FA prezidenti bilan konstruktiv muloqot
2022 yilning 20 aprelida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik Bexzod Sodiqovich Yuldashev va vitse-prezidenti, akademik Baxtiyor To‘laganovich Ibragimovlar bilan Navoiy bo‘limi rahbariyati, ilmiy xodimlari, doktorantlari va stajyor-tadqiqotchilari o‘rtasida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi.
B.Yuldashev kirish so‘zida so‘nggi yillarda O‘zbekistonda fan va ta'lim sohasida yuz berayotgan o‘zgarishlar, olimlar va o‘qituvchilarga, hususan, ularni moddiy rag‘batlantirishga, samarali faoliyat olib borish uchun shart sharoitlarni yaxshilashga va jamoatchilik nufuzini oshirishga kuchaygan e'tibor haqida gapirdilar. Shuningdek, ilm-fanga o‘zini bag‘ishlashga qaror qilgan yoshlar oldida barcha eshiklar ochilganini, faqat mamlakat taraqqiyotiga o‘z hissasini qo‘shish istagini bildirish zarurligini ta'kidladilar. Navoiy viloyatida sanoat korxonalari nisbatan ko‘p bo‘lganligi va zich joylashganligi tufayli mahalliy yosh olimlar ilmiy ishlanmalarni hayotga tatbiq etish uchun barcha imkoniyatlarga ega va bundan foydalanish kerak.
Fanlar akademiyasi bo‘limini ochish tanlovi Navoiy viloyatiga tushganining sabablaridan biri ham shu. 2022 yilning iyun oyida ushbu muhim sanaga besh yil bo‘ladi. O‘tgan davr mobaynida Bo‘lim tomonidan samarali ishlar amalga oshirildi, ularning natijalarini keng jamoatchilikka yetkazish kerak. Tadbir ishtirokchilari B.Yuldashevning mazkur sana arafasida Navoiy shahrida ko‘rgazma-yarmarkani o‘tkazish tashabbusini qo‘llab-quvvatladilar.
So‘ngra FA Navoiy bo‘limi raisi A.Mirzayev mehmonlarga Bo‘limda olib borilayotgan ilmiy izlanishlar va istiqbolli ishlanmalar to‘g‘risida ma'lumot berdi. Xususan, Bo‘limda bentonit gillari kukuni bilan qobiqlab ekish va ekinlarni bargidan o‘g‘itlar bilan oziqlantirishda bentonit gillarining 2-foizlik suspenziyasidan foydalanish innovatsion uslublari g‘o‘za nihollarining 2-3 kun oldin unib chiqib, sog‘lom va baquvvat bo‘lishi hamda hosildorlikning 10-15 foizga oshishiga yordam beradi. Ushbu innovatsion uslublar bug‘doyning “Durdona” navida sinalganda gektaridan 31,6 foizgacha qo‘shimcha hosil olishga erishildi.
Tasqazgan koni grafit rudasini boyitishning innovatsion texnologiyasi ishlab chiqildi. Natijada laboratoriya sharoitida grafitli qalamlar, payvandlash elektrodlari va yuqori haroratga chidamli olovbardosh materiallarning namunalari olishga erishildi. “Bekobod-Ogneupor” MChJ QKning tegishli sinov dalolatnomalari olindi.
Vaush koni dolomitidan sanoat tarmoqlarining ko‘pgina korxonalari uchun zarur xom ashyo hisoblangan magniy oksidi olishning kombinasiyalangan yangi usuli ishlab chiqildi. Magniy oksidi respublikadagi mineral o‘g‘itlar, qurilish materiallari va olovbardosh buyumlar ishlab chiqarish korxonalarida hamda farmasevtika sanoati va tibbiyotda keng qo‘llaniladi.
Vermikulit xom ashyosini chuqur qayta ishlash orqali vermikulitni ko‘pchitish texnologiyasini takomillashtirish, issiqhona sharoitida qishloq xo‘jaligi uchun ko‘chatlarni yetishtirishda foydalaniladigan, zarur organik-mineral ozuqalar bilan to‘yintirilgan bioparchalanuvchan tuvakchalar, shuningdek qurilishda foydalanish uchun vermikulitli issiqlikdan himoyalovchi va olovbardosh plitalar ishlab chiqarish texnologiyasi ishlab chiqildi.
