Bo‘lim anjumanlarda faol ishtirok etdi
O‘tgan xaftada ikkita ilmiy-texnikaviy anjumanlar, biri – Navoiy shahrida, ikkinchisi – Qashqadaryo viloyatida bo‘lib o‘tdi. Ularda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi rahbariyati, ilmiy xodimlari hamda doktorant va stajyor-tadqiqotchilari o‘z ma'ruza va ilmiy maqolalari bilan faol qatnashdilar.
Jumladan, 27-28 oktyabr kunlari Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universitetida “Zarafshon vohasini kompleks innovatsion rivojlantirish: yutuqlar, muammolar va istiqbollar” mavzusidagi III Xalqaro ilmiy-texnikaviy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Ikki kun davom etgan anjumanda geologiya, foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash, kimyoviy texnologiyalar, mashinasozlik, energetika, muqobil energiya manbalari va istiqbollari, qishloq xo‘jaligi, ekologiya kabi tarmoq va sohalar faoliyatiga bag‘ishlangan ilmiy ma'ruzalar tinglanib, muhokama etildi. Ishtirokchilar Navoiy shahridagi bir qator ishlab chiqarish korxonalarida bo‘lib, ularning faoliyati bilan ham tanishdi.
Tadbir davomida Navoiy bo‘limi olimlari xorijiy hamkasblari bilan o‘zaro muzokaralar olib borib hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar. Shuningdek, Qozog‘iston Respublikasi “Universal konstruktorlik va texnologik byuro” ShAJning vakillari Bo‘limning ilmiy-tadqiqot laboratoriyalariga tashrif buyurdi va Bo‘lim olimlari ilmiy ishlanmlariga qiziqish bildirib hamkorliq to‘g‘risidagi kelishuvni imzoladilar.
Bundan tashqari, 28-29 oktyabr kunlari Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanidagi “Uzbekistan GTL” zavodi ma'muriy binosida “Ta'lim-ishlab chiqarish klasterida yoshlarning o‘rni” mavzusida Respublika ilmiy-texnikaviy anjumani bo‘lib o‘tdi. Tadbirda neft va gaz sanoatini yuqori malakali kadrlar bilan ta'minlash, mazkur sohada ta'lim, ilm-fan va ishlab chiqarish o‘rtasida o‘zaro integratsiyani yo‘lga qo‘yish, ilm-fan yutuqlarini ishlab chiqarishga to‘g‘ridan-to‘g‘ri tatbiq qilish eng asosiy vazifalardan biri ekanini ta'kidlandi. Anjumanning ikkinchi kunida ishtirokchilar uchun “Uzbekistan GTL” korxonasining ishlab chiqarish jarayonlari hamda zamonaviy kimyoviy laboratoriyasi moddiy texnik bazasi bilan yaqindan tanishtirish uchun ekskursiya tashkil etildi.
Tadbir tashkilotchilari Bo‘limning yosh olimlari ma'ruzalarini yuqori baholab, ularni diplom va qimmatbaho sovg‘a bilan taqdirladi.

Отделение приняло активное участие на конференциях
На минувшей неделе состоялись две научно-технические конференции, одна - в городе Навои, другая - в Кашкадарьинской области. В них с докладами и научными статьями активное участие приняли руководство, научные сотрудники, а также докторанты и стажёры-исследователи Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
В частности, 27-28 октября в Навоийском государственном горно-технологическом университете прошла III Международная научно-техническая конференция на тему «Комплексное инновационное развитие Зарафшанского региона: достижения, проблемы и перспективы».
В ходе двухдневного мероприятия заслушаны и обсуждены научные доклады в таких направлениях, как геология, геотехнология и переработка минерального сырья, химическая и нанотехнологии, машиностроение, приборостроение и автоматизация, энергетика и нетрадиционные источники энергии, сельское хозяйство и экология. Участники также посетили ряд производственных предприятий города Навои и ознакомились с их деятельностью.
В ходе мероприятия учёные Навоийского отделения провели переговоры со своими зарубежными коллегами и договорились о развитии сотрудничества. В частности, представители ТАО «Универсальное конструкторское технологическое бюро» Республики Казахстан посетили научно-исследовательские лаборатории Отделения и подписали соглашение о сотрудничестве, выразив заинтересованность в научных разработках учёных Отделения.
Кроме того, 28-29 октября в административном здании завода «Uzbekistan GTL» в Гузарском районе Кашкадарьинской области прошла Республиканская научно-техническая конференция на тему «Роль молодёжи в образовательно-производственном кластере». На мероприятии отмечалось, что одной из важнейших задач сегодня является обеспечение нефтегазовой отрасли высококвалифицированными кадрами, налаживание взаимной интеграции образования, науки и производства в этой сфере, внедрение научных достижений непосредственно в производство. Во второй день конференции для участников была организована ознакомительная экскурсия на производственные мощности предприятия «Uzbekistan GTL» и современную химическую лабораторию.
Организаторы мероприятия высоко оценили доклады молодых учёных Отделения и наградили их дипломами и ценными подарками.