Bolgariya bilan hamkorlik mustahkamlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limida tajriba almashish, hududni iqtisodiy rivojlantirish, turli sohalarda ilg‘or innovatsion texnologiyalarni joylarda joriy etish maqsadida xalqaro aloqalarni o‘rnatishga katta ahamiyat berib kelinmoqda. Bo‘lim 2017 yilda ochilgan bo‘lsa, uning aloqa o‘rnatgan birinchi hamkorlardan biri Bolgariya kompaniyalari bo‘ldi. “Paulownia BG” MChJning bosh menejeri Jan Duralovning taklifiga ko‘ra, Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev 2024 yil iyun oxiri – iyul boshida Bolgariyaning Velikotyrnovo viloyatidagi qator fermer xo‘jaliklari, korxonalar va kompaniyalarga tashrif buyurdi hamda xuddi shu nomli hudud meri Daniyel Panov bilan uchrashdi.
Ta’kidlash joizki, Navoiy bo‘limi “Paulownia BG” MChJ bilan birgalikda qator loyihalarni amalga oshirmoqda. Jumladan, 2022 yildan Nurota tumanida lalmi yerlarida pavlovniya plantatsiyasini yaratish bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda. O‘sha yil mart oyida Bolgariyadan 2000 dona pavlovniya kalamchalari va 1000 dona ko‘chat olib kelindi. Ularni bepul, jumladan, transport xarajatlari qoplangan holda bolgar tomoni yubordi. Aprel oyida 1 gektar maydonga ushbu tez o‘sar daraxtlar o‘tqazildi, shuningdek, ko‘chatlar pitomnigi tashkil etildi. Hozirgi bosqichda kerakli agrotehnologik tadbirlar o‘z vaqtida o‘tkazilmoqda.
Plantatsiya maydonini tez orada 50 gektarga yetkazish rejalashtirilgan. Buni amalga oshirish uchun 2022-2023 yillarda Nurota tumanidan 17 yosh mutaxassis Bolgariya Respublikasida pavlovniya plantatsiyalarida stajirovka o‘tdi, hozirda u yerda yangi guruh - 10 kishidan iborat bo‘lib, bu yil bahorda ushbu Yevropa mamlakatiga jo‘nab ketdi va kuzgacha u yerda bo‘ladi. Barcha yo‘l, tibbiy sug‘urta, yashash va oziq-ovqat xarajatlarini bolgar tomoni o‘z zimmasiga oldi. Bu masalada yana bir bolgar kompaniyasi - “Kiri Development Services – EOOD” ko‘maklashdi.
Joriy safari davomida A.Mirzayev Bolgariyada qator fermer xo‘jaliklari va korxonalarga tashrif buyurdi va mahalliy qishloq xo‘jaligi hamda go‘sht-sut mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari bilan bir necha uchrashuvlar o‘tkazdi. U Navoiy bo‘limi tomonidan ishlab chiqilgan qishloq xo‘jaligida suv tejaydigan innovatsion texnologiyalarni joriy etish imkoniyatini muhokama qildi. Jumladan, u ushbu texnologiyalar dala sinovlarida o‘z samaradorligini ko‘rsatganini aytdi. Bu qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larini bentonit gili kukuni bilan qobiqlab ekish va o‘simliklarni bargidan bentonitli suspenziya bilan oziqlantirishdir. 2023 yilda Nurota tumanida lalmi yerlarda o‘tkazilgan dala sinovlari natijasida bug‘doyning qo‘shimcha hosili 1,5 barobar ko‘proq yig‘ib olindi. Shu bilan birga, bu texnologiyalardan foydalangan holda no‘xat yetishtirildi.
Shu bilan birga, Navbahor tumanida 225 gektar maydonda mineral o‘g‘itlar qo‘shilgan bentonitli suspenziya bilan g‘o‘zani bargidan oziqlantirish bo‘yicha dala sinovlari o‘tkazildi. Natijada ushbu maydonlardan 15 dan 33,3 foizgacha qo‘shimcha paxta hosili yig‘ib olindi.
