Fosforitlar asosan mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish uchun xom ashyo sifatida qazib olinadigan muhim foydali qazilmadir. Bugungi kunda dunyoda ularga bo‘lgan talab yiliga o‘nlab million tonnani tashkil etadi. Shuning uchun foydali komponentlarning miqdori o‘rta darajalisi bilan ham fosforitli yangi konlarini o‘zlashtirish istiqbolli hisoblanadi. Navoiy viloyatidagi Karakata konining “Aznek” maydoni ham shular qatorida.
Bugun bu yerda konni ustki qatlam sirti ochish ishlari olib borilmoqda. Ishni boshlashini nazorat qilish maqsadida maydonga Latviya Respublikasi "BAO" AJ kengashi raisi Yanis Vilgert hamda mazkur aksiyadorlik jamiyati bo‘linmasi bo‘lgan “BAO Resources SIA Ltd” kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonaning bosh direktori Ravshan Djamalov tashrif buyurdi. Ushbu kompaniyaga “Aznek” maydonida foydali qazilmalarni qazib olishga lisenziya berilgan. Latviyalik mehmonlarga O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari Bo‘lim raisi, geologiya-mineralogiya fanlari doktori Abdurazak Mirzayev boshchiligida hamrohlik qildilar.
Gap shundaki, Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi va Latviya Respublikasining “BAO” AJ o‘rtasida 2020 yilning mart oyida o‘zaro kelishuv memorandumi imzolangan. Xususan, ushbu hujjatda “BAO” AJning to‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalarini kiritish yo‘li bilan hamkorlik loyihalarini amalga oshirish orqali foydali qazilmalarni, jumladan, donador fosforitlarni qazib olish va qayta ishlash, texnogen hamda maishiy chiqindilarini qayta ishlash, mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarishga imkon yaratish kabi vazifalar ko‘zda tutilgan.
“Aznek” maydonidagi rudani dastlabki tahlili shuni ko‘rsatdiki, tarkibidagi fosfor pentoksidi (P2O5) 17 foizdan 20 foizgacha yoki undan ko‘proqni tashkil etadi. Foydali qazilmaning umumiy zaxiralari 26 million tonnadan ziyodni tashkil qiladi. Hozirgi kunda maydonda kon ishlari ijaraga olingan texnika vositalari yordamida amalga oshirilmoqda. Joriy yilning oxiriga qadar Latviyalik kompaniya loyihaga kamida 3 million AQSh dollarilik konchilik ishlari texnika va transportlari (o‘ndan ortiq dona) shaklida investisiyalar kiritadi. Bu birinchi kirim. Umumiy investisiya taxminan 38,5 million dollarni tashkil etadi. 2021 yilda birinchi bosqichda birinchi ochiq konni samarali o‘zlashtirishni tashkil etishda 70 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Umuman olganda, “Aznek” koni hududida to‘rtta zahirasi tasdiqlangan maydon mavjud bo‘lib, ularda bir vaqtning o‘zida qazib olish ishlari olib borilsa, ishchilar soni 233 kishiga yetadi.
Tomonlar Navoiy shahrida qo‘shma korxona tashkil etish imkoniyatlarini muhokama qildilar. Bunda Navoiy bo‘limi ilmiy-texnik va intellektual salohiyati bilan ishtirok etadi. Xususan, Bo‘lim olimlari fosforit rudalarini qayta ishlash va boyitishning innovasion texnologiyalarini ishlab chiqish bo‘yicha tezkor-tahliliy tadqiqotlar, ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borishga jalb qilinadi. Bo‘limda Navoiy davlat konchilik instituti bilan birgalikda ushbu yo‘nalishda ishlanmalar mavjud.
Yaqin oylarda Yevropadan kon ishi bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislarning kelishi kutilmoqda. Ular bilan “Aznek” maydonining 1-sonli konini sanoat miqyosida o‘zlashtirish bo‘yicha yakuniy loyiha hujjatlarini birgalikda tayyorlash rejalashtirilgan.

Добыча фосфоритов важна
Фосфориты являются важным полезным ископаемым, которые добывают, в основном как сырьё для производства минеральных удобрений. Сегодня потребность в них в мире исчисляется десятками миллионов тонн в год. Именно поэтому разработка новых месторождений фосфоритовой руды даже со среднем содержанием полезных компонентов является перспективной. Таковым является и участок «Азнек» Каракатинского месторождения в Навоийской области.
Сегодня здесь проводятся вскрышные горные работы. Участок для наблюдения за началом работ посетили председатель совета АО «BAO» Латвийской Республики доктор экономических наук Янис Вилгертс, генеральный директор представительства подразделения данного акционерного общества компании «BAO Resources SIA Ltd» в Узбекистане Равшан Джамалов. Этой компании выдана лицензия на разработку участка. Латвийских гостей сопровождали учёные Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан во главе с председателем доктором геолого-минералогических наук Абдуразаком Мирзаевым.
Дело в том, что между Навоийским отделением АН и АО «BAO» Латвийской Республики заключён меморандум о взаимопонимании в марте 2020 года. Документом обговорено, что сотрудничество может реализоваться путём привлечения прямых инвестиций АО «BAO» в целях осуществления совместных проектов, в частности, по созданию предприятий по добыче и переработке полезных ископаемых, в особенности зернистых фосфоритов, переработке промышленных техногенных и бытовых отходов, производству NPK удобрений.
Предварительный анализ руды участка «Азнек» показал, что содержание пентаоксида фосфора (Р2О5) в ней от 17 до 20 и более процентов. Общие запасы полезного ископаемого оцениваются в более чем 26 миллионов тонн. На данном этапе на участке работы ведутся на арендованном оборудовании. Однако до конца года латвийская компания внесёт в проект инвестиции в виде горного оборудования, техники и транспорта (более десяти единиц) стоимостью не менее 3 миллионов долларов США. Это первый взнос. Общий объём инвестиций составит около 38,5 миллиона долларов. На первом этапе в 2021 году при организации эффективной отработки первого карьера будет создано более 70 новых рабочих мест. Всего же на участке «Азнек» четыре карьера и при одновременном ведения горных работ на всех карьерах численность работников увеличится до 233 человек.
Стороны обсудили возможность создания совместного предприятия непосредственно в городе Навои. При этом Навоийское отделение будет участвовать научно-техническим и интеллектуальным потенциалом. В частности, учёные Отделения будут привлекаться для проведения оперативно-аналитических исследований, научно-исследовательских работ для разработки инновационных технологий переработки и обогащения фосфоритовой руды. У Отделения имеются наработки в этом направлении совместно с Навоийским государственным горным институтом. Базовым сырьём в этом случае выступила руда карьера «Ташкура» Кызылкумского фосфоритного комплекса, который разрабатывался ГП «Навоийский горно-металлургический комбинат», а ныне передан на баланс АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат».
В ближайшие месяцы планируется приезд высококвалифицированных специалистов из Европы по горному делу для совместной подготовки окончательной проектной документации для полномасштабного промышленного освоения карьера №1 участка «Азнек».
Кроме того, гости из Латвии ознакомились с инновационными проектами Навоийского отделения в сфере сельского хозяйства. Стороны обсудили возможность поставки семян лаванды и луковиц голландских сортов тюльпана для дальнейшего создания опытного участка выращивания и культивирования этих цветов в условиях Узбекистана.