Dolzarb mavzu bo‘yicha suhbat
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limiga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi direktorining bosh maslahatchisi, professor Baxtiyor To‘rayev tashrif buyurdi va Bo‘lim ilmiy xodimlari bilan davra suhbati o‘tkazdi.
Navoiy bo‘limi xalqaro aloqalar va tijoratlashtirish masalalari bo‘yicha rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev mehmonga Bo‘lim to‘g‘risida umumiy ma'lumot berib, bu yerda olib boriladigan ilmiy tadqiqotlar natijalari bilan tanishtirdi. Jumladan, Bo‘limda 5ta tarkibiy bo‘linmalarda 17ta yo‘nalishda ilmiy izlanishlar olib borilayotgani, 30dan ortiq doktorantlar tahsil olayotganlarini va tadqiqotlar hududning muammolarini yechishiga qaratilganini aytib o‘tdi.
B.To‘rayev esa uchrashuv ishtirokchilarini kirib kelayotgan Mustaqillikning 33 yilligi bilan tabriklab, ilmiy ishlariga rivoj tiladi. Ilm-fan – har qanday davlatning bugungi kuni va kelajagini, uning rivojini belgilaydigan muhim soha ekanligini ta'kidlab, aholi orasida halol va faol mehnat qilib kun kechirish, yurtni obod qilish, Vatan taraqqiyoti va farovonligiga o‘z hissasini qo‘shish bo‘yicha tadbirlarini tashkil etish va o‘tkazishda ilmiy xodimlarni hamkorlikka chaqirdi.
Shuningdek, davra suhbati ishtirokchilari odob-axloq va ma'naviyat, ogohlik va xafsizlik, din va vijdon erkinligi masalalariga ham to‘xtaldilar va o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdilar.

Беседа на злободневную тему
В Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан прибыл главный советник директора Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари при Кабинете Министров Республики Узбекистан, профессор Бахтиёр Тураев и провёл «круглый стол» с научными сотрудниками отделения.
Заместитель председателя по международным связям и коммерциализации Навоийского отделения Кувондик Нурбоев представил гостю общую информацию об отделении и ознакомил его с результатами проводимых здесь научных исследований. В частности, он отметил, что в 5 отделах отделении ведутся научные исследования по 17 направлениям, более 30 докторантов проводят изыскания, а исследования направлены на решение проблем региона.
Б.Тураев поздравил участников встречи с предстоящим 33-летием Независимости и пожелал успехов в научной работе. Он подчеркнул, что наука является важной сферой, определяющей настоящее и будущее любой страны и её развитие. Призвал научных сотрудников к сотрудничеству в организации и проведении среди населения мероприятий, призывающих к честному и активному труду, благоустройству страны, внесение вклада в развитие и процветание Родины.
Также участники «круглого стола» обсудили вопросы духовности, безопасности, свободы вероисповедания и совести, поделились своими мыслями.