Hamkorlik istiqbollari: havodan ichimlik suvi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi Ilmiy-tadqiqot laboratoriyasiga Rossiyaning “Akvadjenika” MChJ direktori Sergey Dorjiyev tashrif buyurdi.
Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev mehmonni Bo‘lim ilmiy xodimlari va doktorantlari tomonidan o‘tkazilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari bilan tanishtirdi. Shuningdek, samarali muzokaralarda Navoiy bo‘limi raisining o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev va ilmiy kotibi Djaxangir Gulyamovlar ham qatnashdilar.
Sergey Dorjiyev ularning kompaniyasi atmosfer namlikni aylanish effekti va havo oqimi haroratini ajratish orqali ekstragirlash uskunalarini ishlab chiqish va takomillashtirish ustida ishlayotganini aytib o‘tdi. Ishchi prototiplar mavjud bo‘lib, ular Rossiya va Afrika davlatlarida sinovdan o‘tkazilgan, ammo natijani mustahkamlash uchun ularni quruq va issiq iqlimda sinovdan o‘tkazish zarur, bu bilan birga ilmiy hamrohlik talab qilinadi. Navoiy viloyati va Qizilqum cho‘li hududlari bu maqsadlar uchun mos keladi.
Markaziy Osiyo mamlakatlarida suv resurslarini tejash va oqilona foydalanish masalasi bugungi kunda juda dolzarb ekanini hisobga olsak, bu sohadagi hamkorlik juda istiqbolli hisoblanadi.
Tomonlar hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumni imzoladilar. Kelajakda mahalliy idoralar va xalqaro tashkilotlar tomonidan e'lon qilingan tanlovlarda ishtirok etish uchun qo‘shma loyihani tayyorlashga kelishib oldilar. Loyiha tijoratlashirishga yo‘naltirilgan emas, balki ko‘proq ijtimoiy ahamiyatga ega va dolzarb bo‘ladi. Ushbu ishga xo‘jalik shartnoma asosida Bo‘limning ilmiy xodimlari va doktorantlari jalb qilinadi, ular loyihaga ilmiy hamrohlik qiladilar.
Bugungi kunda “Navoiy” Erkin iqtisodiy zonasi hududida atmosfer namlikni ekstragirlash uskunasi o‘rnatilmoqda. Uni iyul oyida ishga tushirish rejalashtirilgan. Shundan so‘ng Bo‘lim xodimlari mahalliy iqlim va ob-havo sharoiti uskunaning ishiga qanday ta'sir qilishi haqidagi ma'lumotlarni to‘playdilar va tahlil qiladilar va kerak bo‘lganda texnologiyani takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritadilar.
Navoiy viloyati hokimi Normat Tursunov joriy yil may oyida Bo‘limning ilmiy-tadqiqot laboratoriyasiga tashrifi va uning rahbariyati va ilmiy xodimlari bilan suhbat chog‘ida yangi ishlanmalarning prototiplarini yaratish maqsadida texnologik Bo‘limning tajriba-sanoat sexini tashkil etish uchun usti yopiq bino ajratishda ko‘maklashishini aytib o‘tgan edi. Shuningdek, bu yerda havodan suv olish uchun uskunalar yig‘ishni tashkil qilish mumkin bo‘ladi.
Shuni ham ta'kidlash joizki, “Akvadjenika” MChJ xodimlari avtonom quyosh sovutish moslamasi, elektr energiyasini ishlab chiqarish uchun quyosh modullari va shamol turbinalarini ham ishlab chiqqanlar. Kelgusida bu sohalarda ham hamkorlik qilish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, tomonlar mintaqa uchun aktual bo‘lgan “Qurg‘oqchil zonalarda raqamli yaylov chorvachilik infratuzilmasi” loyihasi ustida birgalikda ishlashga kelishib oldilar.

Перспективы сотрудничества: питьевая вода из воздуха
Научно-исследовательскую лабораторию Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан посетил директор российского ООО «Аквадженика» Сергей Доржиев.
Председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев ознакомил гостя с научно-исследовательскими работами, проводимыми научными сотрудниками и докторантами Отделения. После состоялись плодотворные переговоры, к которым присоединились заместитель председателя Отделения Кувондик Нурбоев и учёный секретарь Джахангир Гулямов.
Сергей Доржиев рассказал, что их компания разработала и работает над совершенствованием оборудования для экстрагирования атмосферной влаги за счет использования вихревого эффекта и температурного разделителя воздушного потока. Имеются рабочие прототипы, которые испытаны на территории России и странах Африки, однако для закрепления результата необходимо опробовать их в засушливом жарком климате, при этом нужно проводить научное сопровождение. А территория Навоийской области и Кызылкумской пустыни лучше всего подходит для этих целей.
С учетом того, что экономия и рациональное использования водных ресурсов во всех странах Центральной Азии, сегодня стоит особенно остро, сотрудничество в этом направлении выглядит весьма перспективной.
Стороны подписали меморандум о сотрудничестве. Договорились в будущем подготовить совместный проект для подачи заявки для участия в конкурсах, объявляемых отечественными ведомствами и международными организациям. Проект скорее будет не коммерческий, а социальный, но очень актуальный. В эту работу на хоздоговорной основе будут привлекаться научные сотрудники и докторанты Отделения, которые будут вести научное сопровождение проекта.
Сегодня на территории Свободной экономической зоны «Навои» ведётся установка оборудования для экстрагирования атмосферной влаги. В июле планируется его запуск, после чего сотрудники Отделения будут собирать и анализировать данные, как местные климатические и погодные условия влияют на производительность установки, вносить предложения по доработке технологии при необходимости.
Хоким Навоийской области Нормат Турсунов в ходе своего визита в научно-исследовательскую лабораторию Отделения и беседы с его руководством и научными сотрудниками в мае текущего года обещал содействия в выделении крытого здания под технологический опытно-промышленный цех для создания прототипов новых разработок. Здесь же можно будет организовать сборку оборудования для получения воды из воздуха.
Стоит также отметить, что сотрудники ООО «Аквадженика» также разработали автономную гелиохолодильную установку, солнечные модули и ветроустановки для выработки электроэнергии. В перспективе планируется сотрудничать и в этих направлениях. Кроме того, стороны договорились совместно работать над актуальным для региона проектом «Инфраструктура цифрового пастбищного животноводства в аридных зонах».