning aprel oyida ming tup pavlovniya ko‘chati va tez o‘sadigan ushbu daraxtning ikki ming qalamchasi ekildi. Mazkur plantasiya Bo‘lim rahbariyati va olimlari, xususan, rais Abdurazak Mirzayev, rais o‘rinbosari Quvandiq Nurboyev va tarkibiy bo‘lim mudiri O‘ktam Hakimovlar hamrohligida mehmonlar tashrif buyurgan joylar ro‘yxatida birinchi bo‘ldi.
Mutaxassislarning fikricha, pilot loyiha barcha kutilganlarni oqladi. Bugungi kunda vegetativ mavsumini tugagan pavlovniyalarning o‘sishi o‘rtacha 3,5-4 metrni tashkil qiladi. Bu yerning tuprog‘i pavlovniyalarni yetishtirish uchun juda yaxshi ekanligini isbotlaydi.
Ertasi kuni hamkorlar Bo‘limning ilmiy-tadqiqot laboratoriyalarida bo‘lib, bu yerda olib borilayotgan ishlar bilan tanishdilar. Xususan, Qorako‘l qo‘ylarining genomini o‘rganishga ixtisoslashgan gen diagnostikasi bo‘yicha universal biotexnologik laboratoriya bilan hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar, ammo bir qator kelishilgan shartlarda uni pavlovniya genlarini o‘rganishga moslashtirib, bu tez o‘sadigan daraxtning navlari tozaligini aniqlash mumkin.
So‘ngra uch tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tdi, unda Bo‘lim olimlari xorijiy hamkorlar bilan hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar. Bular pavlovniya plantasiyalari maydonlarini yanada kengaytirish, kelgusi yilda yana bir guruh yosh mutaxassislarni Bolgariyaga stajirovka o‘tashga yuborishni hamda suvni tejovchi texnologiyalar asosida pavlovniya va boshqa qishloq xo‘jaligi ekinlarini, jumladan, bug‘doyni yetishtirish bo‘yicha qo‘shma korxona tashkil etish nazarda tutadi.
Qayd etish joizki, Navoiy bo‘limi “PAULOWNIA BG” MChJ bilan muzokaralarni pandemiyadan avval boshlagan. Tarixiy vatani janubiy va janubi-sharqiy Osiyo bo‘lgan pavlovniya daraxtini Dj.Duralov o‘n yildan ortiq vaqtdan beri yetishtiradi. U o‘zining texnologiyasini ishlab chiqdi va daraxtni Bolgariya sharoitiga muvaffaqiyatli moslashtirdi, 2017 yilda esa Qirg‘iziston Respublikasi Issiqko‘l viloyatida "Kut Darak" MChJga o‘zining plantasiyasini tashkil etishda yordam berdi. Bu yerga 2019 yilning sentyabr oyi boshida Qirg‘izistonda ikki davlat Fanlar akademiyalari tomonidan tashkil etilgan Xalqaro ilmiy-amaliy seminar davomida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademiklari va yetakchi olimlaridan iborat delegasiya tashrif buyurgan edi. Shundan so‘ng Navoiy bo‘limi raisi A.Mirzayev Nurota tumanida pavlovniya plantasiyasini yaratish g‘oyasini amalga oshirish taklifini bildirdi.
2022 yilning aprel oyida Bolgariyadan 2000 dona qalamcha va 1000 dona pavlovniya ko‘chatlari olib kelindi. Ular “PAULOWNIA BG” MChJ tomonidan transport xarajatlarini qoplangan holda bepul ajratilib yetkazib berildi. “Qut Darak” MChJ tomonidan esa Bo‘limga maxsus plyonka yuborildi. Mutaxassislar tavsiyasiga ko‘ra Bo‘lim olimlari tomonidan plantasiya yeriga tomchilatib sug‘orish texnologiyasini joriy etgan holda ushbu plyonka ostiga pavlovniya ko‘chatlari va qalamchalari ekildi.
Avgust oyida pavlovniya yetishtirish texnologiyasini o‘rganish maqsadida Navoiy viloyatining Nurota tumanidan uch nafar, Andijonlik bir nafar, jami to‘rt nafar yosh mutaxassis Bolgariyaga uchib ketdi. Viza olish, transport, turar joy va yashash xarajatlari, shuningdek, ularning tibbiy sug‘urtasi “Paulownia BG” MChJ bosh menejeri Dj.Duralov tomonidan qoplanilmoqda. Bugungi kunda ular zamonaviy qishloq xo‘jaligi texnologiyalaridan foydalangan holda pavlovniya yetishtirish bo‘yicha bilim olib, ko‘nikmalarini egallamoqda. Ular O‘zbekistonda Nurota tumanidagi plantasiyalarda mutaxassis bo‘lib ishlashda davom etadi, uning maydoni o‘n barobarga kengaytirilishi rejalashtirilgan.

