Respublika yosh olimlar konferensiyasi oʻtkazildi
2018-yil 20-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yosh olimlar kengashi, OʻzR FA Navoiy boʻlimi, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Birlashgan kasaba uyushma qoʻmitasi, Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi hamkorlikda “Fan va taʼlimni rivojlantirishda yoshlarning oʻrni” mavzusida Respublika yosh olimlar ilmiy konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda OʻzR FA rahbariyati, ilmiy-tadqiqot muassasalari yetakchi tadqiqotchilari, Yosh olimlar kengashi aʼzolari, shuningdek, Termiz, Navoiy viloyatlari, Qoraqalpogʻiston Respublikasi yosh izlanuvchilari hamda Rossiya Federatsiyasi “Salyus” kompaniyasi direktori Ivankov Yegor Aleksandrovich ham ishtirok etishdi.
Konferensiya ikki bosqichda – ochilish va plenar (umumiy) yigʻilish hamda ilmiy maʼruzalar taqdimoti shaklida boʻlib oʻtdi. Konferensiya davomida fizika-matematika va texnika, tabiiy, ijtimoiy-gumanitar fanlar hamda qishloq xoʻjaligi yoʻnalishi boʻyicha olib borilayotgan ilmiy izlanishlar, ularning dolzarb muammolari va yechimlari haqida bahs-munozaralar olib borildi.

Республиканская научная конференция молодых ученых
20 декабря 2018 года Республиканская научная конференция на тему «О роли молодежи в развитии науки и образования» была организована Академией наук Республики Узбекистан, Советом молодых ученых Академии наук Республики Узбекистан, Навоийским отделением Академии наук, Объединенным профсоюзом Академии наук Узбекистана. На конференции приняли участие руководство Академии наук Республики Узбекистан, ведущие ученые, члены Совета молодых ученых, а также молодые исследователи из Термеза, Навоийской области, Республики Каракалпакстан и генеральный директор компании «Салюс» в России Иванков Егор Александрович.
Конференция проходила в два этапа - открытие и пленарное (общее) собрание, а также презентация научных докладов. В ходе конференции состоялись дискуссии по актуальным проблемам физико-математических и технических, естественных, социально-гуманитарных и сельскохозяйственным исследованых дисциплин.