Elga xizmat ko‘rsatgan olimning yubilei nishonlandi
Har bir davlatning eng katta boyligi avvalombor insolar bo‘lganidek, har bir tashkilot, korxona va muassasaning boyligi – bu yetuk mutaxassis, o‘z mehnati bilan hamkasblari, umuman el e'tiborini tortib, hurmatini qozongan, tan olingan ustozlardir. Shunday insonlardan biri - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining “Qayta tiklanuvchi energiya, energotejamkorlik va ekologiya” tarkibiy bo‘limi mudiri, qishloq xo‘jaligi fanlari nomzodi Hakimov O‘ktam Toshbotirovichdir. U kishining 60 yoshlik yubileyiga bag‘ishlangan “Yangi O‘zbekiston – inson qadri ulug‘langan yurt” nomli ilmiy-amaliy seminar 2022 yilning 11 avgust kuni Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi tomonidan Navoiy viloyati teleradikompaniyasi bilan hamkorlikda tashkillashtirildi.
Tadbir Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti kichik majlislar zalida bo‘lib o‘tdi. Unda FA Navoiy bo‘limi raisi A.U.Mirzayev, Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti prorektori T.I.Nurmurodov hamkasblari bilan, Nurota tumani “Nuroniylar” jamg‘armasi boshlig‘i, tuman faoli S.Qulmonov, Nurota tumani “Umrbek” Fermer xo‘jaligining asoschisi U.Narzullayev, tadbir sababchining qarindoshlari, do‘stlari, oldingi va hozirgi hamkasblari hamda boshqa tadbir qatnashchilari so‘zga chiqib, yubelyarni chin qalbidan tabriklab, uning hayoti va ilmiy-tadqiqot ishlari hamda u kishi rahbarligi va ishtirokida bajarilgan loyihalar to‘g‘risida ma'lumotlarni berib o‘tdilar. Bundan tashqari, O‘.T.Hakimov mehnat faoliyatini yorituvchi videorolik namoyishi bo‘lib o‘tdi.
Seminar ishtirokchilari quyidagi ma'lumotlarga ega bo‘lishdi. O‘ktam Toshbotirovich qishloq xo‘jaligi sohasi, xususan chorvachilik bo‘yicha muammolarni chuqur o‘rganib, ularni yechimini topishga harakat qilib, soha rivojiga o‘z hissasini qo‘shib kelayotgan mutaxassis olimdir. Mehnat staji 40 yildan ziyod bo‘lib, 2002 yilda “Do‘stlik” ordeni bilan mukofotlangan.
O‘.T.Hakimov 1978-1983 yillarda Samarqand qishloq xo‘jaligi institutida tahsil olib, 1984-yildan o‘z mehnat faoliyatini Navoiy viloyati Xatirchi tumani Q.Rahmatov nomli xo‘jalikda ferma mudirligidan boshlagan. 1986-1992 yillarda bosh zootexnik, 1992-93 yillarda viloyat Agrosanoat uyushmasi chorvachilik bo‘limi boshlig‘i, 1993-98 yillar Q.Rahmatov nomli jamoa xo‘jaligi boshqaruvi raisi, 1997-98 yillar O‘zbekiston respublikasi Prezidenti xuzuridagi Davlat va jamiyat qurilishi akademiyasi tinglovchisi, 1998 yilda Navoiy viloyati “Navoiy qorako‘l” uyushmasi raisi, 1998-2000 yillar Navoiy viloyati hokimi o‘rinbosari, qishloq va suv xo‘jaligi boshqarmasi boshlig‘i, 2000-2007 yillar Nurota tumani hokimi, 2007-2011 yillar viloyat tabiatni muhofaza qilish qo‘mitasida rais o‘rinbosari va qo‘mita raisi, 2011-19 yillar Navoiy kon metalurgiya kombinati Navoiy mashinasozlik zavodida atrof muhit muhofazasi muxandisi va 2019 yil aprel oyidan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limida “Qayta tiklanuvchi energiya, energotejamkorlik va ekologiya” tarkibiy bo‘limi boshlig‘i lavozimida ishlab kelmoqda. 2007 yil nomzodlik dissertasiyasini himoya qilib, qishloq xo‘jalik fanlari nomzodi ilmiy darajasiga ega bo‘lgan.
