2023 yilining 12-14 dekabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tashkil etilganining 80 yilligi keng nishlonlandi. Ushbu yubiley sanaga bag‘ishlangan bir qator tantanali, ilmiy va ommaviy tadbirlar Toshkent shahrida o‘tkazildi. Unda FA Navoiy bo‘limi rahbariyati va ilmiy xodimlari faol ishtirok etdilar.
Jumladan, 12 dekabrida Fanlar akademiyasining 80 yilligiga bag‘ishlangan yubiley tadbirining tantanali marosimi “O‘zbekiston” xalqaro anjumanlar saroyida bo‘lib o‘tdi. Bunda tadbir ishtirokchilari saroyning foyesida FAning hududiy bo‘limlari va ilmiy-tadqiqot muassasalarining innovatsion ishlanmalari ko‘rgazmasi bilan tanishdilar.
So‘ngra katta zalda bo‘lib o‘tgan tantanali tadbirda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning akademiya jamoasiga tabrigini o‘qib eshittirildi.
Tabrik orqali davlatimiz rahbari zahmatkash olim va akademiklar, iqtidorli tadqiqotchilar, doktorant hamda aspirantlar, yurtimizdagi barcha ilmiy xodimlarini ushbu qutlug‘ kun bilan qutlab, eng ezgu tilaklarini bildirdi.
Qutlovda g‘oyat murakkab va sharafli yo‘lni bosib o‘tgan akademiya yurtimizda yuzlab atoqli olim va akademiklarni tarbiyalab, ilm-fan sohalari bo‘yicha nufuzli ilmiy maktablar yaratishga katta hissa qo‘shgani minnatdorlik bilan ta'kidlangan.
Yurtimizdagi barcha olim va tadqiqotchilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va ilmiy muassasalarning moddiy-texnik bazasini yanada mustahkamlash uchun bundan buyon ham zarur kuch va imkoniyatlar ishga solinishi qayd etilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti Bexzod Yuldashev so‘zga chiqib, Ikkinchi jahon urushi avji qizigan kezlarda 1943 yilning 4 noyabrida O‘zbekiston Fanlar akademiyasining barpo etilishi ming yilliklarga dahldor o‘zbek ilm-fanida yangi bir davrning boshlanishi bo‘lganini, sakson yil mobaynida Fanlar akademiyasi, katta va murakkab yo‘lni bosib o‘tganini, va shu davr mobaynida Fanlar akademiyasi, umum e'tirof etgan, jahon ilmiy jamoatchiligining nufuzi hamda hurmatini qozongan ilm-fan markaziga aylanganini ta'kidladi. Shuningdek, B.Yuldashev Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylangandan so‘ng, 2017 yildan keyin akademiyaning ikkinchi hayoti boshlanganiga alohida urg‘u berdi. Jumladan, bir qator ilmiy-tadqiqot institutlari qayta ochilib Fanlar akademiyasi tarkibiga qaytarilganini, ularning moddiy-texnika bazasi yangilanganini, olimlarning maoshlari sezilarli oshirilganini ta'kidladi. Natijada olimning nufuzi xalqning ko‘zida oshganini, juda ko‘p kashfiyotlar qilinganini, oxirgi 5-6 yil ichida akademiyada yosh tadqiqotchilar ko‘paygani, hatto ayrim institutlarda doktoranturaga kirish uchun 1ta o‘ringa 12 nafargacha nozmod to‘g‘ri kelganini aytib o‘tdi.
Tadbirga 15ga yaqin xorijiy, shu jumladan Markaziy Osiyo davlatlarining, Rossiya, Xitoy, Mongoliya, Turkiya, Ozarbayjon va Belorusiya fanlar akademiyalarining prezident va vise-prezidentlari hamda olimlari tashrif buyurib, o‘z tabrik so‘zlari bilan O‘zbekiston Fanlar akademiyasi rahbariyati va olimarini qutladilar.
13 va 14 dekabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi binosida “Ilm-fan – Yangi O‘zbekistonning poydevori” nomli xalqaro koferensiya o‘tkazildi. Yalpi majlisda AQSh, Xitoy, Rossiya, shu jumladan, Tatariston hamda Mongoliya, Belorusiya, Turkiya, Gruziya, Hindiston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Eron va boshqa davlatlardan kelgan xalqaro miqiyosdagi yirik olimlar, o‘zbek ilm-fani darg‘alari, akademiklar, turli sohalarning yetuk mutaxassislari ishtirok etdilar.
