Boltiq bo‘yi davlati bilan hamkorlik
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining Navoiy bo‘limida bo‘lim raisi Abdurazak Mirzaev Latviya Respublikasi "BAO" aksiyadorlik jamiyati kegashi raisi Yanis Vilgert bilan muzokaralar o‘tkazdi. Shuningdek muzokaralarda Toshkent shahrida faoliyat yuritaetgan «Shayakubov and Partners» MChJ geologiya kompaniyasi bosh direktori Sergey Kadomskiy ham ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida mehmonlar Navoiy bo‘limi tomonidan ishlab chiqilgan loyiha va ishlanmalar bilan tanishtirildi. Tomonlar tog‘-kon va geologiya sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, rivojlantirish va chuqurlashtirish, zamonaviy innovasion texnologiyalarni joriy yetish, qo‘shma tadqiqotlar, konferensiyalar, konsul'tasiyalar va boshqa tadbirlarni o‘tkazishga kelishib olishdi.
Muzokaralar natijasida Navoiy bo‘limi va “VAO” AJ o‘rtasida o‘zaro kelishuv Memorandumi imzolandi. Xususan, ushbu Memorandum “VAO” AJ ning to‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalarini kiritish yo‘li bilan hamkorlik loyihalarini amalga oshirish orqali foydali qazilmalarni, jumladan, donador fosforitlarni qazib olish va qayta ishlash, texnogen hamda maishiy chiqindilarini qayta ishlash, mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarishga imkon yaratadi. Mablag‘lar, shuningdek, mintaqada ma'dan va noma'dan minerallar uchun geologiya qidiruv ishlarini olib borish, cho‘llanish va tuproq sho‘rlanish oldini olish maqsadida suv resurslaridan oqilona foydalanish uchun zamonaviy innovasion texnologiyalarni joriy etish hamda mahalliy xom ashyolardan qurilish materiallari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonalar yaratilishiga yo‘naltirilishi mumkin. Bundan tashqari, Navoiy viloyatida innovasion texnoparklari hamda yangi texnika va texnologiyalarni yaratish, shuningdek, fan-texnika va innovasiya sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlik qilish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.

Сотрудничество со страной из Прибалтики
В Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан состоялись переговоры председателя Отделения Абдуразака Мирзаева с председателем совета Акционерного общества «BAO» Латвийской Республики Яниса Вилгертса. В них также участвовал генеральный директор геологической компании ООО «Shayakubov and Partners», базирующейся в городе Ташкенте Сергей Кадомский.
В ходе встречи гостям были представлены проекты и разработки Навоийского отделения. Стороны договорились о налаживании, развитии и углублении сотрудничества в горно-геологической отрасли, внедрении современных инновационных технологий, проведении совместных научно-исследовательских работ, конференций, консультаций и других мероприятий.
Итогом переговоров стало подписание Меморандума о взаимопонимании между Навоийским отделением и АО «BAO», где вышесказанное нашло отражение. В частности, документом обговорено, что сотрудничество в рамках Меморандума может реализоваться путем привлечения прямых инвестиций АО «BAO» в целях осуществления совместных проектов по созданию предприятий по добыче и переработке полезных ископаемых, в особенности зернистых фосфоритов, переработке промышленных техногенных и бытовых отходов, производству NPK удобрений. Средства могут направляться также на реализацию проектов по созданию предприятий, специализирующихся на проведении геологоразведочных работ на нерудные и рудные полезные ископаемые в регионе, внедрении современных инновационных технологий по рациональному использованию водных ресурсов в целях предотвращения опустынивания и засоления почв, производстве строительных материалов из местного сырья. Кроме того, рассмотрена возможность создания инновационных технопарков на территории Навоийского региона, новых видов техники и технологий, а также сотрудничества в иных направлениях в области науки, технологий и инноваций, представляющих взаимный интерес.