Bo‘limga taniqli olimlar tashrif buyurishdi
2022 yil aprel oyining so‘nggi kunlari O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi yosh ilmiy xodim va doktorantlarning yodida taniqli olimlar bilan uchrashuv sifatida esda qoladigan bo‘ldi.
Misol uchun, xotin-qizlarning innovatsion g‘oyalari, loyiha va ishlanmalarini joriy etishda har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, tadbirkorlik va ixtirochilik faoliyatiga keng jalb qilish, intellektual mulk ob'ektlarini huquqiy muhofaza qilishlariga ko‘maklashish, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida mehnat qilayotgan xotin-qizlarning faoliyatlariga innovatsion yondashuvni joriy qilish maqsadida o‘tkazilayotgan “INNOWOMENWEEK” xotin-qizlarining innovatsiya haftaligi doirasida 28 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademisi Navoiy bo‘limiga O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin qizlar davlat qo‘mitasining Ilm-fan va innovatsiyalarni rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i, texnika fanlari doktori, professor Karima Tuxtabayevna Norqulova Navoiy viloyatidagi hamkasblari bilan tashrif buyurib olima xotin-qizlar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
Uchrashuvda olima ayollarning ilm-fandagi o‘rni va O‘zbekistonda ular uchun yaratilgan shart-sharoit va imkoniyatlar hamda sohalarda mavjud muammolar to‘g‘risida fikr almashildi. Jumladan, K.Norqulova Respublika va halqaro miqiyosida o‘tkazilayotgan yosh olimlarning tanlovlarida loyihalar bilan ishtirok etishni maslahat berdi.
Shundan so‘ng Bo‘limning xotin-qizlardan iborat doktorant va stajyor-tadqiqotchilari o‘zlarining olib borayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari haqida gapirib, mexmonlarga Bo‘limning iliy-tadqiqot laboratoriyasiga ekskursiya uyushtirdilar.
Tadbir so‘ngida K.Norqulova yosh olimalarni ilmga jalb qilish bo‘yicha kerakli maslahatlarni berib o‘tdi. Bo‘lim yosh olimalari va tadqiqotchilari esa o‘zlariga kerakli tavsiyalarni olganlarini ta'kidladilar.
29 aprel kuni esa Bo‘limga O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Umumiy va noorganik kimyo institutidan texnika fanlari doktori, akademik Shafoat Sattarovich Namazov boshchiligida bir guruh olimlar tashrif buyurib, Bo‘limda olib borilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdilar.
Mineral, ayniqsa fosforit o‘g‘itlar yo‘nalishida ishlanmalari bilan dunyoga mashhur akademik Sh.Namazov o‘z navbatida 2022 yil 19-20 mayda Navoiyda o‘tkazishga rejalashtirilgan Bo‘limning 5-yilligiga bag‘ishlangan ko‘rgazma bo‘yicha tavsiyalarini berib o‘tdi. Bundan tashqari, tadbirda Navoiy bo‘limiga ilmiy ishlanmalarni takomillashtirish uchun zamonaviy asbob-uskunalar bilan jihozlangan yangi laboratoriya binosi zarur ekanlgini ta'kidlab o‘tildi.

Отделение посетили известные учёные
Последние дни апреля 2022 года запомнятся молодым научным сотрудникам и докторантам Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан встречей с известными учёными.
К примеру, в рамках Инновационной женской недели «INNOWOMENWEEK», проводимой в целях всесторонней поддержки девушке и женщин в реализации инновационных идей, проектов и разработок, привлечения их к предпринимательской и изобретательской деятельности, содействия правовой охране объектов интеллектуальной собственности, внедрения инновационного подхода к деятельности девушек и женщин, работающих в разных отраслях экономики, 28 апреля Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан вместе с коллегами из Навоийской области посетила начальник Отдела развития науки и инноваций Государственного комитета по делам семьи и женщин, доктор технических наук, профессор Карима Тухтабаевна Норкулова. Она провела открытый диалог с девушками и женщинами Отделения.
На встрече стороны обменялись мнениями о роли женщин-учёных в науке и созданных для них условиях и возможностях в Узбекистане, а также существующих в сфере проблемах. В частности, К.Норкулова посоветовала участвовать с проектами в конкурсах молодых учёных на национальном и международном уровнях.
После этого девушки-докторанты и стажёры-исследователи Отделения рассказали о своей научно-исследовательской работе и организовали экскурсию в научно-исследовательскую лабораторию Отделения.
В завершение мероприятия К.Норкулова дала необходимые советы по привлечению молодых учёных в науку. Молодые учёные и научные сотрудники Отделения отметили, что получили необходимые рекомендации.
29 апреля Отделение посетила группа учёных Института общей и неорганической химии Академии наук Республики Узбекистан во главе с доктором технических наук, академиком Шафоатом Саттаровичем Намазовым. Гости ознакомились с работой Отделения.
Академик Ш.Намазов, всемирно известный своими работами в области минеральных, особенно фосфоритных удобрений, в свою очередь, дал рекомендации по выставке, посвящённой 5-летию Отделения, которая запланирована на 19-20 мая 2022 года в городе Навои. На мероприятии также отмечено, что Навоийское отделение для совершенствования научных разработок нуждается в новом лабораторном корпусе, оснащённом современным оборудованием.