Sermazmun muzokara bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limiga dastlabki muzokaralardan so‘ng, “Urumchi “Lichan Xenyuan'” internet texnologiyalar” kompaniyasining prezidenti Gao Chjigan boshchiligida Xitoy Xalq Respublikasi «TIANYE» kompaniyasining 3 kishidan tarkib topgan ishbilarmonlar guruhi tashrif buyurishdi. Muzokaradan asosiy maqsad viloyatdagi foydali qazilma konlarini o‘zlashtirish, qishloq xo‘jaligiga suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish va xorijiy investisiyalarni jalb qilish bo‘yicha hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish edi.
Muzokarada bo‘lim tomonidan bo‘lim raisi Abdurazak Mirzaev, xalqaro aloqalar va tijoratlashtirish masalalari bo‘yicha rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboev, “Qayta tiklanuvchi energiya, energotejamkorlik va ekologiya” bo‘linmasi mudiri O‘ktam Xakimovlar hamda Xitoylik biznesmen ayol Di Suxua va O‘zbekistondagi loyihalar menejeri Din' Yuylar ishtirok etishdi.
Tomonlar 350 gektar maydonga ega qishloq xo‘jaligi ko‘rgazma parkini tashkil etish uchun yer uchastkasini tanlash maqsadida Bo‘limga qarashli “Qizilqum” ilmiy tadqiqot stansiyasi” davlat unitar korxonasiga tegishli Nurota tumanidagi 500 gektar yerlarini borib ko‘rishdi hamda Nurota tumani hokimi Umarbek Xalimov bilan uchrashishdi. Bundan tashqari, Fanlar akademiyasining muzokaralar zalida XXR SUAT «TIANYE» kompaniyasining direktori Chen' Lin' hamda boshqa xitoylik ishbilarmonlar ishtirokidagi suhbatda qatnashishdi.
Navoiy va Toshkent shaharlardagi uch kunlik muzokaralarda Xitoy Xalq Respublikasining tadbirkorlariga so‘nggi yillarda O‘zbekistonda iqtisodiy-ijtimoiy sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning ilmiy va ilmiy pedagog kadrlarning mavqeyini yaxshilashga qaratayotgan e'tibori, yerlarning meliorativ holatini yaxshilash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar hamda xorijiy sarmoyadorlar va tadbirkorlarga berilgan imtiyozlar haqida batafsil ma'lumot berildi.
Shuningdek tomonlar, ma'suliyati cheklangan jamiyat shaklida ikkita O‘zbekiston – Xitoy qo‘shma korxonalari: Xitoy investisiyalari oqimini muvofiqlashtirish bo‘yicha axborot-tahlil markazi va Suvni tejaydigan texnologiyalar markazini tashkil etish bo‘yicha tashabbuslarni muhokama qildilar. Bu markazlar ikkala mamlakatning ham ilm-fan va tadbirkorligining yangi samarali integratsiya mexanizmini joriy etish, xalqaro ilmiy-texnik hamkorlikni yanada rivojlantirish, shuningdek, ishlab chiqarish, ilmiy-tadqiqot va o‘quv-uslubiy faoliyat sohasidagi samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida tashkil etiladi.
Axborot – tahlil markazi Xitoydan O‘zbekiston Respublikasiga investisiya oqimlarini muvofiqlashtirish bilan bir qatorda, yuqori aniqlikdagi zamonaviy analitik uskunalardan foydalangan holda qazib olish, boyitish va tejash bo‘yicha kam xarajatli texnologik reglamentlarni ishlab chiqish maqsadida metal bo‘lmagan foydali qazilmalar ko‘rinishi va konlari bo‘yicha batafsil geologik, mineralogik, petrografik va texnologik tadqiqotlarni o‘tkazadi. Shuningdek, metall bo‘lmagan foydali qazilmalarni qayta ishlash, ularning noan'anaviy turlarini ishlab chiqarish, boyitish va qayta ishlash maqsadida yer osti, quduqli geofizik tadqiqotlarni o‘tkazish uchun istiqbolli maydonlarni aniqlash bilan ham shug‘ullanadi.
