Pedagogik diagnostika bo‘yicha o‘quv qo‘llanma chop etildi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari va Navoiy davlat pedagogika instituti professor-o‘qituvchilari bilan birgalikda “Pedagogik diagnostika va korreksiya” nomli dasrlik tayyorlab, chop etdilar.
Kitobning mualliflari – Bo‘limning ilmiy kotibi Djaxangir Gulyamov hamda NDPI o‘qituvchilari Dil'fuza Murodova, Raximjon Begmatov va Djasur Rasulovlar.
Mazkur darslik o‘rta umuma'lim maktablarida o‘quvchilarga ta'limtarbiya berish jarayonida pedagogni diagnostika va korreksiya faoliyatining maqsadi, vazifalari, mazmuni, o‘quvchilarning yosh jihatlarini hisobga olgan holda uni tashkil etishning umumiy va maxsus tamoyillari, shakllari va metodlari, ularda ma'naviy-axloqiy va ijtimoiy sifatlarning tarbiyalanganligi darajalarini aniqlash hamda korreksiya qilishning yo‘llari va vositalari havola etilgan.
Darslik 110000 – Pedagogika ta'lim sohasining M 5A 110901 – “Pedagogika nazariyasi va tarixi” mutaxacsisligi bo‘yicha magistratura bosqichi talabalari “Pedagogik diagnostika va korreksiya” fanini o‘qishda foydalanishlari uchun mo‘ljallangan.
Shuni ta'kidlash joiz-ki, ushbu kitob O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligining 2022 yil 9 sentyabrdagi 302-sonli buyrug‘iga asosan 6011070 – Fizika va astronomiya ta'lim yo‘nalishi talabalari uchun darslik sifatida nashrga tavsiya etilgan.

Издан учебник по педагогической диагностике и коррекции
Ученые Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан совместно с профессорами и преподавателями Навоийского государственного педагогического института подготовили и опубликовали учебник «Педагогическая диагностика и коррекция».
Авторами книги являются ученый секретарь Отделения Джахангир Гулямов и преподаватели НГПИ Дильфуза Муродова, Рахимжон Бегматов и Джасур Расулов.
В данном учебнике приведены цели, задачи, сущность, содержание, а также уровни диагностической и коррекционной деятельности педагога, раскрыты общие и специальные принципы, формы и методы, а также пути организации и средства проведения данной работы в средних общеобразовательных учреждениях.
Учебник предназначен для студентов магистратуры педагогических вузов по специальности М5А110901 – «Теория и история педагогики» в процессе изучения курса «Педагогическая диагностика и коррекция»
Стоит отметить, приказом Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 9 сентября 2022 года книга рекомендована к изданию в качестве учебника для студентов направления 6011070 – Физика и астрономия педагогических вузов.
Учебник можно скачать в электронном варианте, подписавшись на официальный телеграм-канал Навоийского отделения АН, пройдя по ссылке: https://t.me/academynav.