Qishloq xo‘jaligi uchun nanokremniy
Yaqinda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi va “SILA KREMNIYA AGRO TEX” MChJ XK o‘rtasida o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi.
Bu Bo‘limda mazkur xorijiy korxonaning bosh direktori Olimjon Shukurov hamda Bo‘limning raisi Abdurazak Mirzayev o‘rtasida bo‘lib o‘tgan muzokaralarning natijasidir. Uchrashuvda Bo‘limning olimlari va Toshkent davlat agrar universitetining Mevachilik va uzumchilik kafedrasi mudiri Ilxom Normuratov ham qatnashdilar.
“SILA KREMNIYA AGRO TEX” MChJ XK Rossiyaning “Vektor” kompaniyasi mahsulotlarini, ya'ni nanokremniyga asoslangan “Sila kremniya” (“Kremniyning kuchi”) minerallar kompleksini O‘zbekistonga yetkazib berish va tarqatish bilan shug‘ullanadi. Nanokremniy – kimyoviy birikmalarsiz bo‘lgan erkin shakldagi faol kremniy nanozarrachalar asosidagi tarkibiy qismlar aralashmasidir. O.Shukurovning aytishlaricha, “Sila kremniya” – bu nitrat, pestitsidlar va GMO bo‘lmagan ekologik toza preparatdir.
Korxonaning ilmiy maslahatchisi, qishloq xo‘jaligi fanlari doktori, professor I.Normuratov kremniy - hayotiy elementligini va uningsiz tabiatda bironta ham organizmning o‘sishi va rivojlanishi mumkin emasligini t'kidlab o‘tdilar. Nanotexnologiya faol kremniyga asoslangan preparatni yaratishga yordam berdi. “Sila kremniya” - bu zamonaviy o‘g‘itning yangi turi bo‘rib, qishloq xo‘jalik ekinlariga mikroelementlarni yaxshiroq o‘zlashtirishga va kasalliklar hamda parazitlarga qarshi chidamlilikni oshirishga yordam beruvchi keng spektrli ta'sirga ega antidotdir. Kremniy o‘g‘itlar qishloq xo‘jalik ekinlarning hosildorligini oshirishga, shuningdek tuproq unumdorligini tiklashga yordam beradi. Mazkur preparat oksidlanish jarayonlarining oldini olish uchun polietilenglyukol muhitiga joylashtirilgan kremniy (nanokremniy), temir, rux, mis, kalsiy, magniy, oltingugurt va boshqa elementlarning nano-kukunlari aralashmasidan iborat. Preparat tarkibidagi faol kremniy miqdori 50-60 foizni tashkil qiladi. Preparat tarkibidagi kremniy zarrachalari nano o‘lchamiga ega, bu ularni hujayralar darajasida o‘simliklar tomonidan osonlikcha o‘zlashtirilishiga yordam beradi. Kremniyning o‘simliklar tomonidan o‘zlashtirilmagan nanozarrachalari, shuningdek, preparatning ishlov berishda o‘simliklarga yetib bormagan qismi kislorod va suv ta'sirida oksidlanish natijasida qisqa vaqt ichida oddiy qumga aylanadi.
A.Mirzayev mehmonlarga Bo‘lim olimlarining qishloq xo‘jaligi yo‘nalishida o‘zining ishlanmalari borligini, ularda boshqa ekologik toza mineral – bentonitdan foydalanganligini aytib o‘tdilar. Bentonit gili kukuni qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larini ekishdan oldin qobiqlash uchun, undan yasalgan suspenziyani esa o‘simliklarni bargdan oziqlantirish uchun ishlatiladi. Bentonit havo va tuproqdagi namlikni shimib olib, saqlab turish qobiliyatiga ega. Shu sabab urug‘lar tezroq unib chiqadi va o‘simliklar lalmi yerlarda ham stresssiz rivojlanadi. O‘zbekistonning bir necha viloyatlaridagi qator fermer xo‘jaliklarning paxta dalalarida bentonit bilan olib borilgan tajribalar ijobiy natijalar ko‘rsatdi.
