Ekopartiyaning siyosiy tadbiri o‘tkazildi
Joriy yilning 30 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi hududida bo‘lib o‘tgan Umumxalq referendumi natijalariga ko‘ra O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi yangi tahririda qabul qilindi. Yangilangan Konstitutsiya Prezident, parlament, hukumat, vazirlar, hokimlar oldiga kechiktirib bo‘lmaydigan yangi siyosiy, ijtimoiy va iqtisodiy vazifalarni qo‘yganini inobatga olib, yurtboshimiz «Muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini tayinlash to‘g‘risida»gi farmonini imzoladi. Siyosiy partiyalar o‘z saylov kampaniyalari boshlab yubordilar.
Jumladan, 22 may kuni O‘zbekiston Ekologik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga ko‘rsatilgan nomzodni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha imzo to‘plash tadbiri O‘zbekiston Respublkasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limida bo‘lib o‘tdi. Bunda o‘z xohish-istaklari bilan siyosiy jarayonlardagi faolligini ko‘rsatgan holda Bo‘limning ilmiy va texnik xodimlari, doktorant va stajyor-tadiqotchilari tegishli hujjatga o‘z imzolarini qo’ydilar.
Ta'kidlash joizki, mazkur jarayon partiyalarning saylovdagi ishtirokiga oid muhim bosqich hisoblanadi. Saylov kodeksiga muvofiq, siyosiy partiya Prezidentlikka ko‘rsatilgan nomzodni qo‘llab-quvvatlab, jami saylovchilarining umumiy soni kamida bir foizining imzosini to‘plashi kerak. O‘zbekiston Ekologik partiyasi o‘z rahbari Abdushukur Xamzayevni prezidentlikka nomzod sifatida ko‘rsatgan.
Eslatib o‘tamiz, Bo‘limda O‘EPning boshlang‘ich partiya tashkiloti faoliyatini olib bormoqda. Bundan tashqari, aynan ekologik masalalarini yechishga qaratilgan tarkibiy bo‘lim majud bo‘lib, bu yerda tegishli ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Tadbir ishtirokchilarining fikriga ko‘ra, saylov jarayonlarida imzo to‘plash ochiqlik va shaffoflik tamoyillariga asoslangan holda olib borilmoqda. Muddatidan ilgari O‘zbekiston Prezidenti saylovi 2023 yil 9 iyul kuni bo‘lib o‘tadi.

Состоялось политическое мероприятие Экопартии
Согласно результатам Всенародного референдума, проведенного на территории Республики Узбекистан 30 апреля текущего года, была принята новая редакция Конституция Республики Узбекистан. Принимая во внимание тот факт, что новая Конституция ставит перед Президентом, парламентом, правительством, министрами, хокимами новые политические, социальные и экономические задачи, которые нельзя откладывать в долгий ящик, глава нашего государства подписала указ «О назначении досрочных выборов Президента Республики Узбекистан». Политические партии начали свои избирательные кампании.
В частности, 22 мая в Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан состоялось мероприятие по сбору подписей в поддержку кандидата в Президента Республики Узбекистан, выдвинутого от Экологической партии Узбекистана. Научные и технические сотрудники, докторанты и стажеры Отделения по желанию поставили свои подписи под соответствующим документом.
Согласно законодательству политическая партия, допущенная к участию в выборах, должна поддержать кандидата в Президенты Республики Узбекистан и собрать подписи не менее одного процента от общего числа избирателей Республики Узбекистан. Это один из важных процессов в президентской избирательной кампании. На внеочередном пленуме Центрального совета Экологической партии Узбекистана принято решение о выдвижении Абдушукура Хамзаева, председателя Исполкома Центрального Совета партии в качестве кандидата в президенты Узбекистана на досрочных выборах.
Напомним, что в Отделении свою деятельность ведет первичная партийная организация ЭПУ. Кроме того, здесь функционирует отдел, среди вопросов, которыми занимаются научные сотрудники, являются экологические проблемы.
По словам участников мероприятия, сбор подписей осуществляется на основе принципов открытости и прозрачности. Досрочные президентские выборы пройдут в Узбекистане 9 июля 2023 года.