Pavlovniya plantasiyasi yaratilishiga bir qadam yaqinroq
2021 yilning 4 mayida Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi “Kimyo texnologiyasi, nanotexnologiyalar va qishloq xo‘jaligi” tarkibiy bo‘limi olimlari rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev boshchiligida Samarqand viloyati Jomboy tumanidagi “Sag Agro” mas'uliyati cheklangan jamiyatining in vitro laboratoriyasiga tashrif buyurib, laboratoriya rahbariyati va xodimlari bilan muzokaralar o‘tkazishdi. Natijada tomonlar o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Laboratoriya 2019 yilda ishga tushirilgan bo‘lib, 2024 yilda to‘liq quvvat bilan ishlash imkoniyatiga ega. Bugungi kunda bu yerda xorijdan keltiridgan mevali va manzarali daraxt navlari, xususan, yong‘oq, bodom, shaftoli, gilos, o‘rik, nok va olma ko‘chatlari zaxirasini tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, tuproq, suv va barg namunalarida tahlillar o‘tkazish maqsadida agrokimyo va tuproqshunoslik laboratoriyasi tashkil etilgan.
Laboratoriya mudiri Ilyos Xaydarov Navoiy bo‘limi olimlari bilan suhbatda «in vitro» tom ma'noda «shisha ichida» ma'nosini anglatadi, ya'ni, tajriba ishlarini «probirka ichida» bajarish texnologiyasi ekanligini tushuntirdi. Ushbu texnologiya asosida laboratoriyada o‘simliklarning mikroklonal ko‘paytirish usulidan foydalaniladi. Bu esa genetik jihatdan bir hil ekish materialini olish, import qilingan ko‘chatlar orqali turli kasalliklarning kirib kelishi va tarqalishining oldini olish va ko‘chatlar narxini bir necha marta kamaytirish imkonini beradi. Shuningdek, mazkur usul mavjud an'anaviy usullarga nisbatan yana bir qancha afzalliklarga ega.
Navoiy bo‘limi olimlari va «Sag Agro» MChJ laboratoriyasi xodimlari o‘zaro bilim va tajriba almashish, shuningdek, qo‘shma loyihalarni, jumladan, xalqaro loyihalarni amalga oshirishda bir-biriga ko‘maklashish borasida, jumladan, Laboratoriya tomonidan ilmiy loyihalarni olib borishda tajribalar o‘tkazish uchun sharoit yaratib berish, Bo‘lim tomonidan esa ushbu loyihalarni ilmiy qo‘llab-quvvatlash vazifalarini amalga oshirishni kelishib olishdi.
Ta'kidlash joizki, laboratoriyaga joriy yilning aprel' oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashrif buyurgan edi. Tashrifi davomida Yurtboshimiz bu qo‘shilgan qiymat yaratishda inqilobiy usul ekanini aytdi. Shuningdek, laboratoriya xodimlari davlatimiz rahbari O‘zbekistonda pavlovniya plantasiyalarini yaratish to‘g‘risida fikr yuritishga ko‘rsatma berganligini ma'lum qilishdi.
Navoiy bo‘limining bu yo‘nalishda muayyan ishlanmalari mavjud. Masalan, bo‘lim qoshida tashkil etilgan “Qizilqum” ilmiy tadqiqot tajriba stansiyasi” davlat unitar korxonasi balansidagi Nurota tumanida joylashgan lalmi yerlarida pavlovniya plantasiyasini tashkil etish loyihasi istiqbolli loyiha hisoblanadi. «Sag Agro» MChJning in vitro laboratoriyasi bilan memorandum imzolanishi ushbu loyihani amalga oshirishni bir qadamga yaqinlashtiradi.
Shuni ta'kidlash joizki, Navoiy bo‘limi va Bolgariyaning «Paulownia BG» kompaniyasi bilan memorandumi va pavlovniya ko‘chatlarini yetkazib berish bo‘yicha og‘zaki kelishuvlari mavjud. Shuningdek, pandemiya holatining kelib chiqishidan oldin Xitoyning «Donghua Tianze Ecological Technology Co» kompaniyasi va Qirg‘izistonning ushbu sohada ish olib boruvchi «Social Tree» kompaniyasi bilan muzokaralar o‘tkazilgan.
