ЯНГИ КОНЛАРНИ ЎЗЛАШТИРИШ - ДАВР ТАЛАБИ
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология қўмитаси ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси, Инновацион ривожланиш, Олий ва ўрта махсус таълим вазирликлари, Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси ҳамда Ёшлар иттифоқи марказий кенгаш хамкорлигида Тошкент шаҳрида “Ўзбекистон Республикасида геология соҳаси самарадорлигини оширишда илмий-тадқиқот муассасалари ролини оширишнинг долзарб масалалари” мавзусида илмий-амалий конференция ўтказилди.
Мазкур тадбирда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Навоий бўлими раиси, геология-минерология фанлар доктори Абдуразак Мирзаев ҳам қатнашди ва “Ўзбекистон Республикасида геология соҳаси самарадорлигини оширишда илмий-тадқиқот муассасалари ролини оширишнинг долзарб масалалари” номли маърузасини ўқиб мавзуга оид ўз фикраларини билдирди.
А.Мирзаев маърузасида Ўзбекистонда сўнгги йилларда илм-фан, таълим ва ишлаб чиқаришнинг интеграциясига катта эътибор қаратилаётганлигини қайд этиб, бир пайтлар республикамизда геология анча ривожланганлиги, рақобатбардош соҳа бўлганлигини, ҳатто бошқа давлатлардан келиб, юртимиз геология йўналишидаги мутахассисларидан тажриба ўрганиб кетишганларини, бугунги кунда эса геология соҳаси анча оқсоқ ҳолатга келганлигини, охирги ўттиз йилда бу соҳа эътибордан четда қолиб кетганлиги, бир пайтлар дунё тан олган илмий мактаб вакилларининг бугун тарқоқ ҳолда илмий фаолият олиб бораётганлигини ҳамда янги ташкил этилаётган Ўзбекистон геология фанлари университети олимлар ва етук мутахассисларни бир жамоага бирлаштиришнинг юқори самара беришини таъкидлаб ўтди. Эндиликда қандай қилиб бу соҳани ривожлантириш, бир пайтлардагидек ўша янги кучли илмий салоҳиятли мактаблар ҳолатини қайтадан тиклаш ҳамда етук кадрларни тайёрлаш масалаларига тўхталди.
Шунингдек, бошқа соҳалар сингари геологияда ҳам соғлом рақобат муҳити яратиш кераклиги ҳақида гапирди. Чунки рақобат ҳар қандай янгиликнинг яратилишига туртки бўладиган, янги ғояларни пайдо бўлишига зарурат туғдирадиган ривожланишнинг ҳаракатлантирувчи кучдир. Геология соҳасида соғлом рақобат муҳитини ташкил этиш учун Навоий вилоятида олтин, кумуш, волфрам, молибден, графит, фосфорит, қўйинки, Менделеев даврий жадвалидаги элементларнинг қарийиб барчаси мавжудлиги, ҳудуд нафақат маъдан ва номаъдан бойликларга бой, унда техноген ҳосилалар ҳам жуда кўплигини инобатга олиб давлат-хусусий шериклик асосида ФА Навоий бўлими қошида мобил геология қидирув отрядини ташкил этишни таклиф этди.
Геологик тадқиқотларни олиб бориш имкониятига эга бўлган Давгеолқўм экспедицияларида техник имкониятлар ва юқори малакали мутахассислар бор, лекин биринчи навбатда улар ўзларига юклатилган геология қидирувининг давлат дастури доирасида ишлашади. Буни албатта инвестор тушинган ҳолда ўзи танлаган объектда геология қидирув ишларини сифатли ва тезкор олиб бориш имкониятига эга бўлган муқобил корхонани қидиради, натижада боши берк кўчага кириб қолади, бу эса ўз навбатида инвесторларга таклиф қилинаётган конларнинг инвестицион жозибадорлигига салбий таъсир кўрсатади. Ушбу муаммони таклиф қилинаётган мобил геология қидирув отряди самарали бажариши мумкинлигини айтиб ўтди.
Олим тадбир иштирокчиларининг диққатини ушбу масалага қаратди ва техноген чиқиндиларни қайта ишлаш, геологик-қидирув ишларини олиб бориб янги конларни ўзлаштириш давр талаби эканлигини таъкидлади.
Ҳозирги кунда Навоий бўлимида олиб борилаётган илмий-тадқиқотлар мазмун моҳияти ҳамда Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан эълон қилинаётган янги лойиҳалар танловларига қатнашиш учун Бўлимнинг ёш олимлар ва докторантлари томонидан тайёрланган лойиҳалар тўғрисида батафсил маълумот берди.