O‘ktam Toshbotirovich Navoiy viloyati hokimi o‘rinbosari, qishloq va suv xo‘jaligi boshqarmasi boshlig‘i va Nurota tumani hokimi bo‘lib ishlagan vaqtlarida davr uchun g‘oyat dolzarb bo‘lgan chorvachilik sohasidagi muammolarni hal etishda o‘zining bor bilim va malakasini ishga solib, ularni bartaraf etish yo‘llari ustida ish olib borgan.
2019 yildan boshlab O‘.T.Hakimov o‘z mehnat faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limida davom ettirib kelmoqda. O‘tgan davr mobaynida O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tamonidan e'lon qilingan xalqaro va mahalliy tanlovlarga bir qator ishlanmalar taqdim etgan. O‘zR FA Navoiy bo‘limi “Kimyo texnologiyasi, nanotexnologiyalar va qishloq xo‘jaligi” tarkibiy bo‘limi ilmiy xodimlari bilan qishloq xo‘jalik ekinlarini yetishtirishda innovatsion agrotexnologiyalar va ularning ekologiyasi bo‘yicha 5ta qo‘llanma tayyorlab fermerlar va tomorqa egalariga taqdim etgan.
Uning ishtirokida ekologiya sohasida, ayniqsa yaylovlar degradasiyasi va cho‘llanishni oldini olish va atrof muhit muhofazasi bo‘yicha ko‘pgina amaliy ishlar olib borilmoqda. Jumladan, Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi “Qayta tiklanuvchi energiya, energotejamkorlik va ekologiya” tarkibiy bo‘limi va Navoiy davlat pedagogika institutining Tabiiy fanlar fakul'teti o‘rtasida tuzilgan kelishuv asosida hamkorlikda ish olib borilmoqda. 2021 yili O‘zbekiston ovchi va baliqchilar birlashmasi Navoiy viloyati bo‘limi bilan xizmat ko‘rsatish shartnomasi imzolandi va ov hayvonlari populyasiyasini sanoqdan o‘tkazish maqsadida amaliy ishlar olib borildi.
Ushbu shartnomani bajarish uchun NDPI bilan hamkorlikda ov hayvon turlarining 1 gektar maydonchalar sanog‘i tashkil etilib, umumiy maydonga nisbatan ov hayvonlari populyasiyasi soni aniqlandi.
Kuzatuv va sanoqlar shuni ko‘rsatdiki, davlatimiz tomonidan tabiatni muhofaza qilishga va biologik nazoratga qaratilgan e'tibor hamda normativ hujjatlarning qabul qilinishi natijasida yovvoyi hayvon va qushlarning bosh sonining ko‘payib borayotgani quvonarli holatdir.
Bundan tashqari, bugungi kunda O‘ktam Toshbotirovich boshchiligida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining Nurota tumani lalmi yerlarida pavlovniya plantasiyasini yaratish loyihasi amalga oshirilmoqda.
Plantasiya Bolgariya Respublikasining “Paulownia BG” MChJ bilan hamkorlikda bir gektar maydonda “Umrbek” fermer xo‘jaligida tashkil etilgan bo‘lib, bu yerga joriy yilning aprel oyida 1000 dona ko‘chat va 2000 dona qalamchalar ekildi. Dalada daraxtlarning ildiz tizimiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri kerakli miqdorda suv va oziq moddalar yetkazib berish imkonini beradigan tomchilatib sug‘orish tizimi joriy etildi. Shuni ta'kidlash joizki, pavlovniya juda tez o‘sadigan daraxtdir.
