Hamkorlikni kengaytirish yo‘llari muhokama qilindi
2025 yilning 18 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi va Bolgariyalik hamkorlar o‘rtasida onlayn muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvning asosiy maqsadi tomonlar o‘rtasidagi ilmiy-texnik va iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishdan iborat edi. Shuningdek, yig‘ilishga Navoiy bo‘limining Rossiya, Xitoy, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikistondan xalqaro hamkorlari ham taklif qilindi.
Jumladan, muhokama qilingan masalalardan biri Navoiy viloyatida suvni tejovchi texnologiyalardan foydalangan holda uzum plantasiyalarini tashkil etish va o‘zbek-bolgar brendi ostida vino ishlab chiqarish bo‘ldi. Bolgariya uzum navlarini O‘zbekiston sharoitiga moslashtirish, ushbu shirin mevani yetishtirish texnologiyasini takomillashtirish va gibrid navlar yaratish – yaqin kelajakdagi ilmiy hamkorlik yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilandi.
Shu o‘rinda ta'kidlash lozimki, o‘tgan yil yoz oylarida Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev Bolgar tomoni taklifiga binoan mazkur mamlakatning Veliko-Tirnovo viloyatidagi bir qator fermer xo‘jaliklari, korxona va kompaniyalarga tashrif buyurdi. Ushbu tashrif davomida Navoiy bo‘limi ishlanmalari taqdim etildi va bolgariyalik hamkorlar tajribasi o‘rganildi.
Shu kabi uchrashuvlardan birida Bolgariya Milliy vinochilik uyushmasi vakillari ham ishtirok etishdi. Ushbu uyushma 20 dan ortiq turdagi brend vinolarni ishlab chiqaradi. Ular o‘zbek hamkorlari bilan hamkorlik o‘rnatishga qiziqish bildirib, Navoiy shahrida o‘zbek-bolgar qo‘shma korxonasini tashkil etish imkoniyatini muhokama qilishni taklif qildi.
Aynan shu uyushma o‘tkazilgan onlayn-anjuman tashabbuskori bo‘ldi. Muzokaralar davomida Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev ishtirokchilarga bo‘lim faoliyati haqida ma'lumot berib, qishloq xo‘jaligi sohasidagi ishlanmalar haqida to‘xtaldi. Xususan, qishloq xo‘jalik ekinlarining urug‘larini bentonit gili kukuni bilan qobiqlash va o‘simliklarni bentonitli suspenziya bilan bargdan oziqlantirish kabi innovasion texnologiyalar ijobiy natijalar bergani va bu usullarni Bolgariya fermer xo‘jaliklarida joriy etishga moslashtirish mumkinligi qayd etildi.
Navoiy bo‘limi Qayta tiklanuvchi energiya, energotejamkorlik va ekologiya tarkibiy bo‘limi mudiri O‘ktam Xakimov o‘z ma'ruzasida O‘zbekistonda uzumchilik va vinochilik VII asrdan rivojlana boshlaganini ta'kidladi. O‘rta asr sayyohlaridan biri Marko Polo Samarqand va Buxorodagi bog‘lar, uzumzorlar va mahalliy vino sifati haqida yozib qoldirgan. 1980-yillarda Markaziy Osiyo uzumzorlarining 58 foizi O‘zbekiston hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Bugungi kunda O‘zbekiston Markaziy Osiyoda uzum va vino mahsulotlarining eng yirik ishlab chiqaruvchisi hisoblanadi. Shuningdek, MDH davlatlari orasida yetakchi o‘rinlardan birini egallaydi. Masalan, 2015 yilda O‘zbekistonda 1 mln. 518,2 ming tonna uzum yetishtirilgan bo‘lsa, 2023 yilda bu ko‘rsatkich 200 ming tonnaga oshgan. Bunday o‘sishga 2021 yil 28 iyulda qabul qilingan “Uzumchilikni rivojlantirishda klaster tizimini joriy etish, sohaga ilg‘or texnologiyalarni jalb qilishni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi va 2023 yil 3 avgustda qabul qilingan “2023 — 2026 yillarda uzumchilik va vinochilik sohasini yanada rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarorlari katta hissa qo‘shdi.