Boyitilmagan Markaziy Qizilqum fosforit rudasidan ekstraksion fosfor kislotasi olish texnologiyasini ko‘llash natijasida tarkibida 20 foiz fosfor pentoksidi bo‘lgan kuydirilmagan fosforitlardan ekstraksion fosfor kislotasini olishga erishildi. Ushbu kislota mineral o‘g‘itlar va tuzlar ishlab chiqarish uchun xom ashyo sifatida ishlatiladi. Shu bilan birga ushbu texnologiya doirasida sof dikal'siy fosfat tuzidan tozalangan fosfor kislotasi va tibbiy gips ham olish mumkin.
Kvars qumlarini innovatsion pul'satsion kolonnalar yordamida sutkasida 500 tonnagacha qumlarni boyitish fabrikasi loyihasi ishlab chiqilgan. Ushbu pul'satsion kolonnalardan foydalanish qum donachalari yuzasini loy qoplamalari va temir oksidlaridan yuqori darajada sifatli tozalash imkonini beradi va ularni grafit rudasini boyitish uchun ham ishlatish mumkin. Unining kichik xajmli tajriba uskunasi tayyorlandi.
2021 yilning 23 dekabrida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi tomonidan “O‘rta Osiyo geologiyasini o‘rganishning hozirgi holati va istiqbollari” nomli Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Anjumanda O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya Federatsiyasi, Belorussiya, Latviya va Xitoy Xalq Respublikasiing 30dan ortiq turli ilmiy-tadqiqot institutlari, oliy o‘quv yurtlari, kompaniya, korxona va tashkilotlaridan 100ga yaqin yetuk geologlari va turdosh yo‘nalishlardagi taniqli olimlari, tadqiqotchilari, doktorantlari va talabalari ishtirok etdi. Bashoratlangan va tasdiqlangan zaxiralarga ega foydali qazilma konlarining joylashuvi yangilangan ma'lumotlar va xaritalari bilan besh jildli “O‘rta Osiyo geologiyasi” ilmiy risolasini tayyorlash asosiy muhokama mavzularidan biri bo‘ldi. Yaqinda anjumanda ishtirok etgan sakkiz davlat mualliflarining 150 dan ortiq maqola va tezislarini o‘z ichiga olgan ikki jildlik konferensiya materiallari to‘plami nashr etildi.
Shuningdek, 2018 yilda Bo‘limda doktorantura ochilganiligi to‘g‘risida ma'lumot berildi. Doktorlik dissertatsiyalar ishlab chiqarish korxonalari, jumladan, Navoiy kon-metallurgiya kombinatining muammoli masalalarini yechishga qaratilgan. Bo‘limning 1ta Dsc doktoranti va 7ta PhD tayanch doktorantlari, shiningdek 3tasi muddatidan oldin o‘z dissertatsiyalarini muvaffaqiyatli himoya qildilar. 2022 yilning aprelida yana bir tayanch doktoranti dissertatsiyasini muddatidan oldin himoya qilishi kutilmoqda.
2020 yildan boshlab esa Bo‘limda Stajyor-tadqiqotchilar instituti faoliyat ko‘rsatmoqda. O‘g‘il-qizlar magistratura bosqichidan so‘ng bu yerga tanlov asosida kirib, tayanch doktoranturaga kelgusida topshirish majburiyati bilan ma'lumotlarni to‘plash hamda bo‘lajak ilmiy-tadqiqot ishlarining maqsad va vazifalarini belgilash uchun zarur ishlarni amalga oshirishlari mumkin. Fanlar akademiyasi prezidentining yoshlar bilan suhbati chog‘ida ma'lum bo‘lishicha, stajyor-tadqiqotchilar institutida bir yil doktoranturaga yo‘l ochish uchun kamlik qiladi. Uni ikki barobarga oshirish taklif qilindi.
Bundan tashqari, ochiq muloqotda Bulim qoshidagi doktoranturada ekologiya va genomika yo‘nalishlarini ochish, zarur laboratoriya jihozlarini olish kabi masalalar ko‘tarildi. Birinchi holda, rasmiy so‘rovni asoslantirilgan holda tayyorlash, ikkinchi holatda esa nafaqat byudjet mablag‘lariga tayanish, balki xalqaro grant tanlovlarida qatnashishga harakat qilish tavsiya etildi.
