Ilmning kelajagi – yoshlarning qo‘lida
Joriy yilining 28 yanvarida Toshkent shahrida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik B.S.Yuldashev bilan yosh olimlar o‘rtasida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi. Unda FA Navoiy bo‘limi yosh xodimlari ham qatnashdi.
Tadbir davomida B.Yuldashev so‘nggi yillarda Respublikada fan va ta'lim sohasida yuz berayotgan o‘zgarishlar, olimlar va o‘qituvchilarga, hususan, ularni moddiy rag‘batlantirishga, samarali faoliyat olib borish uchun shart sharoitlarni yaxshilashga va jamoatchilik nufuzini oshirishga kuchaygan e'tibor haqida gapirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida qo‘yilgan vazifalar shuni ko‘rsatmoqdaki, bu yo‘nalishdagi ishlar nafaqat davom ettirilibgina qolmay, balki uning ustuvor yo‘nalshlaridan biri ekanligini ma'lum bo‘lmoqda. Xususan, “biz O‘zbekistonni rivojlangan mamlakatga aylantirishni maqsad qilib qo‘ygan ekanmiz, bunga faqat jadal islohotlar, ilm-ma'rifat va innovasiya bilan erisha olamiz” deb ta'kidlagan. Joriy yilda matematika, kimyo-biologiya, geologiya kabi yo‘nalishlarda fundamental va amaliy tadqiqotlar faollashtirilib, olimlarga barcha shart-sharoitlar yaratib beriladi, shuningdek, ilm-fan sohasida fundamental va innovasion tadqiqotlar uchun maqsadli grant mablag‘larini ajratish mexanizmini tubdan qayta ko‘rib chiqiladi.
Bexzod Sodiqovich yoshlar g‘ayratga to‘la, ular yaratilgan sharoit va imkoniyatlardan unumli foydalanishlari, berilgan ishonch uchun javobgarlikni his qilishlari kerakligini ta'kidladi, chunki ilm-fan va mamlaktning kelajagi ularning qo‘lida. O‘z hayotlarini ilm-fan bilan bog‘lashga qaror qilgan yosh yigit-qizlar o‘zlari ustuda tinimsiz ishlashlari chet tillarini o‘rganishlari va o‘z tadqiqotlarida eng yangi usul va texnologiyalardan foydalanishlari kerakligini aytib o‘tdi. U suvni tozalash va zarasizlantirish, tuproqning sho‘rlanishi va boshqa muammolarni hal etish kabi dolzarb masalalarga to‘xtaldi.
Yig‘ilishda shuningdek, muassasalarda o‘tkaziladigan ilmiy-texnik seminarlar sonini ko‘paytirish zarurligi haqida so‘z yuritildi, ilmiy tadqiqotlar samaradorligini oshirish va ularning natijalarini tijoratlashtirish uchun qanday choralar ko‘rilganligi qayd etildi. Ochiq muloqotda yosh olimlar imtiyozli turar joy olish, laboratoriya jixozlarini yangilash, xorijiy ilmiy jurnallarda maqolalar nashr etish kabi masalalarni ko‘tarildi.

Будущее науки – в руках молодежи
28 января текущего года в Институте востоковедения имени Абу Райхана Беруни в Ташкенте состоялся открытый диалог президента Академии наук Республики Узбекистан, академика Б.С.Юлдашева с молодыми учеными научных учреждений АН. В нем приняли участие и представители Навоийского отделения АН.
В ходе мероприятия Б.Юлдашев рассказал о преобразованиях, которые произошли в сфере науки и образования в республике за последние годы, возросшем внимании ученым и преподавателям, в частности, материальному их стимулированию, улучшению условий для плодотворной деятельности и повышению их авторитета в обществе.
Задачи, поставленные Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в своем Послании Олий Мажлису, показывают, что работа в этом направлении не только будет продолжена, но и то, что она - одна из приоритетных. В частности, в нем отмечено, «мы поставили перед собой цель войти в ряд развитых государств и сможем достичь ее, только проводя ускоренные реформы, опираясь на науку, просвещение и инновации». В нынешнем году будут приняты меры по широкому развитию фундаментальных и прикладных исследований в таких областях, как математика, химия и биология, геология, созданы все условия для ученых, кардинально пересмотрены механизм предоставления целевых грантов для фундаментальных и инновационных исследований.
Бехзод Садыкович подчеркнул, что молодежь – полна энергии, она должна пользоваться созданными условиями и предоставленными возможностями, осознавать ответственность за оказанное доверие, ведь в ее руках – будущее науки и страны в целом. Юноши и девушки, твердо решившие связать свою жизнь с наукой, должны неустанно работать над собой, изучать иностранные языки, пользоваться новейшими методами и технологиями в своих исследованиях. Указал на такие актуальные направления, как решение проблем очистки и обеззараживание воды, вопроса засоления почвы, и другие темы.
На встрече также говорилось о необходимости увеличения количества проводимых в учреждениях научно-технических семинаров, упомянуто, какие меры приняты, чтобы повысить эффективность научных исследований и коммерциализации их результатов. В открытом диалоге молодыми учеными подняты такие вопросы, как получение жилья, обновление лабораторного оборудования и публикация статей в зарубежных научных изданиях.