Laboratoriya sharoitida paxta urug‘larini an’anaviy usulda va oldindan qobiqlab ekilgandagi o‘sishi shuni ko‘rsatdiki, bentonit gili kukuni o‘simliklarning o‘sishi va rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
Yuqoridagi ma’lumotlarni inobatga olgan holda, A.Mirzayev bolgar qishloq xo‘jaligi mutaxassislari bilan hamkorlikda mazkur innovatsion texnologiyalarning Yevropa iqlim sharoitida qo‘llanilishi samaradorligini ilmiy-amaliy asoslash bo‘yicha tajriba-sinov ishlar o‘tkazishni taklif qildi. Shu bilan birga, Bolgariyada O‘zbekistonda yetishtiriladigan poliz ekinlari va boshqa o‘simliklar yetishtirish texnologiyalarini moslashtirishga hamda O‘zbekiston sharoitida Yevropa qishloq xo‘jalik ekinlarini yetishtirish bo‘yicha tajriba-sinov ishlarini o‘tkazishga kelishildi.
Ishtirokchilar bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar.
Yana bir taklif chorvachilik bo‘yicha hamkorlik o‘rnatish bo‘ldi. O‘tgan yil kuzida Navoiy bo‘limi delegatsiyasi Bolgariyaga safar davomida mahalliy “Agro Solei EOOD” fermer xo‘jaligiga tashrif buyurdi va uning rahbari Georgiy Tonchev bilan uchrashdi. O‘shanda tomonlar hamkorlik memorandumini imzoladilar. Uning fermer xo‘jaligiga ham o‘zbek yosh mutaxassislari haq to‘lanadigan stajirovkaga yuborilgan.
Joriy muzokaralar davomida tomonlar go‘sht va sut mahsulotlarini ishlab chiqarishga mo‘ljallangan yirik va mayda shoxli qoramollarni selektsiya qilish va ko‘paytirish bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Bundan tashqari, fermerlar va tadbirkorlar bilan uchrashuvda Bolgariya Milliy vinochilari uyushmasi vakillari ishtirok etdilar, ular 20 dan ortiq brend vinolarni ishlab chiqaradi. Ular o‘zbek hamkasblari bilan hamkorlik o‘rnatishga qiziqish bildirdilar va Navoiy shahrida mahalliy uzum navlaridan vino ishlab chiqarish bo‘yicha o‘zbek-bolgar qo‘shma korxonasini tashkil etish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif qildilar. Bolgariyaning “Sweet fruit” kompaniyasi esa ekologik toza mevalar va ko‘katlarni saqlashda ularning tarovati yo‘qolmasligi uchun muzlatish texnologiyasini taklif qildi va keyinchalik Markaziy Osiyo bozoriga chiqishni ko‘zda tutdi. Shuningdek, asalarichilikni rivojlantirish, qo‘shma gulqog‘ozlari va isitish tizimlarini ishlab chiqarish bo‘yicha takliflar tushdi.
Muzokaralar davomida kadrlar almashinuvi va stajirovka bo‘yicha hamkorlik masalasi ham ko‘tarildi, ayniqsa Navoiy bo‘limi bu yo‘nalishda bolgar sheriklari bilan ijobiy tajribaga ega. Gap shundaki, hozirgi vaqtda Bolgariyaning qishloq xo‘jaligi sektorida faol dehqonchilik uchun yetarlicha maydonlar, texnik vositalar, chorvachilik majmualari, o‘z ozuqaviy bazasi mavjud, biroq mutaxassislar va ishchi kuchi yetishmayapti. Shu sababli A.Mirzayev bolgar tadbirkorlari va fermerlarining mavjud texnik vositalari, yer resurslari va moliyaviy vositalarini jalb qilib, Navoiy olimlari tomonidan ishlab chiqilgan innovatsion texnologiyalarni qo‘llagan holda mahalliy maydonlarda ekologik toza qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va navoiylik mutaxassislar, dehqonlar va chorvadorlarning mehnatidan samarali foydalanish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yishni taklif qildi. Bunday hamkorlik doirasida Bolgariyaga ishlashga jalb qilishga rejalashtirilgan 50-60 mutaxassis, fermer va chorvadorlarga bolgar sheriklari tomonidan barcha zarur sharoitlar yaratilib, munosib ish haqi to‘lanishi ko‘zda tutilgan.
