Hamkorlik qilishga kelishib olindi
2022 yilning 4 aprelida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limiga Rossiyaning “Восточная буровая компания” (“Sharqiy burg‘ulash kompaniyasi”) mas'uliyati cheklangan jamiyati vakillari – bosh direktori Andrey Popov, uning o‘rinbosari Dmitriy Korobov va Istiqbolli rivojlanish boshqarmasi boshlig‘i Vitaliy Popelyayevlar tashrif buyurishdi. Ularga “Navoiy” EIZ direksiyasi” AJ bosh direktori Xabib Abdullayev hamrohlik qildi. Ular bilan Bo‘lim raisi Abdurazak Mirzayev va uning o‘rinbosari Quvondiq Nurboyevlar muzokaralar olib bordilar.
Mehmonlarning so‘zlariga ko‘ra, “ВБК” MChJ Rossiyaning tog‘-kon sanoatidagi eng yirik burg‘ulash kompaniyalaridan biri hisoblanib, 2010 yildan buyon u qattiq foydali qazilmalar va suv zahiralarini qidirish uchun burg‘ulash ishlari bo‘yicha dunyoda 3-o‘rinni egallagan FORACO International kompaniyasining Rossiyadagi bo‘linmasi hisoblanadi. Kompaniya besh qit'ada yuqori texnologiyali, yirik va logistik jihatdan murakkab burg‘ulash loyihalarini amalga oshiradi. Kompaniya eng og‘ir iqlim sharoitida va borish qiyin bo‘lgan joylarda burg‘ulash ishlari bo‘yicha katta tajribaga ega.
A.Mirzayev o‘z navbatida Navoiy bo‘limi olimlari tomonidan yaratilgan innovasion loyihalari bilan ishtirokchilarni tanishtirdi. Xususan, Rossiyadan tashrif buyurgan mehmonlarda Bo‘limning infratuzilmadan uzoqda joylashgan ma'dan va noma'dan foydali qazilmalar zaxiralarini tezkor geologik qidiruv ishlarini olib borish maqsadida mobil ilmiy-ishlab chiqarish geologik qidiruv otryadini yaratish g‘oyasi qiziqish uyg‘otdi. Olingan natijalarni manfaatdor investorlarga ular tomonidan foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash uchun berilishi mumkin. Ushbu otryad, shuningdek, lalmikor yerlarda tomchilatib sug‘orish texnologiyasini qo‘llagan holda mevali bog‘lar yaratish uchun yer osti suvlari bilan ta'minlashda zarur bo‘ladigan yer osti quduqlarini qazishda va yer osti suvlar zahiralarini aniqlash va ularning tarkibini kimyoviy tahlil qilish imkonini beradi.
A.Popov burg‘ulash bo‘yicha mutaxassis sifatida Vaush konidan olingan bentonit gil namunalari bilan juda qiziqdi. Ular burg‘ulash loyini tayyorlash uchun ishlatilishi mumkin. Bu konda bentonitdan tashqari dolomit va kvars qumlari ham mavjud. Shuningdek, A.Popov o‘z korxonasi bo‘linmalarida istiqbolli yosh kadrlar malakasini oshirish va amaliyot o‘tashlarini bevosita joylarda tashkil etish taklifini bildirdi.

Договорились сотрудничать
4 апреля 2022 года Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан посетили представители Российского ООО «Восточная буровая компания» - генеральный директор Андрей Попов, его заместитель Дмитрий Коробов и руководитель Управления перспективного развития Виталий Попеляев. Их сопровождал генеральный директор АО «Дирекция СЭЗ «Навои» Хабиб Абдуллаев. С ними переговоры провели председатель Отделения Абдуразак Мирзаев и его заместитель Кувандик Нурбоев.
По словам гостей, ООО «ВБК» – одна из крупнейших буровых компаний в российской горнорудной отрасли, с 2010 года является российским подразделением FORACO International, которая является 3-ей крупнейшей буровой компанией в мире по бурению на твёрдые полезные ископаемые и воду. Компания осуществляет высокотехнологичные, крупномасштабные и логистически сложные буровые проекты на пяти континентах. Компания имеет большой опыт в проведении буровых работ в самых суровых климатических условиях и труднодоступных районах.
А.Мирзаев, в свою очередь, представил участникам проекты Навоийского отделения. В частности, гостей из России заинтересовало предложение создания мобильного научно-производственного геологоразведочного отряда при Отделении с целью совместного проведения оперативной геологоразведки запасов месторождений рудных и нерудных полезных ископаемых, расположенных вдали от инфраструктуры. Полученные результаты можно предоставить заинтересованным инвесторам для дальнейшей добычи и переработки полезных ископаемых. Данный отряд также сможет заниматься поиском и анализом запасов подземных вод для капельного орошения садов, возводимых в богарных землях, и применения в технических целях. Для этого будет проводиться бурение скважин и анализ химического состава воды.
Как специалиста в бурении большой интерес у А.Попова вызвали образцы бентонитовой глины месторождения «Вауш». Они могут быть использованы для приготовления бурового раствора. Кроме бентонита, на этом месторождении имеются доломит и кварцевые пески. А.Попов предложил также наладить прохождение практики и стажировки перспективных молодых кадров в подразделениях его компании непосредственно в полевых условиях.