Muzokaralar davomida tabiiy savollar paydo bo‘ldi. Preparatlarning qaysi biri O‘zbekiston sharoiti uchun yaxshi va mos keladi? Ularning ikkalasini ham ishlatganda samaradorlig ortadi-mi? Iqtisodiy jihatdan foydalimi?
Ushbu savollarga javob topish uchun, tomonlar tajriba-sinov ishlarini Bo‘limning shartnomalari mavjud Nurota tumanida joylashgan uchta fermer xo‘jaligi dalalarida hamda Paxta seleksiyasi, urug‘chiligi va yetishtirish agrotexnologiyalari ilmiy-tadqiqot institutining Navoiy viloyatidagi tajriba maydonida olib borishni kelishib olishdi.
Tajriba-sinov tadqiqotlari joriy yilning 6 avgustda boshlanganligi va bu davrga kelib ko‘pgina ekinlar, xususan paxta o‘zining shakllanish davridan o‘tib bo‘lganligi uchun tajriba-sinov maydonlaridagi hosildorlikga ta'sirini, ya'ni ushbu innovasion ishlanma bo‘lgan nanokremniy o‘g‘iti va bentonit gillari suspenziyasining samaradorligini yaqqol kuzatish imkoniyati yo‘qligi sababli tajribalarni takroriy ekinlar ekilgan maydonlarda o‘tkazish maqsadga muvofiq deb topildi. Bular beda, piyoz, sabzi, lavlagi va tariq ekilgan maydonlardir. Tajriba sinov ishlarini olib borish ekin ekilgan maydonlarning 4ta teng 0,1 ga maydonlarida parvarishlashda bir xil agrotexnika usullarni qo‘llash, bir vaqtda sug‘orilishi ta'minlanadigan hududdlarda shu hafta birinchi marta ishlov berildi.
Birinchi dala bu nanokremniy o‘g‘iti, ikkinchisi - bentonit gili suspeziyasi bilan, uchinchisi esa bentonit gili suspeziyasi va nanokremniy o‘g‘iti birgalikda ishlov beriladigan maydonlardir. Bunda eritmalar purkagich yordamida sepildi. To‘rtinchisi - nazorat maydoni bo‘lib, bunda ushbu maydonga suvning o‘zi sepildi. Tajriba maydonlarida birinchi ishlovdan keyin 7-8 kun oralig‘ida ikkinchi marta takroran ishlov berish orqali o‘tkaziladi hamda har bir maydondagi hosil alohida yig‘ib olinadi va natijalar ikki tomonlama dalolatnomalar asosida rasmiylashtiriladi. Bunda, fermerlarga tajriba o‘tkazilayotgan maydonlarni birinchi ishlovdan keyin 3-4 kun ichida sug‘orish tavsiya etiladi.
Tajribalar natijasiga ko‘ra texnologiyalarning ta'siri tahlil qilinib, xulosalar beriladi.
To‘plangan ma'lumotlar qo‘shimcha bo‘lib FA Navoiy bo‘limi olimlari Don va dukkakli ekinlar ilmiy-tadqiqot institutining Qashqadaryo filialidagi hamkasblari bilan birgalikda olib borilayotgan “Qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirishda bentonit gillaridan foydalangan holda sug‘orish suvlarini tejashning ilmiy asoslangan agrotexnologiyalarini ishlab chiqish” nomli amaliy loyihada ishlatilishi mumkin bo‘ladi. Loyiha 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan.
Bundan tashqari, agar tajribalar ijobiy natijalar bersa va savdo bozori mavjud bo‘lsa Rossiya ishlab chiqaruvchisi bilan birgalikda nanokremniy o‘g‘itlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni ko‘rib chiqish mumkin bo‘ladi.
Yig‘ilishda boshqa istiqbolli ishlanmalar ham muhokama etildi. Mehmonlarni Toshqozg‘on konining grafit rudalarini boyitish loyihasi, ya'ni rudalarni maydalash texnologiyasi qiziqtirdi. Bunga sabab - kompaniya qurilish ehtiyojlarini qondirish uchun nanosement ishlab chiqarish sohasida ish olib boradi. Shu bilan birga, kompaniya issiqxonalar uchun issiqlik ishlab chiqarish maqsadida nanokremniy bilan qoplangan panellar yaratish ustida ish olib bormoqda.