Договорились наращивать сотрудничество
25-26 октября 2022 года Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан посетили генеральный менеджер ООО «PAULOWNIA BG» Республики Болгария Джан Дуралов, директор Арстанбек Тазабеков и менеджер Данияр Муканбетов ООО «Кут Дарак» Кыргызской Республики. Они являются зарубежными партнёрами Отделения в реализации проекта по созданию павловниевой плантации на богарных землях Нуратинского района.
На одном гектаре земли фермерского хозяйства «Умрбек» в апреле 2022 года было высажено тысяча саженцев павловнии и две тысячи черенков этого быстрорастущего дерева в питомнике. Эта было первом в списке мест, где побывали гости в сопровождении руководства и учёных Отделения, в частности, председателя Абдуразака Мирзаева, заместителя председателя Кувандика Нурбоева и заведующего отделом Уктама Хакимова.
По словам специалистов, пилотный проект оправдал все ожидания. Сегодня рост павловний, у которых уже закончился вегетационный период, составляет в среднем 3,5-4 метра. Это доказывает, что почва здесь отлично подходит под создание павловний.
На следующий день партнёры посетили Научно-исследовательские лаборатории Отделения и ознакомились с проводимой здесь работой. В частности, они высказали заинтересованность в сотрудничестве с универсальной биотехнологической лабораторией по генодиагностике, которая специализируется на изучении генома каракульских овец, однако при ряде обговорённых условий её можно адаптировать под изучение генов павловний для выявления чистоты сортов этого быстрорастущего дерева.
Затем состоялись трёхсторонние переговоры, в ходе которых учёные Отделения обсудили с зарубежными партнёрами перспективы наращивания сотрудничества, которое предусматривает дальнейшее увеличение посевных площадей под павловниевые плантации, отправку в следующем году ещё одной группы молодых специалистов на стажировку в Болгарию, а также создание совместного предприятия по выращиванию паловний и других востребованных сельскохозяйственных культур, в том числе пшеницы, на основе водосберегающих технологий.
Стоит отметить, что переговоры с ООО «Paulownia BG» Навоийское отделение начало ещё до начала пандемии, которая немного притормозила реализацию задуманного. Дж.Дуралов более десяти лет занимается выращиванием павловнии, чьей исторической родиной является Южная и Юго-Восточная Азия. Он разработал собственную технологию и успешно адаптировал дерево под условия Болгарии, затем, немного подкорректировав её, помог кыргызскому ООО «Кут дарак» организовать в 2017 году свою плантацию в Иссык-Кульской области Кыргызской Республики. На ней побывала делегация академиков и ведущих учёных Академии наук Республики Узбекистан в ходе Международного научно-практического семинара, организованного Академиями наук двух стран в Кыргызстане в начале сентября 2019 года. Тогда председатель Навоийского отделения А.Мирзаев и предложил реализовать идею создания павловниевой плантации в Нуратинском районе.
В апреле 2022 года поступили 2 тысячи черенков и тысяча саженцев павловнии из Болгарии. Их на безвозмездной основе, в том числе с покрытием транспортных расходов, предоставило ООО «Paulownia BG». ООО «Кут дарак» передало Отделению специальную плёнку, под которую по технологии и согласно рекомендация специалистов, саженцы и черенки павловний были высажены учёными Отделения с внедрением здесь технологии капельного орошения.
В августе для изучения технологии выращивания павловнии пять молодых специалиста – четверо - из Нуратинского района Навоийской области, один – из Андижана вылетели в Болгарию. Все расходы на получение виз, поездку, проживание и пропитание, а также медицинское страхование кандидатов взяла на себя болгарская сторона в лице генерального менеджера ООО «Paulownia BG» Дж.Дуралова. Сегодня они получают знания и осваивают навыки выращивания павловний по современным агротехнологиям. Они продолжат трудиться в Узбекистане в качестве специалистов на плантации в Нуратинском районе, площадь которой планируется увеличить в десятки раз.