Suvni tejash texnologiyalari Respublikamiz hududlarining tuproq iqlim va boshqa sharoitlarini hisobga olgan holda tomchilatib sug‘orish usullari va texnologiyalarning ilmiy, amaliy va uslubiy asoslarini shaklllantirish, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoatida ishlatiladigan suv ta'minoti texnologiyalarni takomillashtirish bo‘yicha ilmiy asoslangan tavsiyalar ishlab chiqadi.

Состоялись плодотворные переговоры
После предварительных переговоров в Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан прибыла бизнес-группа из Китайской Народной Республики из трех человек, представляющих компанию «TIANYE», во главе с Президентом ООО «Урумчийская компания интернет-технологий «Личан Хэнюань» Гао Чжиган. Целью визита стало обсуждение перспектив сотрудничества в вопросах разработки месторождений полезных ископаемых, внедрения в сельское хозяйство водосберегающих технологий и привлечения иностранных инвестиций.
В составе иностранной группы были также бизнесвумен Ди Сухуа и менеджер проекта в Узбекистане Динь Юй. Со стороны Отделения в переговорах участвовали председатель Абдуразак Мирзаев, его заместитель по международным связям и коммерциализации (должность учреждена впервые в структурном подразделении АН) Кувондик Нурбоев и заведующий отделом «Возобновляемая энергия, энергосбережение и экология» Уктам Хакимова, на общественных началах возглавляющего группу при Отделении, занимающуюся рассмотрением подготавливаемых проектов и контролем их продвижения в вышестоящих инстанциях до прохождения конкурса.
Стороны с целью выбора участка для создания сельскохозяйственного показательного парка площадью 350 га при инвестировании китайской стороны побывали на 500 га земли, находящихся на балансе ГУП «Научно-исследовательская станция «Кызылкум» при Отделении в Нуратинском районе, где встретились с хокимом района Умарбеком Халиловым. Кроме того, побывали на переговорах в зале заседаний Акадмии наук в Ташкенте, где к ним присоединились Президент компании «TIANYE» СУАР КНР Чэнь Линь и другие участники.
В ходе трехдневных переговоров в городах Навои и Ташкенте предпринимателям из Поднебесной дана подробная информация о реформах в экономических и социальных сферах Узбекистана за последние годы, внимании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева к повышению социального статуса научных и научно-педагогических кадров, принятых мерах по улучшению мелиоративного состояния орошаемых земель и повышению эффективности использования водных ресурсов, льготах, предоставляемых иностранным инвесторам и предпринимателям.
Стороны также обсудили и поддержали инициативы о создании двух Узбекско-Китайских совместных предприятий в форме общества с ограниченной ответственностью - информационно-аналитического центра по координации инвестиционных потоков из Китая и Центра водосберегающих технологий. Оба центра создаются в целях внедрения нового эффективного интеграционного механизма науки и бизнеса двух стран, дальнейшего развития международного научно-технического сотрудничества, а также эффективного партнерского взаимодействия в области научно-производственной, исследовательской и образовательно-методической деятельности.
Информационно-аналитический центр кроме координации инвестиционных потоков из Китая в Республику Узбекистан также будет проводить детальные геологические, минералого-петрографические и технологические исследования проявлений и месторождений нерудных полезных ископаемых с применением высокоразрешающей современной аналитической аппаратуры, с целью разработки менее затратных технологических регламентов по добыче, обогащению и переработке нерудных полезных ископаемых. Заниматься выявлением нетрадиционных типов нерудных полезных ископаемых и перспективных площадей по комплексной добыче, обогащению и переработке, проведением наземных и скважинных геофизических исследований с целью обнаружения полезного компонента и другой деятельностью.
Центр водосберегающих технологий станет заниматься формированием научно-практических и методических основ использования и технологии капельного орошения с учетом почвенно-климатических и других условий регионов республики, разработкой научно-обоснованных рекомендаций по совершенствованию существующих технологий водоснабжения, применяемых в отраслях сельского хозяйства и пищевой промышленности и прочей деятельностью.