Бундан ташқари, А.Мирзаев мазкур коференцияда экологияни яхшилаш, атроф-муҳит мусаффолигини таъминлаш, юртимизни боғу-роғларга айлантиришга йўналтирилган Навоий бўлими олимлари томонидан тайёрланган инновацион лойиҳалари тўғрисида ҳам қисқача маълумот бериб тадбир иштирокчиларини ҳамкорликка чақирди.
Пойтахтдан қайтгач, А.Мирзаев Навоий бўлими ходимлари ва дакторантлари билан суҳбатлашиб, эндиликда Бўлим олимлари Юртбошимизнинг ишончларини оқлаши кераклигини, янги истиқболли конларни очишда ўз билими, тажрибасини ва бор салоҳиятини ишга солган ҳолда ҳар бир олим ўз устида тинимсиз ишлаши, илмий салоҳиятини ошириб бориши кераклигини такрор ва такрор таъкидлади.

ОСВОЕНИЕ НОВЫХ МЕСТОРОЖДЕНИЙ - ТРЕБОВАНИЕ ВРЕМЕНИ
В городе Ташкенте состоялась научно-практическая конференция «Актуальные вопросы повышения роли научно-исследовательских институтов и высших образовательных учреждений в повышении эффективности сферы геологии в Республике Узбекистан». Она организована по инициативе Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии в сотрудничестве с Академией наук, Министерствами инновационного развития, высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Государственным комитетом по геологии и минеральным ресурсам, а также Центральным советом Союза молодёжи.
На мероприятии участвовал и председатель Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан, доктор геолого-минералогических наук Абдуразак Мирзаев. Он выступил с докладом «Участие научно-исследовательских институтов Академии наук Узбекистана в повышении эффективности сферы геологии» и высказал своё мнение по теме.
А.Мирзаев в речи отметил, что в Узбекистане из-за того, что сфере геологии более 30 лет не уделялось должного внимания, сегодня она находится в плачевном состоянии, представители известных миру научных школ ведут деятельность порознь. В своё время геология в нашей республике была до такой степени развитой и конкурентоспособной сферой, что даже приезжали зарубежные специалисты, чтобы перенять опыт узбекских коллег. Учитывая этот факт и то, что в Узбекистане в последние годы уделяется большое внимание интеграции науки, образования и производства, выразил уверенность, что в случае, если создаваемый Университет геологических наук объединит ведущих учёных и специалистов сферы, то это даст ожидаемый результат. Остановился на вопросах восстановления научного потенциала некогда известных школ и подготовки квалифицированных специалистов.
Вместе с тем, поднял вопрос необходимости создания здоровой конкуренции в геологии, как и в других сферах, так как ее наличие толкает на поиск новых идей, внедрение нововведений ради развития. В целях формирования такой конкурентной среды, беря во внимание, что недра земли Навоийской области таят в себе золото, серебро, вольфрам, молибден, графит, фосфорит, то есть практически все элементы периодической таблицы Менделеева, а территория богата не только на рудные и нерудные полезные ископаемые, но и техногенные образования, предложил на основе государственно-частного партнёрства создать Мобильный геологоразведочный отряд при Навоийском отделении Академии наук.
В Госкомгеологии имеются технические возможности и высококвалифицированные специалисты для проведения геологических исследований, однако данный комитет в первую очередь проводит геологоразведочные работы, предусмотренные государственными программами. Потенциальный инвестор, в том числе иностранный, понимая это, ищет альтернативные организации, способные быстро и качественно провести геологоразведочные работы на интересующих его объектах, однако, ничего не найдя, отказывается от идеи вкладывать средства в проект, который может быть полезен Узбекистану. Это, в свою очередь, негативно отражается на инвестиционной привлекательности нашей страны. Эту задачу может взять на себя предлагаемый Мобильный геологоразведочный отряд.
Учёный заострил внимание участников на этом и подчеркнул, что переработка техногенных отходов, интенсивное проведение геологоразведочных работ и освоение новых месторождений является требованием времени.
А.Мирзаев на конференции поделился подробной информацией о научно-исследовательских работах, проводимых в Навоийском отделении, а также подготовленных молодыми учёными и докторантами Отделения проектах для участия в конкурсах проектов, объявленных Министерством инновационного развития Республики Узбекистан.
Кроме того, рассказал об инновационных проектах Отделения, направленных на улучшение экологической обстановки и охрану окружающей среды и призвал к сотрудничеству.
Вернувшись из столицы, А.Мирзаев провёл беседу с сотрудниками и докторантами Навоийского отделения. Особо подчеркнул, что учёные Отделения должны оправдать доверие главы нашего государства, а для этого, мобилизовав все свои знания и опыт, вносить вклад в освоение новых месторождений, на постоянной основе работать над самосовершенствованием.