Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi laboratoriyasiga ekskursiya
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi ilmiy-tadqiqot laboratoriyasiga Navoiy shahar Prezident maktabining biologiya yo‘nalishidagi 10-sinf o‘quvchilari o‘z o‘qituvchilari Nafosat Keldiyorova va JARdan janob Edrian bilan birga tashrif buyurdilar. Maqsad - Bo‘lim ishlanmalari bilan yaqindan tanishish, olimlar bilan suhbatlashishdir.
Bo‘lim raisining o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev so‘zga chiqib, Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi fan, ta'lim va ishlab chiqarish integratsiyasini tashkil etish uchun tegishli ravishda hududdagi yirik sanoat korxonalari va qishloq xo‘jaligining texnik, texnologik va ekologik muammolarini hal etish uchun Yurtboshimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2017 yilda tashkil etilganini aytib o‘tdi.
2018 yilda Bo‘limda doktorantura ochilgan bo‘lib, doktorlik dissertatsiyalar ishlab chiqarish korxonalari, jumladan, Navoiy kon-metallurgiya kombinatining muammoli masalalarini yechishga qaratilgan. Bugungi kunda 3ta bosqichda 18 tayanch doktorantlari ta'lim olishmoqda. Bo‘limning 1ta Dsc doktoranti va 8ta PhD tayanch doktorantlari, shiningdek 4tasi muddatidan oldin o‘z dissertatsiyalarini muvaffaqiyatli himoya qilganlarini hamda 2020 yildan boshlab Bo‘limda Stajyor-tadqiqotchilar instituti faoliyat ko‘rsatayotganini ta'kidladi.
O‘z navbatida N.Keldiyorova Prezident maktabi ixtisoslashtirilgan davlat umumta'lim muassasasi hisoblanib, uning faoliyati yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash uchun iqtidorli bolalarni aniqlash va o‘qitishni ta'minlashga qaratilganligini aytib o‘tdi.
Ikki qavatli maktab binosi 2021 yilda qurilib, muassasa noyabr oyida rasmiy o‘z faoliyatini boshladi. Maktab qurilishida ilg‘or arxitektura texnologiyalaridan foydalanildi. Barcha sinf xonalari zamonaviy jihozlar, laboratoriya asboblari, elektron doskalar bilan ta'minlangan.
Olti ming nafarga yaqin talabgor orasidan 5-10-sinfga 144 nafar o‘quvchi, qariyb ming nafar pedagog ichidan 35 nafar, shuningdek 5 nafar xorijiy o‘qituvchi ko‘p bosqichli sinovlar asosida saralandi. O‘quvchilar uchun zamonaviy yotoqxona qad ko‘targan bo‘lib, o‘quvchilar 5 mahal ovqat, o‘quv qurollari, maktab formalari (mavsumga qarab barcha turdagi) va boshqa barcha xarajatlar maktab tomonidan ta'minlanadi. Darslar ingliz tilida olib boriladi.
So‘ngra o‘quvchilar bevosita joylarda, ya'ni laboratoriyalarda Bo‘lim ishlanmalari bilan tanishdilar. Xususan, ular Toshqazgan konidagi grafit rudasini flotasion boyitish jarayonini ko‘rib, ishlab chiqarish uchun bironta daraxt nobut bo‘lmagan tosh qog‘ozning afzalliklarini baholadilar. Maktab o‘quvchilarida issiqxonalarda ekin ekish uchun vermikulit stakanlari, kvars qumini boyitish uchun pul'sasion kolonna va yengil pavlovniya taxtalari namunalari qiziqish o‘yg‘otdi.
O‘quvchilarining aytishicha, ular ekskursiyadan mamnun bo‘lishdi. Q.Nurboнev ularni oldindan kelishilgan holda laboratoriyaga kelib, Bo‘limda faoliyat yuritayotgan Ixtirochilar va rasionalizatorlar klubi faoliyatida faol ishtirok etishni taklif qildi.

Экскурсия в лабораторию Навоийского отделения АН
Научно-исследовательскую лабораторию Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан посетили ученики 10 класса Президентской школы города Навои биологического направления вместе с преподавателями Нафосат Келдиёровой и мистером Эдрианом из ЮАР. Цель визита – ознакомление с разработками Отделения и беседа с учёными.
Во вступительной речи заместитель председателя Отделения Кувондик Нурбоев рассказал, что Навоийское отделение Академии наук создано по инициативе главы нашего государства Шавката Мирзиёева в 2017 году. Среди главных его задач является организация процесса интеграции науки, образования и производства, решение проблемных вопросов технического, технологического и экологического характера промышленных предприятий региона и сельскохозяйственного сектора.
При Отделении в 2018 году открыта докторантура. Решение проблемных вопросов предприятий, по большей части Навоийского горно-металлургического комбината – основная задача научных исследований, проводимых для защиты докторских диссертаций. На сегодня на трёх курсах обучаются 18 базовых докторантов. Свои диссертации уже успешно защитили 1 Dsc докторант и 8 PhD базовых докторантов, четверо из них - досрочно. С 2020 года при Отделении функционирует Институт стажёров-исследователей.
В свою очередь, Н.Келдиёрова поделилась информацией, что Президентская школа является специализированным государственным общеобразовательным учреждением, деятельность которого направлена на обеспечение выявления и обучения одаренных детей для подготовки высококвалифицированных специалистов.
Двухэтажное здание школы было построено в 2021 году, а учебное заведение официально открылось в ноябре. При строительстве школы использовались передовые архитектурные технологии. Все классы оснащены современным оборудованием, лабораторным оборудованием, электронными досками.
Из около 6 тысяч кандидатов на конкурсной основе в 5-10 классы отобраны 144 ученика, из примерно 1 тысячи педагогов - 35 преподавателей, из которых 5 - зарубежных. Для студентов построено современное общежитие. Питание студентов 5-ти разовое, расходы покрывает школа. Занятия проводятся на английском языке.
Затем ученики ознакомились с разработками непосредственно на местах в лабораториях отделов. В частности, они смогли увидеть процесс флотационного обогащения графитовой руды месторождения Тасказган, оценить преимущества каменной бумаги, для производства которой не нужно рубить деревья. Интерес у школьников вызвали вермикулитовые стаканчики для высадки сельскохозяйственных культур в теплицах, пульсационная колонна для обогащения кварцевых песков, образцы лёгких павловниевых досок.
По словам учеников, экскурсией они остались довольны. К.Нурбоев пригласил их приходить по предварительному соглашению в лабораторию и принимать активное участие в деятельности Клуба изобретателей и рационализаторов, функционирующий при Отделении.