Bugungi kunda, ya'ni, to‘rt oydan bir oz kamroq vaqt ichida pavlovniya plantasiyasidagi daraxtlarning bo‘yi o‘rtacha 2,5-2,7 metrni tashkil etdi. Kelajakda Nurota poligonida tajriba tariqasida maydonining bir qismida yoqilg‘i briketlari olish, ikkinchisida – barglaridan chorvachilikka yem-xashak olish, uchinchisi - ko‘chatzor, asosiy maydoni esa - yog‘och olish maqsadida pavlovniya daraxtlari ekiladi. Shunga ko‘ra, kelgusida plantasiya yaqinida tegishli sexlar barpo etiladi va bularning barchasi birgalikda qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarish klasteriga asos bo‘la oladi.
Yana shuni ta'kidlash joiz-ki, pavlovniya daraxtlarni yetishtirish texnologiyasini o‘rganish maqsadida yaqinda Navoiy viloyatining Nurota tumanidan uch nafar, Andijonlik bir nafar, jami to‘rt nafar yosh mutaxassis Istanbul orqali Bolgariyaga yuborildi. Bo‘lajak mutaxassislar yarim yil davomida Bolgariyaning "Paulownia BG" kompaniyasi pavlovniya plantasiyalarining dalasida ishlash va bilim olish uchun ketishdi. Tez orada yana uch navoiylik yoshlar ularning ketidan yuboriladi.
2022 yil 7 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Paxta hosildorligini oshirish, paxta yetishtirishda ilm va innovatsiyalarni joriy qilishning qo‘shimcha tashkiliy chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-308-sonli qarori qabul qilingan bo‘lib, ushbu qarorda paxta hosildorligini oshirish bo‘yicha yangi tizimni joriy qilish, paxta yetishtirishda ilm va innovatsiyalarga asoslangan urug‘chilik, nav tanlash, yerga ishlov berish, o‘g‘itlash, sug‘orish ishlarini yo‘lga qo‘yish orqali paxta-to‘qimachilik sohasida eksport hajmlari va daromadni oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Paxtachilik kengashi tashkil etilgan bo‘lib, kengash faoliyati yo‘lga qo‘yiladigan 13ta tuman orasida Navoiy viloyatidan Navbahor tumani tanlangan.
Bu borada bo‘limda ham muayyan ishlar olib borilmoqda va ushbu jarayonga O‘.T.Hakimov ham o‘z hissasini qo‘shib kelmoqda. Jumladan, bo‘lim olimlari tomonidan yaratilgan qishloq xo‘jalik ekinlarini yetishtirishda bentonit gillari kukunidan foydalanish bo‘yicha ikkita innovatsion ishlanma - chigitni bentonit gili kukuni bilan qobiqlash ekish hamda g‘o‘zani bargidan o‘g‘itlar bilan oziqlantirishda bentonit gillarining 2-foizlik suspenziyasidan foydalanish usullaridir. Bentonitning sorbsion xossalari, ya'ni namlikni o‘ziga singdirish va ushlab turish qobiliyati urug‘larning stresssiz unib chiqishini va ularning barqaror o‘sishini ta'minlaydi, o‘simliklarning suvga bo‘lgan ehtiyojini qoplaydi. Ushbu ishlanmalarni qo‘llash o‘rtacha 15 foizgacha qo‘shimcha hosil olishni imkonini beradi. Tajriba-sinov ishlari davom etmoqda.
Shuningdek O‘ktam Toshbotirovich ko‘plab konferensiyalar va ilmiy-amaliy seminarlarda ishtirok etib, bo‘limda amalga oshirilayotgan ilmiy yangiliklar va yutuqlarni targ‘ib qilib kelmoqda.
O‘.T.Hakimov tashkilotchilik, mehnatsevarlik va yuksak insoniy fazilatlari bilan bo‘lim xodimlari orasida hurmat qozongan. FA Navoiy bo‘limida ishlash jarayonida bakalavr va magistrlarga ilmiy rahbar bo‘lib, 10ga yaqin shogird chiqargan.
Tadbir so‘ngida O‘ktam Toshbotirovichga hamkasblari va tadbirga tashrif buyurgan mehmonlar tomonidan to‘nlar kiydirilib, yana bir bor tabrik so‘zlari aytildi.