Bundan tashqari, 2020 yilda Navoiy bo‘limi tomonidan BMTning Yashil iqlim jamg‘armasiga grant olish maqsadida bir qancha loyihalar taqdim etilgan. Ulardan biri bir necha saralash bosqichlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan Nurota tumanining yaylov yerlarida pavlovniya plantasiyasini yaratish asosida yaylov-ozuqabop o‘simliklari urug‘chiligi va qoramolchilikni klaster shaklida tashkil etish loyihasidir. Loyihani amalga oshirish uchun mablag‘ ajratish to‘g‘risidagi yakuniy qaror hali qabul qilinmagan, biroq ushbu loyihani amalga oshirish orqali Navoiy viloyatidagi ekologik vaziyatni barqarorlashtirishga hissa qo‘shiladi, «Sag Agro» MChJning in vitro laboratoriyasi bilan hamkorlik esa bu jarayonni tezlashtish imkonini beradi.

На шаг ближе к созданию павловниевой плантации
4 мая 2021 года учёные Отдела химической технологии, нанотехнологии и сельского хозяйства Навоийского отделения Академии наук во главе с заместителем председателя Кувандиком Нурбоевым посетили лабораторию in vitro общества с ограниченной ответственностью «Sag Agro» в Джамбайском районе Самаркандской области и провели переговоры с руководством и сотрудниками лаборатории. Их итогом стало подписание между сторонами меморандума о сотрудничестве.
Лаборатория запущена в 2019 году и на полную мощность она выйдет в 2024 году. Сегодня в ней налажена заготовка саженцев плодовых и декоративных деревьев зарубежных сортов, в частности, грецкого ореха, миндаля, персика, вишни, абрикоса, груши и яблони, организована лаборатория агрохимии и почвоведения для изучения образцов почвы, воды и листьев.
В беседе с учёными Навоийского отделения заведующий лабораторией Илёс Хайдаров пояснил, что «in vitro» дословно переводится «в стекле», то есть это технология выполнения экспериментов, когда опыты проводятся «в пробирке» — вне живого организма. Опираясь на данную технологию, в лаборатории применяют метод микроклонального размножения растений. Это позволяет получить генетически однородный посадочный материал, предотвратить проникновение и распространение различных болезней через завозные саженцы и в несколько раз снизить себестоимость саженцев. Метод также имеет ряд других преимуществ перед существующими традиционными способами.
Учёные Навоийского отделения и сотрудники лаборатории ООО «Sag Agro» договорились обмениваться знаниями и опытом, а также содействовать друг другу в реализации совместных проектов, в том числе международных. В частности, лаборатория предоставлять возможность для проведения опытов, а Отделение – проводить научное сопровождение этих проектов.
Стоит отметить, лабораторию в апреле текущего года посетил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Тогда он сказал, что это революционный способ создания добавленной стоимости. Сотрудники лаборатории также сообщили, что глава наша государства поручил подумать над созданием павловниевых плантаций по Узбекистану.
У Навоийского отделения есть определённые наработки в этом направлении. К примеру, перспективным является проект создания павловниевой плантации на богарных землях Нуратинского района, находящихся на балансе ГУП «Научно-исследовательская опытная станция «Кызылкум» при Отделении. Подписание меморандума с лабораторией in vitro ООО «Sag Agro» на шаг ближе сделало возможным претворения в жизнь данного проекта.
У Навоийского отделения также имеется меморандум и устная договорённость с болгарской компанией «Paulownia BG» о поставке саженцев павловний. С китайской компанией «Donghua Tianze Ecological Technology Co» и кыргызской компанией «Social Tree», занятых в этой сфере, до пандемии проведены переговоры.
Кроме того, в 2020 году Навоийским отделением подано несколько заявок в конкурс на получение гранта для финансирования Зелёным климатическим фондом ООН. Одна из них представляет собой создание на пастбищных землях Нуратинского района павловниевой плантации и организацию при ней скотоводства и семеноводства пастбищных кормовых растений в форме кластера. Успешно пройдено несколько отборочных этапов. Окончательного решения о выделении средств ещё не принято, однако в случае создания павловниевой плантации будет сделан вклад в стабилизацию экологической ситуации в Навоийском регионе, а сотрудничество с лабораторией in vitro ООО «Sag Agro» ускорит этот процесс.