Uchrashuvda, shuningdek, muassasalarda o‘tkaziladigan ilmiy-texnik seminarlar sonini ko‘paytirish zarurligi haqida so‘z yuritildi, ilmiy tadqiqotlar samaradorligini oshirish va ularning natijalarini tijoratlashtirish uchun qanday choralar ko‘rilganligi qayd etildi.
Tadbirdan so‘ng B.Yuldashev va B.Ibragimovlar Bo‘lim tomonidan Nurota tumani “Umrbek” fermer xo‘jaligi bilan hamkorlikda yevrotexnologiya asosida tashkil etilgan pavlovniya plantasiyasiga tashrif buyurdilar. Bunda ko‘chatzor maydoni 1 gektar bo‘lib, parvarishxonaga 0,4 ga yer ajartilgan. Bu yerda 2022 yilning aprel oyining boshlarida 1000ta pavlovniya ko‘chati va 2000 dona qalamchalari ekildi. Ular Bolgariyaning “Paulownia BG” MChJ tomonidan bepul yuborildi, shu jumladan, transport xarajatlari ham qoplandi. Shuningdek, Qirg‘izistonlik hamkorlar, ya'ni “Qut Darak” MChJ orqali Bolgariya tomoni ko‘chatlarning normal o‘sishi va begona o‘tlar o‘sishining oldini olish uchun zarur bo‘lgan maxsus plyonkani ham yubordi. Plantasiyada tomchilatib sug‘orish tizimi o‘rnatilgan.
Kelgusi yilda “Shandong Fatong” Xitoy tadqiqot instituti o‘zining pavlovniya ko‘chatlarini beradi. Shunda O‘zbekistonda pavlovni yetishtirish bo‘yicha Yevropa va Xitoy texnologiyalarini solishtirish mumkin bo‘ladi.
Kelajakda Nurota poligonida tajriba tariqasida maydonining bir qismida yoqilg‘i briketlari olish maqsadida pavlovniya daraxtlari ekiladi, ikkinchisida – barglaridan chorvachilikka yem-xashak olish uchun, uchinchisi - ko‘chatzor uchun ajratiladi, asosiy maydoni esa - yog‘och olish uchun. Shunga ko‘ra, kelgusida plantasiya yaqinida tegishli sexlar barpo etiladi va bularning barchasi birgalikda qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarish klasteriga asos bo‘ladi.
Ijobiy natijalar tajribani O‘zbekiston bo‘ylab tarqatish imkonini beradi, yosh tadqiqotchilar esa palovniyaning mamlakatimiz agroiqlim sharoitlariga moslashuvi bo‘yicha ilmiy ishi uchun ma'lumotlar olishlari mumkin bo‘ladi.
2022 yilning 21 aprelida esa Bo‘limning ilmiy-tadqiqot laboratoriyasiga ekskursiya tashkil etildi. Doktorantlar va stajyor-tadqiqotchilar olib borilayotgan tajribalar haqida so‘z yuritdilar, e'tibor qaratish lozim bo‘lgan masalalarni ko‘tardilar.
Shu o‘rinda ta'kidlash joizki, Xitoy Xalq Respublikasining Toshkentdagi elchixonasi tez oylarda ilmiy-texnik sohadagi ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish maqsadida FA Navoiy bo‘limiga tegishli jihozlar xarid qilish uchun 14 ming AQSh dollari miqdorida moliyaviy yordam ko‘rsatishga tayyor. Ikki yil avval XXR elchixonasi binokulyar mikroskop, ionomer, portativ pHmetr va konduktomer, spektrofotometr, suv xammomi, distilyator, quritish shkafi, magnit aralashtirgich, qizdiruvchi plitalar hamda laboratoriya idishlari va mebellari sotib olishga homiylik qilgan edi.
Yig‘ilish yakunida Fanlar akademiyasi rahbariyati Navoiy bo‘limida barcha zarur yo‘nalishlar bo‘yicha ijobiy izchil ishlar amalga oshirilayotganini ta'kidladilar. Tadbir ishtirokchilari FA Navoiy bo‘limi tashkil etilganining 5 yilligini nishonlashga bag‘ishlangan tadbirlarda konstruktiv muloqotni davom ettirishga kelishib oldilar.