Bundan tashqari, muzokara ishtirokchilari ta'kidlaganidek, Bolgariyada yilning faqat besh oyida iliq ob-havo kuzatiladi. O‘zbekistonda esa o‘rtacha 300 kun quyoshli bo‘ladi. Bu omil bolgar hamkorlarining o‘z uzum navlarini O‘zbekistonda yetishtirishga bo‘lgan qiziqishini asosli qiladi.
O‘zbekistonda uzum to‘g‘ridan-to‘g‘ri iste'mol qilish, mayiz va shinni ishlab chiqarish uchun foydalaniladi. Mamlakatda vino iste'moli nisbatan kam bo‘lgani sababli, vino materiallarining katta qismi eksport qilinadi. Shuningdek, bo‘lajak o‘zbek-bolgar mahsulotlari eksportga, jumladan, Xitoy bozoriga ham yo‘naltiriladi.
Muzokaralarda Xitoy tomonidan ishtirok etgan “China Yongye Infrastructure Construction Group” kompaniyasi menejeri Xou Yaoszyun ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlashini va loyihada ishtirok etishga tayyor ekanini ma'lum qildi. Uning ta'kidlashicha, hamkorlik uch tomonlama kelishuv asosida rasmiylashtirilishi mumkin.
Bundan tashqari, Bolgariya Fanlar akademiyasining Texnika kibernetikasi va robototexnika instituti vakili Rosen Kirilov institutlarida qishloq xo‘jaligi uchun uchuvchisiz uchish apparatlari ishlab chiqarish va chorvachilikda elektrcho‘pon bo‘yicha ishlanmalar mavjudligini ma'lum qildi. Shuningdek, vinochilik sohasida tasdiqlangan mutaxassislik va texnik qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlariga ega ekanligini qayd etdi. U Institut rahbariyati Navoiy bo‘limi bilan hamkorlik memorandumini imzolashga tayyor ekanini bildirdi.
Uchrashuvda har ikki davlatning turistik salohiyatini oshirish, mehmonxona biznesini rivojlantirish va milliy oshxona restoranlarini ochish masalalari ham muhokama qilindi.
Navoiy bo‘limi Bolgariya hamkorlari bilan muvaffaqiyatli ish tajribasiga ega. Masalan, “Paulownia BG” MChJ bilan hamkorlikda 2022 yildan buyon Nurota tumanida pavlovniya plantasiyasi yaratish ishlari olib borilmoqda. 2022 yil bahorida Bolgariyadan 2000 ta qalamcha va 1000 ta ko‘chat olib kelinib, 1 gektar maydonga ekilgan. Hozirgi kunda plantasiya maydoni 4 gektarga yetdi. Yaqin kelajakda bu ko‘rsatkich 50 gektargacha oshirilishi rejalashtirilgan.

Обсудили пути расширения сотрудничества
18 марта 2025 года состоялись онлайн-переговоры Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан с коллегами из Болгарии, целью которых было расширение научно-технического и экономического сотрудничества сторон. На данное совещание также были приглашены зарубежные партнеры Отделения из России, Китая, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.
В частности, одной из тем обсуждения стало создание плантаций винограда в Навоийской области с применением водосберегающих технологий для производства вин узбекско-болгарского бренда. Адаптация болгарских сортов винограда под условия Узбекистана, совершенствование технологии выращивания этой сладкой ягоды и создание гибридных сортов – научные направления предстоящего сотрудничества.
Здесь стоит отметить, что летом прошлого года председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев по приглашению болгарской стороны посетил ряд фермерских хозяйств, предприятий и компаний Великотырновской области этой европейской страны для их ознакомления с разработками Отделения и изучения опыта болгарских коллег.
На одной из таких встреч присутствовали представители Национальной винодельческой ассоциации Болгарии, которые производят более 20 сортов брендовых вин. Они выразили заинтересованность в налаживании сотрудничества с узбекскими коллегами и предложили рассмотреть вариант создания узбекско-болгарского совместного предприятия в городе Навои для производства вин.
Именно эта ассоциация стала инициатором прошедшего онлайн-совещания. В ходе переговоров председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев рассказал участникам о деятельности Навоийского отделения, подробно остановившись на разработках в сфере сельского хозяйства. В частности, отметил, что такие инновационные технологии, как капсулирование семян сельскохозяйственных культур порошком бентонитовой глины перед посевом и листовая подкормка растений бентонитосодержащей суспензией показали положительные результаты на полевых испытаниях на хлопчатнике и зерновых культурах. Эти технологии при необходимости можно адаптировать под нужды фермерских хозяйствах Болгарии.