Bu va boshqa yuqoridagi masalalar Abdurazak Mirzayev tomonidan Veliko-Tyrnovo meri Daniyel Panov bilan rasmiy qabulda muhokama qilindi. Bolgariya ma’muriy birligi rahbari bu yerda nafaqat qishloq xo‘jaligi, balki chorvachilik, sanoat va qurilish industriyasida ham 5000 mutaxassis yetishmayotganini, ular chet el kadrlarini, jumladan mavsumiy ishlar uchun ishga qabul qilishga tayyor ekanligini ta’kidladi. Biroq, bu masalada Bolgariyada talab yuqori bo‘lgan kasblar bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash, ularni tilga o‘qitish va tegishli imtihonlardan o‘tganidan so‘ng yuborish muhim.
Bu yerda A.Mirzayev bu masalani “Kirill va Mefodiy” nomli Velikotyrnovo universiteti o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori professor Xristo Bondjolov bilan muhokama qilganini ta’kidlash joiz. Navoiy bo‘limi bilan bu bolgar oliygohining hamkorlik memorandumi tayyorlangan bo‘lib, unga ko‘ra universitetning yuqori kurs talabalari mutaxassislarni tayyorlash va ularni bolgar va rus tillariga o‘qitishga ko‘maklashish uchun Navoiyga yuborish ko‘zda tutilgan. Hujjat imzolanish bosqichida.
Shuningdek, mer bilan uchrashuvda ikki mamlakat mahsulotlarini sotish uchun savdo nuqtalarini ochish istiqbollari, xususan, bolgar shahri Veliko-Tyrnovoda “Navoiy viloyati qishloq xo‘jaligi mahsulotlari” o‘zbek brendi bilan savdo uyini, Navoiy shahrida esa “Bolgariya mahsulotlari” savdo majmuasini tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi. Harakatlarni muvofiqlashtirish uchun O‘zbekiston-Bolgariya tadbirkorlari va ishbilarmonlari klubini tashkil etish mumkin bo‘ladi.
Daniyel Panov u Bolgariya shaharlar (jamolari) merlari Kengashi raisi bo‘lib, Navoiy viloyati bilan samarali hamkorlik qilish uchun Bolgariyaning boshqa shaharlar merlarini jalb qilish imkoniyatiga ega ekanligini ta’kidladi.
Shuningdek, uchrashuvda har bir mamlakatning turistik jozibadorligini oshirish, o‘zaro turistik oqimni ko‘paytirish hamda mehmonxona biznesi va milliy oshxona restoranlarini ochish kabi xizmatlarni rivojlantirish bo‘yicha ishlarni yo‘lga qo‘yish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Yuqoridagi tashabbuslar mahalliy ma’muriyatlar rahbarlarining shaxsiy aloqalarini o‘rnatishni talab qiladi. Shuning uchun Veliko-Tyrnovo meri Daniyel Panov Navoiy viloyati hokimi Normat Tursunov nomiga xat yubordi. Xatda u ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlash nafaqat viloyatlarga, balki ikkita mamlakatga ham foyda berishini ta’kidladi. Shu maqsadda u ma’muriy markazlar – Veliko-Tyrnovo va Navoiy shaharlarini birodar shaharlar etish va keyinchalik ikki shaharda bir-birining vakolatxonalarini ochishni, shuningdek shaharlarning birodarlikni rasmiylashtirish va ikki mamlakat tadbirkorlari uchun “davra suhbati” o‘tkazish maqsadida u Navoiy viloyati rahbari va Navoiy ishbilarmonlarini Veliko-Tyrnovoga kelishga taklif qildi.

Укрепляется сотрудничество с Болгарией
В Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан уделяется большое внимание установлению международных связей в целях обмена опытом, экономического развития территории, внедрения передовых инновационных технологий на местах в разных сферах. В числе первых партнеров, с которыми научные сотрудники отделения после его открытия в 2017 году установили контакты, были болгарские компании. По приглашению генерального менеджера ООО «Paulownia BG» Джана Дуралова председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев в конце июня-начале июля 2024 года посетил ряд фермерских хозяйств, предприятий и компаний в Великотырновской области Болгарии и встретился с мэром одноименной общины Даниэлем Пановым.