Конструктивный диалог с президентом АН
20 апреля 2022 года состоялся открытый диалог президента Академии наук Республики Узбекистан, академика Бехзода Садыковича Юлдашева и вице-президента, академика Бахтиёра Тулягановича Ибрагимова с руководством, научными сотрудниками, докторантами и стажёрами-исследователями Навоийского отделения АН.
Во вступительной речи Б.Юлдашев рассказал о преобразованиях, которые произошли в сфере науки и образования в Узбекистане за последние годы, возросшем внимании учёным и преподавателям, в частности, материальному их стимулированию, улучшению условий для плодотворной деятельности и повышению их авторитета в обществе. Отметил, что перед юношами и девушками, решившими посвятить себя науке, открыты все двери, необходимо лишь желание и стремление внести личный вклад в развитие страны. В связи с высокой концентрацией промышленных предприятий в Навоийском регионе, местные молодые учёные имеют все шансы довести научную разработку до внедрения и этим нужно пользоваться.
Эта одна из причин, по которой выбор открытия Отделения Академии наук пал на Навоийский регион. В июне 2022 года этому событию исполнится пять лет. За истекший период в Отделении проделана плодотворная работа, результаты которой можно и нужно афишировать широкой публике. Участники мероприятия поддержали инициативу Б.Юлдашева о проведении накануне этой даты выставки-ярмарки в городе Навои.
Затем председатель Навоийского отделения АН А.Мирзаев проинформировал гостей о текущих исследованиях и перспективных разработках Отделения. В частности, рассказал, что инновационные методы посева семян капсулированием порошком бентонитовой глины и использования 2-процентной бентонитосодержащей суспензии при листовой подкормке растений удобрениями способствуют произрастанию хлопчатника из семян на 2-3 дня раньше, становлению здоровых и крепких растений и повышению урожайности на 10-15 процентов. Испытание этих инновационных методов на сорте пшеницы «Дурдона» позволило собрать до 31,6 процентов дополнительного урожая с гектара.
Разработана инновационная технология высокого обогащения графита из месторождения Тасказган. Подготовлены графитовые смазочные материалы, также получены стержни карандашей, графитовые сварочные электроды и образцы огнеупорных материалов. Имеются акты испытаний ООО СП «Бекабад-Огнеупор».
Разработан новый способ комбинированного получения из доломита месторождения Вауш оксида магния, широко используемого на предприятиях республики по производству минеральных удобрений, строительных материалов и огнеупорных изделий, а также фармацевтической отрасли и медицине.
Усовершенствована технология получения вспученного вермикулита путём глубокой переработки вермикулитового сырья, разработаны технологии производства биоразлагаемых горшков, насыщенных необходимыми органоминеральными питательными веществами, применяемых при выращивании рассады для сельского хозяйства в теплицах, а также вермикулитовых огнеупорных плит для строительных нужд.
В результате применения технологии получения экстракционной фосфорной кислоты из необогащенной фосфоритовой руды Центральных Кызылкумов удалось получить кислоту с содержанием 20 процентов пентаоксида фосфора. Она применяется в качестве сырья для производства минеральных удобрений и солей. В рамках этой технологии из чистой соли дикальция фосфата также можно получить очищенную фосфорную кислоту и медицинский гипс.
Разработан проект фабрики по обогащению кварцевых песков с использованием инновационных пульсационных колонн производительностью до 500 тонн в сутки. Конструкция этих пульсационных колонн позволяет обеспечить качественную оттирку с поверхности кристаллов песка пленок глины и окислов железа. Их можно также использовать для обогащения графитовых руд. Изготовлен промышленный образец данной установки малого объёма.
23 декабря 2021 года прошла Международная научно-практическая конференция «Геология Средней Азии: состояние изученности и перспективы развития», организованная Навоийским отделением Академии наук Республики Узбекистан. В работе конференции приняли участие около 100 видных геологов и ученых смежных профессий, научных сотрудников, докторантов и студентов из более чем 30 разных научно-исследовательских институтов, высших учебных заведений, компаний, предприятий и организаций Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Казахстана, Российской Федерации, Белоруссии, Латвии и Китайской Народной Республики. Одной из главных тем обсуждения стало подготовка научного трактата «Геология Средней Азии» в пяти томах с обновлёнными данными и картами расположения месторождений полезных ископаемых с прогнозными и разведанными запасами. На днях был издан двухтомный сборник материалов конференции, куда вошло более 150 статей и тезисов авторов из восьми стран-участниц конференции.
Также была озвучена информация, что при Отделении в 2018 году открыта докторантура. Решение проблемных вопросов предприятий, по большей части Навоийского горно-металлургического комбината – основная задача научных исследований, проводимых для защиты докторских диссертаций. Свои диссертации уже успешно защитили 1 Dsc докторант и 7 PhD базовых докторантов, трое из них - досрочно. В апреле 2022 года ещё один базовый докторант планирует защитить диссертацию досрочно.
С 2020 года при Отделении функционирует Институт стажёров-исследователей. Сюда юноши и девушки могут поступить на конкурсной основе после магистратуры и проводить необходимые работы с целью сбора данных и конкретизации цели и задач будущих исследований с условием обязательного поступления в базовую докторантуру. Как выяснилось в ходе беседы президента Академии наук с молодёжью один год в Институте стажёров-исследователей – недостаточный срок, чтобы подготовить почву для докторантуры. Было предложено увеличить его вдвое.
Кроме того, в беседе подняты такие вопросы, как открытие направлений по экологии и геномике в докторантуре при Отделении и приобретение необходимого лабораторного оборудования. В первом случае было рекомендовано подготовить официальный запрос с обоснованием, а во втором – рассчитывать не только на бюджетные средства, а пробовать участвовать в конкурсах международных грантов.
На встрече также говорилось о необходимости увеличения количества проводимых в учреждениях научно-технических семинаров, упомянуто, какие меры приняты, чтобы повысить эффективность научных исследований и коммерциализации их результатов.
После мероприятия Б.Юлдашев и Б.Ибрагимов посетили Нуратинский район, где на 1 гектаре земли Отделением совместно с ФХ «Умрбек» заложена павловниевая плантация, ещё на 0,4 га организован питомник этих деревьев. Здесь в начале апреля высажено 1 000 саженцев и 2 000 черенков павловнии. Их на безвозмездной основе, в том числе с покрытием транспортных расходов, предоставило болгарское ООО «Paulownia BG». Через кыргызских партнёров, а именно, ООО «Кут дарак» болгарская сторона также передала специальную плёнку, которая необходима для обеспечения нормального роста саженцев и недопущения произрастания сорняков. На плантацию подведена система капельного орошения.
На следующий год свои саженцы павловнии предоставит Китайский исследовательский институт «Shandong Fatong». Тогда появится возможность сравнить европейскую и китайскую технологии выращивания павловнии в условиях Узбекистана.
В дальнейшем, на Нуратинском полигоне в качестве эксперимента часть площади будет отведена для деревьев, из которых будут изготавливать топливные брикеты, другая – для получения корма из листьев для животных, третья – для питомника саженцев, а основная – для древесины. Соответственно, в перспективе недалеко от плантации будут возведены соответствующие цеха, а всё это вместе станет основой для сельскохозяйственно-производственного кластера.
Положительные результаты позволят распространить опыт по территории всего Узбекистана, а молодые исследователи смогут получить данные для написания научных работ по адаптации павловнии в агроклиматические условия нашей страны.
21 апреля 2022 года был организован экскурс в научно-исследовательскую лабораторию Отделения. Докторанты и стажёры-исследователи рассказали о проводимых экспериментах, отметили вопросы, на которые стоит заострить внимание.
Здесь стоит отметить, что посольство Китайской Народной Республики в Ташкенте в течение пару месяцев готово выделить на безвозмездной основе 14 тысяч долларов США Навоийскому отделению на развитие науки, а именно на закупку лабораторного оборудования и инвентаря. Два года назад посольство КНР также спонсировало закупку в лабораторию Отделения бинокулярного микроскопа, иономера, портативного рН-метра и кондуктометра, спектрофотометра, водяной бани, дистиллятора, сушильного шкафа, магнитной мешалки, нагревательной плиты, а также лабораторной посуды и мебели, которые активно используются.
В завершение встречи руководство Академии наук отметило, что в Навоийском отделении выполняется положительная последовательная работа во всех необходимых направлениях. Участники мероприятия договорились продолжить конструктивный диалог на мероприятиях, посвящённых празднованию 5-летия со дня образования Навоийского отделения АН.