Отметили юбилей заслуженного учёного
Как самое большое богатство каждой страны – это прежде всего люди, так и богатство каждой организации, предприятия и учреждения – это высококвалифицированные специалисты, признанные наставники, заслужившие своим трудом внимание и уважение коллег и окружение в целом. Одним из таких людей является заведующий Отделом «Возобновляемая энергия, энергосбережение и экология» Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан, кандидат сельскохозяйственных наук Хакимов Уктам Тошботирович. 11 августа 2022 года Навоийским отделением Академии наук совместно с Навоийской областной телерадиокомпанией был организован научно-практический семинар на тему «Новый Узбекистан – страна, где воспевается человеческое достоинство», посвящённый 60-летнему его юбилею.
Мероприятие состоялось в малом зале заседаний Навоийского государственного горно-технологического университета. Председатель Навоийского отделения АН А.У.Мирзаев, проректор Навоийского государственного горно-технологического университета Т.И.Нурмуродов с коллегами, руководить Нуратинского районного отделения фонда «Нуроний», активист района С.Кулмонов, основатель Фермерского хозяйства «Умрбек» У.Нарзуллаев, родственники, друзья, бывшие и настоящие коллеги именинника и другие участники в своих выступлениях от всей души поздравили юбиляра и поделились информацией о его жизнедеятельности и научных исследованиях, а также проектах, выполненных под его руководством и при его участии. Кроме того, был продемонстрирован видеоролик, демонстрирующий трудовую деятельность У.Т.Хакимова.
Участники семинара получили следующую информацию. Уктам Тошботирович – учёный-специалист, который, глубоко изучая проблемы в области сельского хозяйства, особенно животноводства, вносит свой вклад в развитие отрасли. Имеет более 40 лет стажа, в 2002 году награждён орденом «Дустлик».
В 1978-1983 годах У.Т.Хакимов учился в Самаркандском сельскохозяйственном институте, а в 1984 году начал работу заведующим фермой хозяйства имени К.Рахматова Хатырчинского района Навоийской области. В 1986-1992 гг. - главный зоотехник, в 1992-93 гг. - заведующий животноводческим отделом областного агропромышленного объединения, в 1993-98 гг. - председатель колхоза им. К.Рахматова, в 1997-98 гг. - слушатель Академии государственного и общественного строительства при Президенте Республики Узбекистан, в 1998 году - председатель ассоциации «Навои Каракуль» Навоийской области, 1998-2000 гг. - заместитель хокима Навоийской области, начальник управления сельского и водного хозяйства, 2000-2007 гг. - хоким Нуратинского района, 2007-2011 гг. - заместитель председателя и председатель областного комитета по охране природы, 2011-2019 гг. - инженер по охране окружающей среды Навоийского машиностроительного завода Навоийского горно-металлургического комбината, а с апреля 2019 года –заведующий Отделом «Возобновляемая энергия, энергосбережение и экология» Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан. В 2007 году защитил диссертацию кандидата сельскохозяйственных наук.
Уктам Ташботирович в период работы заместителем хокима Навоийской области, начальником управления сельского и водного хозяйства и хокимом Нуратинского района использовал все свои знания и навыки для решения крайне актуальных проблем в области животноводства.
С 2019 года У.Т.Хакимов продолжает трудиться в Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан. За прошедший период он представил ряд разработок для участия на международных и отечественных конкурсах проектов, объявленных Министерством инновационного развития Республики Узбекистан. Совместно с научными сотрудниками Отдела «Химическая технология, нанотехнологии и сельское хозяйство» Навоийского отделения подготовил и представил фермерам и владельцам приусадебных участков 5 пособий по инновационной агротехнике при возделывании сельскохозяйственных культур и их экологии.
При его участии проводится много практических работ в области экологии, особенно по предотвращению деградации и опустынивания пастбищ и охране окружающей среды. В частности, Отдел «Возобновляемая энергия, энергосбережение и экология» Навоийского отделения Академии наук и Факультет естественных наук Навоийского государственного педагогического института на основании заключённого соглашения проводят совместную работу. В 2021 году они подписали с Навоийским отделом Объединения охотников и рыболовов Узбекистана договор на оказание услуг и выполнили практическую работу, цель которой - определение популяции охотничьих животных и птиц.
