Geologlar hamkorlik qilishga tayyor
2021 yilning 23 dekabrida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi tomonidan “O‘rta Osiyo geologiyasini o‘rganishning hozirgi holati va istiqbollari” nomli Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Anjumanda O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya Federatsiyasi, Belorussiya, Latviya va Xitoy Xalq Respublikasiing 30dan ortiq turli ilmiy-tadqiqot institutlari, oliy o‘quv yurtlari, kompaniya, korxona va tashkilotlaridan 100ga yaqin yetuk geologlari va turdosh yo‘nalishlardagi taniqli olimlari, tadqiqotchilari, doktorantlari va talabalari ishtirok etdi. Bashoratlangan va tasdiqlangan zaxiralarga ega foydali qazilma konlarining joylashuvi yangilangan ma'lumotlar va xaritalari bilan besh jildli “O‘rta Osiyo geologiyasi” ilmiy risolasini tayyorlash asosiy muhokama mavzularidan biri bo‘ldi.
Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev o‘zining kirish so‘zida O‘zbekistonda so‘nggi yillarda geologiya sohasiga katta investisiyalar kiritilgani, eng ilg‘or texnologiyalar joriy etilganini ta'kidladi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi tizimida Geologiya fanlari universiteti tashkil etildi. Yaqinda Yurtboshimiz ushbu ta'lim muassasasiga tashrifi chog‘ida yangi universitetda yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishdi. Shunda davlatimiz rahbari geologiyaning iqtisodiyot uchun ahamiyati beqiyos ekanini ta'kidladi. So‘nggi yillarda ilmiy maktablarni qayta tiklash, kadrlar tayyorlashga e'tibor qaratilgani, yaxshi sharoitlar yaratilgani, eng ilg‘or ilmiy usullar va laboratoriya uskunalari joriy etilayotganini aytib, endi natijalar uchun ishlash kerakligini ta'kidladilar. Bundan tashqari, 2021 yilning 22 dekabrida Yurtboshimiz “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJga tashrif davomida “Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish bo‘yicha megaloyihaning amalga oshirish ishlarni ko‘zdan kechirdi. Unda Prezidentimiz geologiya – hamma ishimizda katalizator ekanligiga alohida urg‘u berdilar.
Shuni ta'kidlash joizki, ilmiy risola yaratish g‘oyasi Bo‘lim yosh olimlarining Navoiy kon-metallurgiya kombinati bosh direktori Quvondiq Sanaqulov bilan uchrashuvlaridan birida paydo bo‘ldi. Bu taklif Hukumat tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Geologiya chegarani bilmaydi va bu ishni faqatgina barcha beshta Markaziy Osiyo respublikalari va qo‘shni davlatlarning sa'y-harakatlari bilan amalga oshirish mumkin.
Konferensiya davomida geologiya, foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash sohalariga oid 20ga yaqin ma'ruzalar tinglandi. Nutqlar jonli bo‘lib, ularni kuzatib borgan ishtirokchilar o‘rtasida savol-javoblar haqiqiy ilmiy muzokaraga sabab bo‘ldi.
Tadbir yakunida Rossiya Federatsiyasi va Markaziy Osiyo davlatlarining har birida risola uchun ma'lumot to‘playdigan ishchi guruhlar tuzish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Konferesiya ishtirokchilari bu ishning dolzarbligini ta'kidladilar, chunki Markaziy Osiyo geologiyasiga oid umumlashtirilgan ma'lumotlar 30 yildan ortiq vaqt davomida yangilanmagan. O‘zbekistonlik ishchi guruh a'zolarining dastlabki ro‘yxatiga yettita ilmiy-tadqiqot instituti va korxonalaridan 20dan ortiq olimlar va tadqiqotchilar kiritildi.
Konferensiya materiallarini to‘plam ko‘rinishida chop etilishi ko‘zda tutilgan.