Shu'balarda esa FA Navoiy bo‘limi tarkibiy bo‘lim mudiri Sherzod Sharipov va katta ilmiy xodimi Fevzi Istablaevlar o‘z ma'ruzalari bilan qatnashib, Navoiy bo‘limida olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari va erishgan yutuqlari bilan ishtirokchilarni tanishtirdilar.
Konferensiya ilmiy jihatdan savol-javoblarga boy bo‘lib, O‘zbekiston va horijiy ilmiy muassasalar olimlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qildi.

Широко отметили 80-летний юбилей Академии наук
С 12 по 14 декабря 2023 года в нашей стране широко отметили 80-летие основания Академии наук Республики Узбекистан. В Ташкенте прошёл ряд торжественных, научных и массовых мероприятий, посвящённых этой юбилейной дате. В ней активное участие приняли руководство и научные сотрудники Навоийского отделения Академии наук.
В частности, 12 декабря во Дворце международных форумов “Узбекистан” состоялась торжественное юбилейное мероприятие. В фойе Дворца участники смогли ознакомиться с выставкой инновационных разработок региональных отделений и научно-исследовательских учреждений АН.
Затем на торжественном мероприятии в Большом зале было зачитано поздравление Президента Шавката Мирзиёева коллективу академии.
Глава нашего государства сердечно поздравил неутомимых учёных и академиков, талантливых исследователей, докторантов и аспирантов, всех научных работников страны с этой прекрасной датой и выразил им наилучшие пожелания.
В поздравлении с благодарностью отмечается огромный вклад академии, прошедшей чрезвычайно сложный и славный путь, в воспитание сотен выдающихся учёных и академиков, создание авторитетных научных школ в разных областях.
Подчеркивается, что для всесторонней поддержки учёных и исследователей, укрепления материально-технической базы научных учреждений страны будут и впредь прилагаться все необходимые силы и возможности.
Президент Академии наук Республики Узбекистан Бехзод Юлдашев в приветственной речи отметил, что в разгар Второй мировой войны, 4 ноября 1943 года, создание Академии наук Узбекистана стало началом новой эры в узбекской науке, за восемьдесят лет Академия наук прошла большой и сложный путь, и в течение этого периода Академия наукзавоевала авторитет и уважение мирового научного сообщества. Также Б.Юлдашев подчеркнул, что после избрания Шавката Мирзиёева Президентом Республики Узбекистан, после 2017 года началась Вторая жизнь академии. В частности, он отметил, что ряд научно-исследовательских институтов были вновь открыты и возвращены в состав Академии наук, обновлена их материально-техническая база, значительно увеличена зарплата учёных. В результате возрос авторитет учёного в глазах общественности, было сделано много открытий, за последние 5-6 лет в Академии наук увеличилось количество молодых исследователей, а в некоторых институтах для поступления в докторантуру на 1 место приходилось до 12 претендентов.
В мероприятии приняли участие президенты и вице-президенты, а также учёные около 15 зарубежных академий наук, в том числе Центральноазиатских Республик, России, Китая, Монголии, Турции, Азербайджана и Белоруссии, которые поздравили руководство и учёных Академии наук Узбекистана со знаменталеьной датой.
13 и 14 декабря в здании Академии наук Республики Узбекистан состоялась Международная конференция на тему «Наука - фундамент Нового Узбекистана». В пленарном заседании приняли участие крупные учёные международного уровня из США, Китая, России, в том числе Татарстана, а также Монголии, Белоруссии, Турции, Грузии, Индии, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Ирана и других стран.
А в секционных заседаниях с докладами выступили заведующий отделом Навоийского отделения АН Шерзод Шарипов и старший научный сотрудник Февзи Истаблаев, которые ознакомили участников с научно-исследовательскими работами, проводимыми в Навоийском отделении, и достижениями.
Конференция была насыщена научными дискуссиями и послужила дальнейшему укреплению сотрудничества между учёными Узбекистана и зарубежных научных учреждений.