Belarus olimlari bilan hamkorlikni mustahkamlash yo‘lida
Yaqinda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limida Bo‘lim raisi Abdurazak Mirzayev, yosh olimlar va Belarus Respublikasi “BMTUning "Politexnik" ilmiy-texnologik parki" DKning yetakchi ilmiy xodimi Konstantin Baranovskiy o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida tashkilotlarda olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari haqida ma'lumot almashildi. Shuningdek, K.Baranovskiy aytishicha BMTUning "Politexnik" ilmiy-texnologik parki – bu Belarus universitetlarining birinchi va eng yirik texnoparki bo‘lib, yangi innovasion korxonalar va sanoatlarni yaratish va qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etilgan. Uning mijozlari zamonaviy infratuzilma, muhandislik, butun dunyo bo‘ylab hamkor tarmog‘iga kirish imkoniyatlariga ega bo‘lib, biznes uchun kompleks xizmatlar olishi mumkin. Xususan, ayni paytda bu yerda tibbiyotning turli yo‘nalishlari hamda materialshunoslikbo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Uchrashuv ishtirokchilari noma'dan foydali qazilmalarni qazib olish va ulardan qurilish materiallari ishlab chiqarishda manfaatlar kesishuvi nuqtalarini topdilar. Tashkilotlar o‘rtasidagi hamkorlik har ikki tomon uchun foydali va manfaatli bo‘ladi, degan xulosaga keldilar.
Bu boradagi dastlabki qadam Navoiy bo‘limi va “BMTUning "Politexnik" ilmiy-texnologik parki" DK o‘rtasida imzolangan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum bo‘ldi. Ta'kidlash joiz-ki, bu Belarus tadqiqot muassasalari bilan imzolangan bunga o‘xshash birinchi hujjat emas. Bo‘limda Belarus davlat texnologik universiteti bilan ham memorandum mavjud.

Укрепляя сотрудничество с белорусскими учёными
Недавно в Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан состоялись переговоры между председателем Отделения Абдуразаком Мирзаевым, молодыми учёными и ведущим научным сотрудником ГП «Научно-технологический парк БНТУ «Политехник» Республики Беларусь Константином Барановским.
В ходе переговоров произведён обмен информацией о проводимых в организациях научно-исследовательских работах. Так, К.Барановский рассказал, что Научно-технологический парк БНТУ «Политехник» - это первый и крупнейший университетский технопарк Беларуси, образованный с целью создания и поддержки новых инновационных предприятий и производств. Его клиенты получают современную инфраструктуру, инжиниринг, доступ к партнёрской сети по всему миру, а также полный комплекс услуг для «выращивания» бизнеса. В частности, на сегодня здесь ведутся работы в разных направлениях медицины и материаловедения.
Участники встречи нашли точки пересечения интересов в добыче нерудных полезных ископаемых и производстве строительных материалов. Они пришли к выводу, что сотрудничество между ними было бы полезным и выгодным для обеих сторон.
Первым шагом в этом направлении стал подписанный между Навоийским отделением и ГП «Научно-технологический парк БНТУ «Политехник» меморандум о сотрудничестве. Стоит отметить, что у Отделения это не первый подобный документ с научно-исследовательскими учреждениями Беларуси. Имеется меморандум и с Белорусским государственным технологическим университетом.