Shuni ham ta'kidlash joizki, Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limi ta'sischiligida tashkil etilgan “Qizilqum Istiqbollari" MChJga yaqinda “Vaush” dolomitlar va qo‘shimcha bentonitli gillar va kvars qumlar uchastkasini geologik jihatdan o‘rganish maqsadida Noruda foydali qazilmalarni o‘z ichiga olgan yer qa'ri uchastkasidan foydalanish huquqi uchun lisenziya berildi. Faol dala ishlari 2022 yilning birinchi choragida boshlanishi rejalashtirilgan.

Геологи готовы сотрудничать
23 декабря 2021 года прошла Международная научно-практическая конференция «Геология Средней Азии: состояние изученности и перспективы развития», организованная Навоийским отделением Академии наук Республики Узбекистан.
В работе конференции приняли участие около 100 видных геологов и ученых смежных профессий, научных сотрудников, докторантов и студентов из более чем 30 разных научно-исследовательских институтов, высших учебных заведений, компаний, предприятий и организаций Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Казахстана, Российской Федерации, Белоруссии, Латвии и Китайской Народной Республики. Одной из главных тем обсуждения стало подготовка научного трактата «Геология Средней Азии» в пяти томах с обновленными данными и картами расположения месторождений полезных ископаемых с прогнозными и разведанными запасами.
Во вступительной речи председатель Навоийского отделения АН Абдуразак Мирзаев отметил, в Узбекистане в последние годы в сферу геологии вложены большие инвестиции, внедрены самые передовые технологии. По инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в системе Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам создан Университет геологических наук. В ходе недавнего посещения данного учебного заведения он ознакомился с условиями, созданными в новом вузе. Тогда глава государства сказал, что значение геологии для экономики невозможно переоценить. В последние годы уделяется внимание возрождению научных школ, подготовке кадров, создаются лучшие условия, внедряются самые передовые научные методики и лабораторное оборудование, теперь необходимо работать на результат. Кроме того, 22 декабря 2021 года Президент посетил АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», где ознакомился с ходом реализации мегапроекта по освоению месторождения «Ёшлик-1». Тогда глава государства подчеркнул, что геология – это катализатор всех наших работ.
Стоит отметить, идея создания научного трактата зародилась в ходе одной из встреч молодых ученых Отделения с генеральным директором Навоийского горно-металлургического комбината Кувандиком Санакуловым. Данное предложение нашло поддержку в правительстве страны. Геология не знает границ и без усилий всех пяти республик Центральной Азии и сопредельных стран невозможно выполнить эту работу.
В ходе конференции заслушано около 20 докладов, в которых приведена информация о разрабатываемых и перспективных для разработки месторождениях с подсчитанными и прогнозными запасами полезных ископаемых, а также инновационных разработках и технологиях, внедренных и внедряемых в странах-участницах в сферах геологии, добычи и переработки полезных ископаемых, имеющихся проблемных вопросах. Выступления проходили оживленно, а следующие за ними вопросы и ответы рождали настоящую научную дискуссию.
В завершении мероприятия принято решение о создании в каждой из стран Центральной Азии и Российской Федерации рабочих групп, которые станут заниматься сбором и обработкой информации для трактата. Участники конференции отметили актуальность и своевременность данной работы, ведь обобщенные данные по геологии Средней Азии не обновлялись более 30 лет. В предварительный список членов рабочей группы из Узбекистана вошло более 20 ученых и научных сотрудников из семи научно-исследовательских институтов и предприятий.
По итогам конференции будет издан сборник ее материалов.
Стоит также отметить, что ООО «Qizilqum Istiqbollari», одним из учредителей которого является Навоийское отделение Академии наук, на днях выдана лицензия на право пользования участками недр, содержащими нерудные полезные ископаемые, в данном случае с целью геологического изучения месторождения доломита, бентонита и кварцевых песков «Вауш». Активные полевые работы планируется начать в первом квартале 2022 года.