Заведующий отделом возобновляемой энергии, энергосбережения и экологии Навоийского отделения Уктам Хакимов поделился исторической справкой о том, что виноградарство и виноделие на территории Узбекистана начали развиваться с VII века. Средневековый путешественник Марко Поло в своих записях упоминал о многочисленных садах и виноградниках Самарканда и Бухары, а также о высококачественном местном вине. В 1980 годах на долю Узбекистана приходилось 58 процентов виноградников Среднеазиатского региона.
Сегодня Узбекистан является важнейшим производителем винограда и винной продукции в Центральной Азии, а по объему производства республика занимает одно из ведущих мест среди стран СНГ. Так, если в 2015 году в Узбекистане было выращено 1 млн. 518,2 тыс. тонн винограда, то в 2023 году этот показатель увеличился на более, чем 200 тыс. тонн. Во многом этому способствовали Постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по внедрению кластерной системы в развитие виноградарства, государственной поддержке привлечения передовых технологий в данную сферу» от 28 июля 2021 года и «О мерах по дальнейшему развитию сферы виноградарства и виноделия в 2023-2026 годах» от 3 августа 2023 года.
К тому же, как отметили участники совещания в Болгарии только 5 месяцев в году тепло, тогда как в Узбекистане в среднем 300 солнечных дней в году. Все вышеперечисленные обстоятельства оправдывают желание болгарских коллег выращивать здесь свои сорта этой ягоды.
В Узбекистане виноград используется для непосредственного употребления в пищу и производства изюма и патоки. Традиционно так сложилось, что в нашей стране у местного населения спрос на вина относительно небольшой, поэтому значительная часть виноматериала экспортируется. Вот и продукция потенциального узбекско-болгарского производства будет направлено на экспорт, в том числе в Китай.
Участвующий на совещании с китайской стороны менеджер компании «China Yongye Infrastructure Construction Group» Хоу Яоцзюнь заявил, что он поддерживает эту идею и может принять участие в проекте, а сотрудничество может быть оформлено трехсторонним соглашением. В Синьцзян-Уйгурском автономном районе, где располагается эта компания, имеются научно-исследовательские учреждения и вузы, где проводятся исследования в сфере виноградарства, с которыми можно наладить сотрудничество. Здесь же располагается крупнейшая база по производству вина в Китае. Кроме того, почвенно-климатические условия в этой части Китая и Узбекистана, пусть и не идентичны, но схожи, что открывает большие возможности для проведения полевых испытаний.
Кроме того, на совещании участвовал представитель Институт технической кибернетики и робототехники Болгарской академии наук Росен Кирилов, который сообщил, что в их НИИ имеются разработки, которые могут быть интересны для Узбекистана, такие как электропастухи в животноводстве и производство беспилотных летательных аппаратов для нужд сельского хозяйства, а в области виноделия имеют подтвержденную экспертизу и техническую поддержку. Он отметил готовность руководства Института подписать меморандум о сотрудничестве с Навоийским отделением, где одним из пунктов будет обмен и обучение докторантов по стандартизированному Евросоюзом обучению.
Также на встрече рассмотрен вопрос налаживания работы по повышению туристической привлекательности каждой страны для увеличения взаимного потока туристов и развитие смежных услуг, таких как гостиничный бизнес и открытие ресторанов национальной кухни.
Все эти задумки вполне возможно претворить в жизнь. У Навоийского отделения Академии наук имеется положительный опыт работы с болгарскими коллегами. К примеру, совместно с ООО «Paulownia BG» во главе с генеральным менеджером Джаном Дураловым с 2022 года выполняется практическая работа по созданию павловниевой плантации на богарных землях Нуратинского района. Весной того года 2 тысячи черенков и тысяча саженцев павловнии были доставлены из Болгарии и высажены на 1 га. Сегодня площадь плантации составляет 4 га. В перспективе планируется довести этот показатель до 50 га. В текущем месяце 400 черенков пересадили на новый участок. Кроме того, около 30 молодых специалистов из числа местных жителей прошли стажировку на плантациях ООО «Paulownia BG». Все расходы на себя взяла болгарская сторона.
В завершение совещания болгарская сторона изъявила желание приехать в Узбекистан, чтобы ознакомиться с условиями на месте. Возможно, состоявшиеся переговоры откроют новую страницу узбекско-болгарского сотрудничества.