Здесь уместно отметить, что Навоийским отделением совместно с ООО «Paulownia BG» реализуется ряд проектов. К примеру, с 2022 года выполняется практическая работа по созданию павловниевой плантации на богарных землях Нуратинского района. В марте того года поступили 2 тысячи черенков и тысяча саженцев павловнии из Болгарии. Их на безвозмездной основе, в том числе с покрытием транспортных расходов, предоставила болгарская сторона. В апреле произведена высадка этих быстрорастущих деревьев на площади в 1 гектар, а также организован питомник саженцев. На данном этапе своевременно проводятся необходимые агротехнологические мероприятия.
Площадь плантации планируется увеличить в скором времени до 50 гектаров. Для претворения этого в жизнь в 2022-2023 годах 17 молодых людей из Нуратинского района прошли стажировку на плантациях павловнии в Республике Болгария, сейчас там находится новая группа из 10 человек, которая поехала в эту европейскую страну весной текущего года и пробудет там до осени. Все расходы на перелет, медицинскую страховку, проживание и пропитания взяла на себя болгарская сторона. В этом вопросе содействие оказала еще одна болгарская компания - «Кири Девелопмент Сервисез – ЕООД».
В ходе текущей поездки в Болгарию А.Мирзаев посетил ряд ферм и предприятий и провел несколько рабочих встреч с местными производителями сельскохозяйственной и мясомолочной продукции. Он обсудил возможность внедрения в фермерских хозяйствах Болгарии инновационных водосберегающих технологий по сельскому хозяйству, разработанных Навоийским отделением. В частности, он рассказал, что данные технологии показали свою эффективность на полевых испытаниях. Речь идет о капсулировании семян сельскохозяйственных культур порошком бентонитовой глины перед посевом и листовой подкормке растений бентонитосодержащей суспензией. По результатам полевых испытаний в 2023 году на богарных землях Нуратинского района собрано в 1,5 раза больше дополнительного урожая пшеницы. Наряду с зерновыми с применением этих же технологии был выращен горох.
Вместе с тем, в Навбахорском районе всего на 225 гектарах проведены полевые испытания по листовой подкормке хлопчатника бентонитосодержащей суспензией с добавлением минеральных удобрений. В результате с этих площадей удалось собрать от 15 до 33,3 процента дополнительного урожая хлопка.
Пророст семян хопчатника в лабораторных условиях при их высадке традиционным способом и с предварительным капсулированием показал, что порошок бентонитовой глины оказывает положительное действие на рост и развитие растений.
Учитывая вышесказанное, А.Мирзаев предложил провести в сотрудничестве с болгарскими специалистами сельскохозяйственного сектора опытно-экспериментальные работы по научно-практическому обоснованию эффективности применения вышеназванных инновационных технологий в климатических условиях Европы. А вместе с тем, попробовать адаптировать под Болгарию технологии выращивания бахчевых культуры и других растений, которые произрастают в Узбекистане, и наоборот - провести опытно-экспериментальные работы по выращиванию европейских сельскохозяйственных культур в условиях Узбекистана.
Участники отметили свою готовность поддержать эту инициативу.
Другим предложением стало налаживание сотрудничества по животноводству. Осенью прошлого года делегация Навоийского отделения в ходе поездки в Болгарию побывала на местном фермерском хозяйстве «Агро Солеи ЕООД» и встретилась с его руководителем Георгием Тончевым. Тогда стороны подписали меморандум о сотрудничестве. На его ферму также были направлены узбекские молодые специалисты на оплачиваемую стажировку.
На текущих переговорах стороны уже обговорили возможности проведения совместных исследований по селекции и разведению крупного и мелкого рогатого скота мясной и молочной направленности, а также домашних птиц.
Кроме того, на одной из встреч с фермерами и предпринимателями присутствовали представители Национальной винодельческой ассоциации Болгарии, которые производят более 20 сортов брендовых вин. Они выразили заинтересованность в налаживании сотрудничества с узбекскими коллегами и предложили рассмотреть вариант создания узбекско-болгарского совместного предприятия в городе Навои для производства вин из местных сортов винограда. Болгарская компания «Sweet fruit» предложила технологию заморозки при хранении экологически чистых фруктов и зелени для предотвращения утраты ими свежести с последующим выходом на рынок Центральной Азии. Поступили также предложения по развитию пчеловодства, совместному производству обоев и отопительных систем.
