FAning hududiy bo'linmalari hamkorlikka tayyor
2023 yilning 31 mart kuni Xorazm Ma’mun akademiyasida Fanlar akademiyasi vitse prezidenti Sirojiddin Mirzayev Fanlar akademiyasining barcha hududiy bo’limlari Qoraqalpoq bo’limi, Navoiy bo’limi va Ma’mun akademiyasi rahbarlari bilan uchrashdi. Uchrashuv davomida hududiy bo’limlarda amalga oshirilgan ishlar, kelgusi rejalar ko’rib chiqildi.
Shuningdek, “Yangi Konstitutsiya olimlar nigohida” nomli yig’ilish bo’lib o’tdi. Tadbirdagi maʻruzalarda Bosh qomusimizga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish boʻyicha bildirilayotgan muhim takliflar haqida toʻxtalib oʻtildi. Eng muhimi, amalga oshirilayotgan ushbu konstitutsiyaviy islohotlardan koʻzlangan asosiy maqsad xalq xohish - irodasidan kelib chiqqan holda benuqson konstitutsiyani yaratishdek oliy maqsadga qaratilgani haqida teran fikrlar bildirildi.
Bundan tashqari, Navoiy bo’limi raisi Abdurazak Mirzayev va Xorazm Ma’mun akademiyasi raisi Ikrom Abdullayevlar Fanlar akademiyasining ushbu hududiy bo'linmalar o’rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumni imzoladilar. Ushbu Memorandumning bandlari Tomonlar o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish va O‘zbekiston Respublikasida innovtasion ishlanmalarni tijoratlashtirish va targ‘ib qilish hamda Navoiy bo‘limi va Ma’mun akademiyasida mavjud bo’lgan yo’nalishlarda ilmiy-tadqiqotlar olib borish maqsadida uzoq muddatli, samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
Ma’lumot uchun aytib o’tish lozimki, 18-19 may kunlari Xorazm Ma’mun akademiyasida seminar hamda ilmiy ishlanmalar ko’rgazmasini o’tkazish rejalashtirilgan.

Территориальные подразделения АН готовы сотрудничать
31 марта 2023 года в Хорезмской академии Маъмуна вице-президент Академии наук Сирожиддин Мирзаев встретился с председателями всех территориальных подразделений Академии наук - Каракалпакского отделения, Навоийского отделения и Академии Маъмуна. В ходе встречи заслушаны отчёты о проделанной в территориальных подразделениях работе, намечены планы на будущее.
Также состоялся семинар под названием «Новая Конституция глазами учёных». В докладах на мероприятии затронуты главные вносимые изменения и дополнения в наш Основной закон. Прежде всего, высказаны глубокие соображения о том, что основная цель этих конституционных реформ - создание Конституции, основанной на воле народа.
Кроме того, председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев и председатель Хорезмской академии Маъмуна Икром Абдуллаев подписали меморандум о сотрудничестве между этими территориальными подразделениями Академии наук. Пункты настоящего Меморандума направлены на установление партнёрских отношений между Сторонами и развитие долгосрочного, эффективного и взаимовыгодного сотрудничества в целях коммерциализации и продвижения инновационных разработок в Республике Узбекистан, а также научно-исследовательских работ по направлениям, имеющимся в Навоийском отделении и Академии Маъмуна.
Стоит также отметить, что 18-19 мая в Хорезмской академии Маъмуна запланировано проведение семинара и выставки научных разработок.