Avval xabar berganimizdek, Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari va Navoiy davlat pedagogika instituti professor-o‘qituvchilari tomonidan hamkorlikda tayyorlangan “Innovasion pedagogikadan moderatorlarni tayyorlash” o‘quv dasturi asosida Navoiy viloyatining Nurota tumani o‘rta umumta'lim maktablarining 24 nafar o‘qituvchi-metodistlari bilan joriy yilning fevral' oyida seminar-trening mashg‘ulotlarini o‘tkazdilar. 22-24 aprel kunlari ushbu tumanning yana bir guruh o‘qituvchi-metodistlari uchun seminar-treninglar tashkil etildi. Ularni FA Navoiy bo‘limi ilmiy kotibi, pedagogika fanlar nomzodi, dosent Djaxangir Gulyamov olib bordi.
Dasturning maqsadi - maktab o‘qituvchilarining o‘quvchi-yoshlarga ta'lim va tarbiya berishda innovasion mexanizmlari to‘g‘risidagi bilimlarini rivojlantirish. Ishtirokchilarda neyropedagogikaning ilmiy-nazariy asoslari, ta'lim-tarbiya jarayonining neyropsixologik va neyrofiziologik jihatlarini hisobga olgan holda o‘quvchining individualliligiga yo‘naltirilgan darsni tashkil etish yo‘llari va vositalari to‘g‘risida nazariy ma'lumotlar berib, asosiy urg‘uni olingan yangi bilimlarni amaliyotga joriy etish ko‘nikmalarini shakllantirishga yo‘naltirildi.
Ishtirokchilarga Bo‘lim olimlari tomonidan tayyorlangan “Innovasion ta'lim muhitini tashkil etishning neyropedagogik jihatlari” va “Neyropedagogik diagnostika” nomli metodik qo‘llanmalar sovg‘a qilindi. Bundan tashqari 27 aprel kuni o‘qitishni innovasion texnologiyalari asosida tayyorlagan ochiq darslar ishlanmalari loyihalarini himoya qilgan 18 nafar o‘qituvchi-metodistlarga maxsus sertifikatlar topshirildi.
Taqdirlash marosimida Navoiy bo‘limining raisi, geologiya mineralogiya fanlari doktori, professor Abdurazak Mirzayev so‘zga chiqib, Yangi O‘zbekistonda ilm-fan, ta'lim va ishlab chiqarishning integratsiyasiga katta e'tibor qaratilayotganini ta'kidladi. Ushbu jarayonning asosi umumta'lim maktablarda quyiladi, o‘quv va tarbiya jarayonini tashkil etish esa o‘qituvchi va metodistlarning malaka va mahortiga bog‘liq. Mazkur seminar-treninglar ham shu masalani yechishga hamda Yurtboshimiz tomonidan quyilgan Uchinchi Renessans poydevorini barpo etish kabi maqsadga yetishga xizmat qiladi.
Muzokaralar davomida tashkilotchi va ishtirokchilar tez kunlarda tuman miqyosida ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazishga kelishib oldilar. Unda yangi innovasion pedagogikadan moderatorlar olingan bilimlarni tuman xalq ta'limi tizimida amaliyotga tadbiq etish bo‘yicha o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashadilar. Konferensiya materiallari to‘plami chop etilishi ham ko‘zda tutilgan. Nurota tajribasini butun Navoiy viloyatiga, so‘ngra – O‘zbekiston bo‘ylab joriy etish rejalashtirilgan.

Нуратинский опыт в сфере образования продолжается
Как сообщалось ранее, учёные Навоийского отделения Академии наук и преподаватели Навоийского государственного педагогического института на основании совместно подготовленной учебной программы «Подготовка модераторов по инновационной педагогике» в феврале текущего года провели семинары-тренинги для 24 учителей-методистов общеобразовательных школ Нуратинского района Навоийской области. С 22 по 24 апреля был организован цикл семинаров-тренингов для ещё одной группы учителей-методистов из других школ этого же района. Занятия вёл ученый секретарь Навоийского отделения АН, кандидат педагогических наук, доцент Джахангир Гулямов.
Целью программы является повышение знаний школьных учителей об инновационных механизмах обучения и воспитания учеников. Участникам даны сведения о научно-теоретических основах нейропедагогики, путях и средствах организации индивидуально ориентированных занятий с учётом нейропсихологических и нейрофизиологических особенностей образовательно-воспитательного процесса. Основной упор был сделан на формирование навыков претворения в жизнь новых знаний.
Им подарены подготовленные учёными Навоийского отделения методические пособия «Нейропедагогические особенности организации инновационной среды образования» и «Нейропедагогическая диагностика». Кроме того, 27 апреля 18 учителям-методистам, успешно защитившим подготовленные на основании технологий инновационного обучения проекты планов проведения открытых уроков, вручены специальные сертификаты.
На церемонии награждения выступил председатель Навойиского отделения, доктор геолого-минералогических наук, профессор Абдуразак Мирзаев. Он отметил, что в Новом Узбекистане интеграции науки, образования и производства уделяется особое внимание. Основа для успешной реализации этого процесса закладывается в общеобразовательных школах, а организация учебного и воспитательного процесса зависит от квалификации и навыков учителей и методистов. Данный цикл семинаров-тренингов направлен на решение этой задачи и достижения конечной цели, поставленной главой нашего государства, - формирование фундамента нового Ренессанса в Узбекистане.
В ходе обсуждения организаторы и участники семинаров договорились в скором времени провести научно-практическую конференцию в масштабе района, в которой новоиспечённые модераторы по инновационной педагогике поделятся личным опытом внедрения на практику полученных знаний в системе районного народного образования. Будет опубликован сборник материалов этой конференции. Затем планируется распространить Нуратинский опыт по всей Навоийской области, а в перспективе – по Узбекистану.