Для выполнения данного договора совместно с НГПИ организован подсчёт видов охотничьих животных и птиц на площади в 1 гектар и определена относительная численность животных путём несложных арифметических операций.
Подсчёты были организованы днём и ночью. Они произведены на территориальной части Айдар-Арнасайской системе озёр, Тудакульском водохранилище, озере Шуркуль и реке Зарафшан. Результаты с заключением об условной популяции животных и птиц переданы Объединению охотников и рыболовов.
Наблюдения и подсчёты показали, что усиления внимания государства на вопросы охраны окружающей среды и биологического контроля, принятие соответствующих нормативных документов дают положительный результат: поголовье диких животных и птиц не только не уменьшилось, а наоборот увеличилось, что является радостным событием.
Кроме того, сегодня под началом Уктама Тошботировича Навоийским отделением Академии наук Республики Узбекистан реализуется проект по созданию павловниевой плантации на богарных землях Нуратинского района.
Плантация создана на площади в один гектар на земле фермерского хозяйства «Умрбек» в сотрудничестве с ООО «Paulownia BG» Республики Болгария. Здесь высажено 1 тысяча саженцев павловнии и 2 тысячи черенков этого быстрорастущего дерева в питомнике.
Сегодня, то есть чуть меньше чем за четыре месяца, рост деревьев на павловниевой плантации составляет в среднем 2,5-2,7 метра. В дальнейшем, на Нуратинском полигоне в качестве эксперимента часть площади будет отведена для деревьев, из которых будут изготавливать топливные брикеты, другая – для получения корма из листьев для животных, третья – также останется для питомника саженцев, а основная – для древесины. Соответственно, в перспективе недалеко от плантации будут возведены соответствующие цеха, а всё это вместе станет основой для сельскохозяйственно-производственного кластера.
Стоит также отметить, для изучения технологии выращивания павловниевых деревьев четыре молодых специалиста – трое – из Нуратинского района Навоийской области, один – из Андижана - на днях через Стамбул вылетели в Болгарию. Будущие специалисты поехали на полгода для работы в поле и обучения на павловниевые плантации болгарской ООО «Paulownia BG». В скором времени ещё трое навоийцев поедут вслед за ними.
7 июля 2022 года принято Постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-308 «O дополнительных организационных мерах по повышению урожайности хлопчатника, внедрению науки и инноваций в выращивание хлопчатника», согласно которому в целях увеличения объёмов экспорта и доходов в хлопково-текстильной отрасли путём внедрения новой системы повышения урожайности хлопчатника и налаживания основанных на науке и инновациях работ по семеноводству, выбору сортов, обработке, удобрению и орошению земли в процессе выращивания хлопчатника образован Совет по хлопководству при Президенте Республики Узбекистан и в план мер, реализуемых в 13 районах Республики, в которых организуется деятельность Совета, включён и Навбахорский район.
В Навоийском отделении проводится ряд исследований в этом направлении и У.Т.Хакимов вносит весомый вклад в это дело. В частности, имеются две инновационные разработки, где используется бентонит в хлопководстве. Это капсулирование семян порошком бентонитовой глины перед посевом и листовая подкормка растений бентонитосодержащей суспензией. Сорбционные свойства бентонита, то есть, его способность впитывать и удерживать влагу, позволяют обеспечить бесстрессовый всход семян, и их стабильный рост, покрывая потребности растений в воде. Применение данных разработок позволяет собрать до 15 процентов дополнительного урожая. Полевые испытания продолжаются.
Также Уктам Тошботирович принимает участие во многих научно-практических конференциях и семинарах, знакомя участников с инновациями и научными достижениями Отделения.
У.Т.Хакимов снискал уважение среди сотрудников Навоийского отделения своей организованностью, трудолюбием и высокими человеческими качествами. За время работы в Отделении он был научным руководителем около десяти бакалавров и магистров.
В завершение мероприятия на Уктама Ташботировича коллеги и гости мероприятия надели традиционные праздничные чапаны и ещё раз поздравили его с юбилеем.