2025-yilda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy boʻlimining stajor-tadqiqotchilik institutiga, tayanch doktorantura va doktoranturasiga qabul to’g’risida EʻLON
2025 yilda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy boʻlimining stajor-tadqiqotchilik instituti va doktoranturasiga quyidagi ixtisosliklar boʻyicha hujjatlar qabul qilinadi:
|
№ |
Ixtisosliklar |
Doktorantura |
Tayanch doktorantura |
Stajor-tadqiqotchilik instituti |
1 |
04.00.01 – Umumiy va mintaqaviy geologiya |
- |
2 |
05.02.01 – Mashinasozlikda materialshunoslik. Quymachilik. Metallarga termik va bosim ostida ishlov berish. Qora, rangli va noyob metallar metallurgiyasi |
3 |
06.02.01 - Qishloq xo‘jaligi hayvonlarini urchitish, ko‘paytirish, seleksiyasi va genetikasi. Qorako‘lchilik |
4 |
06.01.08 – O‘simlikshunoslik |
5 |
02.00.13 - Noorganik moddalar va ular asosidagi materiallar texnologiyasi |
6 |
13.00.01 – Pedagogika nazariyasi. Pedagogik ta‘limotlar tarixi |
JAMI |
Tayanch doktoranturaga kiruvchi nomzodlar quyidagi talablarga javob berishi lozim;
- oliy ta‘lim muassasasi magistraturasi diplomi, magistr darajasi joriy etilguncha olingan oliy maʻlumot toʻgʻrisidagi diplomga hamda muayyan ilmiy natijalarga, shu jumladan falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya tadqiqoti asosini tashkil qilishi mumkin boʻlgan ilmiy jurnallar va nashrlarda chop etilgan kamida bitta ilmiy maqola va ilmiy-amaliy konferentsiyalarda tegishli ilmiy yoʻnalishlar boʻyicha ilmiy ishlar toʻplamlariga kiritilgan ikkita maʻruza-tezisga ega boʻlish;
- chet tili darajalarini belgilovchi sertifikatning mavjudligi;
Tayanch doktoranturaga kiruvchilar - mutaxassislik fanlardan imtihon topshiradilar.
Tayanch doktoranturaga oʻqishga hamda stajor-tadqiqotchilikka talabgorlar qabul komissiyasiga daraja.ilmiy.uz onlayn platformasi orqali kerakli maʻlumotlarni toʻldirib, quyidagi hujjatlarni taqdim etadilar:

ОБЪЯВЛЕНИЕ о приеме в институт стажёров-исследователей, базовую докторантуру и докторантуру в Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан на 2025 год
Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан объявляет набор в институт стажеров-исследователей и базовую докторантуру на 2025 год по следующим специальностям:
|
№ |
Наименование специальностей
Докторантура
Базовая докторантура
Институт стажеров-исследователей
1 |
04.00.01 – Общая и региональная геология
- |
2 |
05.02.01 – Материаловедение в машиностроении. Литейное производство. Термическая и обработка металлов давлением. Металлургия черных, цветных и редких металлов
3 |
06.02.01 - Разведение, селекция и генетика сельскохозяйственных животных. Каракульская культура
4 |
06.01.08 - Растениеводство
5 |
02.00.13 – Технология неорганических веществ и материалов на их основе.
6 |
13.00.01 – Теория педагогики. История педагогических учений.
Итого
Кандидаты в базовую докторантуру должны соответствовать следующим требованиям:
- степень магистра высшего учебного заведения, диплом о высшем образовании, полученный до введения степени магистра, и отдельные научные результаты, в том числе не менее одной научной статьи, опубликованной в научных журналах и изданиях, которые могут лечь в основу диссертации, проведения исследовательской работы для получения ученой степени доктора философии (PhD), а также иметь две лекции-тезисы, включенные в сборники научных трудов по соответствующим научным направлениям на научно-практических конференциях;
- наличие сертификата с указанием уровня владения иностранным языком;
Поступающие в базовую докторантуру – сдают экзамен по предметам специальностей.
Поступающие в институт стажёров-исследователей и базовую докторантуру заполняют необходимые сведения и подают в приемную комиссию через онлайн-платформу daraja.ilmiy.uz следующие документы: