Osio mo'jiza daraxti O'zbekistonda
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimida Bolgariyaning «Paulownia BG» kompaniyasi menejeri Djan Duralov va boʼlim raisi Аbdurazak Mirzaevlar oʼrtasida Oʼzbekistonda birinchi povlovniya plantatsiyasini yaratish boʼyicha muzokaralar boʼlib oʼtdi.
Maʼlumki, pavlovniyaning tarixiy vatani Janubiy va Janubi-Sharqiy Osiyo boʼlib, Dj.Duralov oʼn yildan ortiq vaqtdan buyon moʼjizaviy daraxtni yetishtirish bilan shugʼullanadi. U oʼzining texnologiyasini ishlab chiqib daraxtni Bolgariya sharoitiga muvaffaqiyatli moslashtirdi. Soʼng 2017 yilda Qirgʼizistonning "Social Tree" kompaniyasiga Markaziy Osiyo mintaqasida birinchi boʼlib Qirgʼizistonning Issiqkoʼl viloyatida pavlovniya plantatsiyasini tashkil etishga yordam berdi. Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining akademiklari va yetakchi olimlaridan iborat delegatsiyasi joriy yilning sentyabrь oyi boshlarida qoʼshni Qirgʼiziston respublikada ikki mamlakat Fanlar akademiyalari tomonidan tashkil etilgan Xalqaro ilmiy-amaliy seminarda ishtirok etishgan chogʼida ushbu plantatsiyani kurishgan edi.
Boʼlim raisi А.Mirzaev sentyabrь oyining ikkinchi yarmida yana Qirgʼizistonga tashrif buyurib, Dj.Duralov bilan uchrashdi va unga Navoiy boʼlimining "Qizilqum" ilmiy-tadqiqot stantsiyasi” davlat unitar korxonasi balansidagi Nurota tumanidagi 600 gektarli lalmi yerlaridan bir qismida pavlovniya plantatsiyasini yaratish loyihasini taqdim etdi hamda Oʼzbekistonga taklif qildi.
Bolgariyadan kelgan mehmonning soʼzlariga koʼra, pavlovniya - bu oddiy oʼsimlik, ammo uni yetirish uchun malakali parvarish talab etiladi. U quyosh nuri koʼp tushadigan joylarda oʼsadi, shuning uchun u Oʼzbekistonda mukammal ildiz otishi kerak. Oʼsimlikning rivojlanishi uchun zarur boʼlgan issiqlik miqdorini hamda havo va tuproqning oʼrtacha kunlik haroratining yigʼindisi sifatida tavsiflovchi Growing Degree Days koʼrsatkich Navoiy viloyatida 2814 ni tashkil etadi. Bu Bolgariyaga nisbatan 1,6 - baravar, Issiqkoʼlga qaraganda 2,8 - baravar koʼp darajadan oshiqroq boʼlib, doimiy va oʼrtacha sugʼorish, oʼgʼitlash ham bu masalada katta ahamiyatga egadir.
Shu asnoda, uchrashuv qatnashchilari loyihani Nuratda muvaffaqiyatli amalga oshirish tadqiqotchilar va tajribali fermerlarning ishtirokida daraxtni muayyan sharoitlarga moslashtirish boʼyicha tavsiyalar ishlab chiqishni talab qiladi degan fikrga kelishdilar.
Loyiha tafsilotlarini muhokama qilish jarayonida tomonlar Bolgariya kompaniyasi tomonidan pavlovniya koʼchatlari va Isroilda ishlab chiqariladegan tomchilatib sugʼorish tizimini yetkazib berish toʼgʼrisida kelishib oldilar. Shuningdek, «Paulownia BG» kompaniyasi pavlovniya plantatsiyasini yaratish uchun barcha zarur maʼlumotlarni taqdim etishi muhokama qilindi. Dj.Duralov daraxtlarni ekishda shaxsan qatnashadi, agar kerak boʼlsa uning oʼsishi davrida maslahat beradi, besh yil davomida Oʼzbekistonga har 15-30 kunda bir marta keladi. Shu bilan birga, Markaziy Osiyoda moʼʼjiza daraxtini yetishtirish boʼyicha tajribaga ega boʼlgan Qirgʼizistonning "Social Tree" kompaniyasi vakillari ham oʼz tajribalari bilan oʼrtoqlashadi.
Muzokaralar yakunida ishtirokchilar Nurota tumanida Navoiy boʼlimining "Qizilqum" ilmiy-tadqiqot stantsiyasi” DUK balansidagi yerlarni borib koʼrishdi va Oʼzbekistonda birinchi pavlovniya plantatsiyasi uchun 50 gektar yerni belgilab olishdi. Shunga koʼra, yetirishtirilgan daraxtlarning asosiy qismi yogʼoch tayyorlash uchun, maʼlum bir qismi pelletlar va hayvonlarga barglaridan ozuqa olish uchun ishlatiladi.
Kelgusida loyihaning birinchi bosqichini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun “Pavlovniya” Markazini tuzish rejalashtirilgan boʼlib, u yerda pavlovniyadan olinadigan imkoniyatlar taqdimoti oʼtkaziladi va manfaatdor fermerlar uchun maslahatlar beriladi. Pavlovniya plantatsiyasi yonida qurilish materiallari, chorva mollari uchun granulali ozuqa va mebel ishlab chiqarish sexlari quriladi. Bular barchasi pavlovniya klasterini tashkil etish uchun asos boʼladi.
Dj.Duralov Oʼzbekistonga tashrifi davomida Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi rahbariyati bilan ham uchrashdi va hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi.

Азиатское чудо-дерево в Узбекистане
В Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан прошли переговоры его председателя Абдуразака Мирзаева и менеджера болгарской компании «Paulownia BG» Джан Дуралов по вопросу создания первой павловниевой плантации в Узбекистане.
Дж.Дуралов более десяти лет занимается выращиванием павловнии, чьей исторической родиной является Южная и Юго-Восточная Азия. Он разработал собственную технологию и успешно адаптировал дерево под условия Болгарии, затем, немного подкорректировав ее, помог кыргызской компании «Social Tree» организовать в 2017 году свою плантацию в Иссык-Кульской области Кыргызстана, которая стала первой в Центральноазиатском регионе. На ней и побывала делегация академиков и ведущих ученых Академии наук Республики Узбекистан в ходе Международного научно-практического семинара, организованного Академией наук двух стран в соседней республике в начале сентября текущего года.
А во второй половине сентября А.Мирзаев вновь побывал в Кыргызстане, где встретился с Дж.Дураловым, презентовал ему проект создания павловниевой плантации на части территории из 600 га богарных земель в Нуратинском районе Навоийской области, находящихся на балансе ГУП «Научно-исследовательская станция «Кызылкум» при Отделении, и пригласил посетить Узбекистан.
По словам гостя из Болгарии, павловния - растение неприхотливое, но требует грамотного ухода. Лучше всего она растет в местах, куда попадает много солнечного света, поэтому должна отлично прижиться в Узбекистане. Показатель, характеризующий количество тепла и выражающийся суммой средних суточных температур воздуха и почвы, превышающий определённый порог, необходимой для развития растения, Growing Degree Days в Навоийской области составляет 2814, что в 1,6 раза больше, чем в Болгарии, и в 2,8 – чем в Иссык-Куле.
В этом вопросе также большое значение имеет регулярный и умеренный полив, внесение удобрений. Участники встречи сошлись во мнении, что успешная реализация проекта в Нурате требует участия научных сотрудников и опытных фермеров для разработки рекомендаций по адаптации дерева к конкретным условиям.
В ходе обсуждения деталей проекта, стороны договорились о поставке болгарской компанией саженцев павловнии, а также капельной системы израильского производства. Обговорили также то, что компания «Paulownia BG» предоставит всю необходимую информацию для создания плантации. Дж.Дуралов лично будет участвовать в посадке деревьев, консультировать в период их роста, при необходимости приезжать каждый 15-30 дней в течение пяти лет. Также опытом будут делиться представители кыргызской компании «Social Tree», уже наработавшие опыт выращивания чудо-дерева в Центральной Азии.
После переговоров участники проехали по имеющимся на балансе ГУП «НИС «Кызылкум» территориям и разметили 50 гектаров земли для первой павловниевой плантации в Узбекистане. При этом в качестве эксперимента часть площади будет отведена для деревьев, из которых также будут изготавливать пеллеты, другая – для получения корма из листьев для животных, а основная – для древесины.
В дальнейшем, при успешной реализации первого этапа проекта, планируется создание Центра «Павловния», где будет проводиться презентация возможностей павловнии и консультация заинтересованных фермеров. Это станет базой для организации павловниевых кластеров, где рядом с плантацией будут построены цеха по производству стройматериалов, гранулированных кормов для скота, пеллетов и изготовлению мебели.
В ходе своего визита в Узбекистан Дж.Дуралов также встретился с руководством Академии наук нашей страны и обсудил перспективы сотрудничества.