Davlat rahbarining topshirig‘i ijro uchun qabul qilindi
2024 yil 19 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limiga “China Manor Spring” MChJ XK vakillari kompaniyaning bosh direktori Lin Szyan'syu boshchiligida tashrif buyurdilar. Ular bilan Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev, rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev hamda ilmiy xodimlari muzokaralar o‘tkazdilar.
Xitoy sarmoyasi ishtirokidagi mazkur xorijiy korxona Zarafshon shahrida ro‘yxatdan o‘tkazilgan bo‘lib, foydali qazilma boyliklar, jumladan, granit qazib olish bilan shug‘ullanadi. Ammo bosh kompaniya manfaatlari doirasida rangli metallar, shu jumladan, mis va alyuminiy ham mavjud. Muzokaralar davomida tomonlar geologiya, foydali qazilma boyliklarni qazib olish va qayta ishlash sohalarida hamkorlik qilishga kelishib oldilar. Xususan, ma’dan va noma’dan foydali qazilmalar konlari istiqbolli maydonlarini aniqlash bo‘yicha geologik-qidiruv ishlarini olib borish, bu konlarda qazib olish ishlarini olib borish istiqbolini ilmiy asoslash kabi yo‘nalishlar muhokama qilindi. Korxona moliyaviy va texnik ko‘mak berishi, Navoiy bo‘limi esa investorlarni qiziqtirgan konlarda geologik qidiruv ishlarini o‘tkazish, ehtimoliy zahiralarni ilmiy tadqiq qilish, ilmiy asoslangan xulosalar berish hamda geologik qidiruv ishlari va keyinchalik qazib olish va qayta ishlash uchun zarur ruxsatnoma hujjatlarini rasmiylashtirish bilan shug‘ullanishi mumkin.
Ta’kidlash joizki, mazkur korxona vakillari bilan Navoiy bo‘limi ilmiy xodimlari 14-16 noyabr kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan “InnoWeek-2024” xalqaro innovatsion g‘oyalar haftaligi doirasida uchrashgan edilar. Unda Bo‘lim o‘z ishlanmalari bilan qatnashib, faol ishtiroki uchun sertifikat bilan taqdirlandi. O‘shanda muzokaralar o‘tkazilib, tafsilotlarni muhokama qilish hamda hamkorlikni tegishli hujjat bilan mustahkamlashga kelishib olingan edi. Bu jarayon shu kuni Navoiy shahridagi uchrashuvda amalga oshirildi. Tomonlar o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladilar.
Bu hamkorlik joriy oy boshida Navoiy viloyatiga tashrifi davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan berilgan topshiriqlarni bajarish yo‘llaridan biriga aylanishi mumkin. Jumladan, davlat rahbari tegishli vazirlik, idora hamda tashkilotlarga, shu jumladan Navoiy bo‘limiga 30 foiz ilmiy xodim va tajribali geologlarini Navoiy viloyatining tuman va shaharlariga nomma-nom biriktirib, ularni bir yilga safarbar qilib, yangi foydali qazilmalar zaxiralarini aniqlash ishlarini tashkil qilish topshirig‘ini berdilar. Bevosita Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligiga xalqaro kompaniyalarni jalb qilib, chuqur geologik tahlillar asosida, 100ta yangi konlarni tayyor loyiha paketi bilan tadbirkor va investorlarga taklif qilish, shuningdek 100 gektardagi 50dan ziyod sochma oltin uchastkalariga tadbirkorlarni jalb qilish vazifasi yuklatildi.
Shu tarzda, noyabr oyining ikkinchi o‘n kunligida Navoiy viloyatiga Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi vakillari tashrif buyurishdi. Ular viloyatning turli hududlarida mahalliy tadbirkorlar bilan uchrashuvlar o‘tkazdilar. Ishchi guruh tarkibiga Navoiy bo‘limi ilmiy xodimlari ham kiritildi.
Uchrashuvlar va muloqotlar davomida yer qa’ri foydalanuvchilari, noruda xomashyo qazib olib, qurilish materiallari ishlab chiqarayotgan tadbirkorlar, hududlarda ruxsatnoma asosida yer qa’ridan foydalanayotgan korxonalar rahbarlarini qiziqtirgan masalalar yuzasidan taqdimotlar qilindi.
Tadbirlarda ularning tashkilotchilari tomonidan sohaga ilm-fan yututqlarini keng tatbiq etish takliflari berildi, tadbirkorlarning muammoli masalalarini tezkor hal qilish choralari ko‘rildi.

Поручение главы государства принято к исполнению
19 ноября 2024 года Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан посетили представители ИП ООО «China Manor Spring», во главе с генеральным директором Линем Цзяньцю. С ними провели переговоры председатель Отделения Абдуразак Мирзаев, заместитель председателя Кувондик Нурбоев и научные сотрудники.
Данное иностранное предприятие с китайским капиталом зарегистрировано в городе Зарафшане и занимается добычей полезных ископаемых, в частности гранита, однако в интересы головной компании входит цветные металлы, в том числе медь и алюминий. В ходе переговоров стороны решили, что будут сотрудничать в области геологии, добычи и переработки полезных ископаемых, в частности проведении геологоразведки для определения перспективных площадей с залежами рудных и нерудных полезных ископаемых, научного обоснования перспективности разработки этих месторождений. Предприятие может оказывать финансовую и техническую поддержку, а Навоийское отделение - проводить геологоразведку интересующих инвесторов месторождений, научное исследование потенциальных залежей, давать научно обоснованные заключения и заниматься оформлением необходимых разрешительных документов на геологоразведку и последующую добычу и переработку полезных компонентов.
Стоит отметить, что с представителями данного предприятия научные сотрудники Навоийского отделения АН встретились в рамках Международной недели инновационных идей «InnoWeek-2024», проходившей в Ташкенте 14-16 ноября, где Отделение представило свои разработки и удостоилось сертификата за активное участие. Тогда состоялись переговоры, в ходе которых стороны решили обсудить детали и закрепить сотрудничество соответствующим документом. Это и произошло на нынешней встрече уже в городе Навои. Стороны подписали меморандум о взаимопонимании.
Данное сотрудничество может стать одним из путей исполнения поручений, данных Президентом Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в ходе его визита в Навоийскую область в начале текущего месяца. В частности, причастным министерствам, ведомствам и организациям, в числе которых Навоийское отделение Академии наук глава государства поручил распределить 30 процентов научных сотрудников и опытных геологов по районам и городам Навоийской области, мобилизовать их на год и организовать работы по выявлению новых запасов полезных ископаемых. Непосредственно Министерству горнодобывающей промышленности и геологии - привлечь международные компании и на основе глубокого геологического анализа подготовить и предложить предпринимателям и инвесторам 100 новых месторождений в формате готовых проектных пакетов, а также привлечь предпринимателей к освоению более 50 участков россыпного золота на площади 100 гектаров.
Так, во второй декаде ноября Навоийскую область посетили представители Министерства горнодобывающей промышленности и геологии, где в районах провели встречи с местными предпринимателями. В рабочую группу вошли и научные сотрудники Навоийского отделения Академии наук.
В ходе встреч и диалогов были сделаны презентации по вопросам, интересующим недропользователей, предпринимателей, добывающих сырье и производящих строительные материалы, руководителей предприятий, пользующихся недрами в регионах на основании разрешения.
На мероприятиях их организаторами даны предложения по широкому внедрению достижений науки в проводимые работы, приняты меры по оперативному решению проблемных вопросов предпринимателей.