Bo‘lim olmilari Bahorgi tijoratlashtirish forumida
2023 yilning 16-17 mart kunlarida Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi binosida Bahorgi tijoratlashtirish forumi bo‘lib o‘tdi. Unda o‘z ishlanmalari bilan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari ham faol ishtirok etdilar.
Tadbir doirasida innovatsion mahsulotlarning ko‘rgazma va yarmarkalari tashkil etildi. Ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘yicha ilg‘or xorijiy mamlakatlarning tajribasini joriy etish maqsadida chet ellik mutaxassislar ishtirokida davra suhbatlari, panel muhokamalar o‘tkazildi. Hudud va tarmoqlar muammolari yechimiga qaratilgan innovatsion, startap, tijoratlashtirish loyihalari taqdimotlari ham o‘tkazildi.
Navoiy bo‘limi tomonidan o‘g‘itlar va o‘simliklarning o‘sishini stimulyatorlari, korxonalarning sanoat suvlarini tozalash uchun sorbentlar, vermikulitdan tayyorlangan issiqlik izolyasiya materiallari namunalari va boshqa tadqiqotlar natijalari namoyish etildi.

Учёные Отделения на Весеннем форуме коммерциализации
16-17 марта 2023 года в здании Министерства высшего образования, науки и инноваций прошёл Весенний форум коммерциализации. В нём со своими разработками активное участие приняли учёные Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
В рамках мероприятия были организованы выставки и ярмарки инновационной продукции. В целях внедрения опыта передовых зарубежных стран по коммерциализации разработок проведены «круглые столы» и панельные дискуссии с участием зарубежных специалистов. Проведены презентации инновационных, стартап и проектов по коммерциализации, направленных на решение задач регионов и отраслей.
Навоийским отделением были продемонстрированы образцы удобрений и стимуляторов роста растений, сорбенты для очистки технических вод предприятий, теплоизоляционные материалы из вермикулита и результаты других исследований.