В ходе переговоров также поднимался вопрос сотрудничества по обмену кадрами и стажировке, тем более что у Навоийского отделения уже есть положительный опыт в этом направлении с болгарскими партнерами. Дело в том, что в настоящее время в сельскохозяйственном секторе Болгарии имеется достаточно площадей для активного ведения земледелия, технических средств, животноводческих комплексов, своя кормовая база, однако наблюдается нехватка специалистов и рабочей силы. Поэтому А.Мирзаев предложил наладить сотрудничество по выращиванию экологически чистой сельскохозяйственной продукции на местных полях с использованием инновационных технологий, разработанных навоийскими учеными, и эффективного использования труда навоийских специалистов, земледельцев и животноводов с привлечением существующих технических средств, земельных ресурсов и финансов болгарских предпринимателей и фермеров. Предполагается, что в рамках такого сотрудничества 50-60 специалистам, фермерам и животноводам, привлеченным для работы в Болгарию с узбекской стороны, болгарскими партнерами будут созданы все необходимые условия и выплачиваться достойная заработная плата.
Этот и другие вышеперечисленные вопросы были обсуждены Абдуразаком Мирзаевым на официальном приеме с мэром общины Велико-Тырново Даниэлем Пановым. Глава административной единицы Болгарии подтвердил, что, действительно, не только в аграрном секторе, но и животноводстве, промышленности и строительной индустрии Велико-Тырново ощущается нехватка трудовых ресурсов в 5 000 специалистов, они нуждаются и готовы нанять, в том числе на сезонные работы иностранных кадров. Однако в этом вопросе важно организовать подготовку специалистов по востребованным в Болгарии профессиям с предварительным их обучением языку и отправкой после сдачи ими соответствующих экзаменов.
Здесь стоит отметить, что А.Мирзаев обсудил этот вопрос с заместителем ректора по учебной деятельности Великотырновского университета «Святых Кирилла и Мефодия» профессором Христо Бонджоловым. Составлен меморандум о сотрудничестве Навоийского отделения с этим болгарским вузом, которым предусмотрено направление студентов старших курсов вуза в Навои для содействия в подготовке специалистов и обучении их болгарскому и русскому языку на базовом уровне. Документ на стадии подписания.
Кроме того, на встрече с мэром рассмотрены перспективы открытия торговых точек для реализации продукции обеих стран, в частности, организации торгового дома с узбекским брендом «Сельскохозяйственная продукция Навоийской области» в болгарском городе Велико-Тырново, а также торгового комплекса «Продукция Болгарии» в городе Навои. Для координации действий можно будет создать Клуб узбекско-болгарских бизнесменов и предпринимателей.
Даниэл Панов подчеркнул, что он является председателем Совета мэров городов (общин) Болгарии и имеет возможность привлечь мэров других городов Болгарии к эффективному сотрудничеству с Навоийской областью.
Также на встрече рассмотрен вопрос налаживания работы по повышению туристической привлекательности каждой страны для увеличения взаимного потока туристов и развитие смежных услуг, таких как гостиничный бизнес и открытие ресторанов национальной кухни.
Вышеназванные инициативы требуют личных контактов глав местных администраций. Поэтому мэром общины Велико-Тырново Даниэлем Пановым было передано письмо на имя хокима Навоийской области Нормата Турсунова, где он отметил, что дальнейшее укрепление двухсторонних связей будет полезным не только областям, но и странам в целом. Для этих целей он предложил рассмотреть вопрос и провести необходимые процедуры, чтобы административные центры областей – города Велико-Тырново и Навои стали городами-побратимами с последующим открытием представительств друг друга в обоих городах. В письме он пригласил главу Навоийского региона и делегацию из деловых кругов Навои посетить Велико-Тырново для официального оформления побратимства городов Велико-Тырново и Навои, а также проведения «круглого стола» бизнесменов двух стран.