Нанокремний для сельского хозяйства
На днях подписан меморандум о сотрудничестве между Навоийским отделением Академии наук Республики Узбекистан и ИП ООО «SILA KREMNIYA AGRO TEX».
Это стало результатом переговоров, состоявшихся в Отделении между генеральным директором этого иностранного предприятия Олимжоном Шукуровым и председателем Отделения Абдуразаком Мирзаевым. В обсуждении также участвовали учёные Отделения и заведующий кафедрой Плодоводства и виноградарства Ташкентского государственного аграрного университета Илхом Нормуратов.
ИП ООО «SILA KREMNIYA AGRO TEX» занимается реализацией продукции Российской компании «Вектор» в Узбекистане, а именно комплекса минералов «Сила кремния» на основе нанокремния - нанопорошка, который представляет собой смесь компонентов на основе наночастиц активного кремния в свободной форме, без химических соединений. По словам О.Шукурова комплекс не содержит нитратов, пестицидов и ГМО и является экологически чистым препаратом.
Доктор сельскохозяйственных наук, профессор И.Нормуратов, являющийся научным консультантом предприятия пояснил, что кремний — это элемент жизни и без него не возможен рост и развитие ни одного организма в природе. Нанотехнологии помогли создать препарат на основе активного кремния. «Сила кремния» — новый тип современного удобрения, антидот широкого спектра действия, помогающий сельскохозяйственным культурам лучше усваивать микроэлементы и быть более устойчивыми к заболеваниям и паразитам, он помогает увеличить урожайность, а также способствуют восстановлению почвенного плодородия и выведению радионуклидов. Препарат состоит из смеси нано-порошков кремния (нанокремния), железа, цинка, меди, кальция, магния, серы и других элементов, помещенных в среду из полиэтиленглюколя для исключения процессов окисления. Содержание активного кремния в препарате 50-60 процентов. Частицы кремния в нем имеют нано-размер, благодаря чему легко усваиваются растениями на клеточном уровне. Не усвоенные растениями наночастицы кремния, а также та часть препарата, которая не попала в результате обработки на растения, через небольшой промежуток времени превращается в обычный песок, благодаря окислению под воздействием кислорода и воды.
А.Мирзаев сообщил гостям, что у учёных Отделения имеются свои разработки в сфере сельского хозяйства, в которых применяется другой экологически чистый минерал – бентонит. Порошок из бентонитовой глины применяется для капсулирования семян сельскохозяйственных культур перед посевом, а суспензия из него – для листовой подкормки растений. Бентонит способен впитывать и удерживать влагу в воздухе и почве, благодаря чему семена прорастают и растения развиваются без стресса даже в маловодных почвах. Опыты, проведённые с бентонитом на хлопковых полях ряда фермерских хозяйств нескольких регионов Узбекистана, показали положительные результаты.
В ходе переговоров возникли естественные вопросы. Какой из препаратов лучше и более подходит для условий Узбекистана? Повысится ли эффективность при их общим использовании? Экономически выгодно ли это?
Чтобы найти ответы на эти вопросы, стороны договорились провести опытно-испытательных работы на полях трёх фермерских хозяйств Нуратинского района, с которыми у Отдаления имеется договоры, и опытном участке Научно-исследовательского института селекции, семеноводства и агротехнологии выращивания хлопка в Навоийской области.
Так как экспериментировать с хлопком или пшеницей в этом году уже поздно, решили провести опыты на полях с клевером, луком, морковью, просом и свеклой. Для каждой из этих сельскохозяйственных культур выбрано поле, которое разделено на четыре участка по 0,1 гектара каждый. Растения на первом опрыскиваются нанокремниевым удобрением, на втором – суспензией из порошка бентонитовой глины, на третьем для этих целей используется их смесь. Четвертый участок – контрольный. На этой неделе на участках проведено первое распрыскивание питательных растворов. Второй раз это операция будет проведена через неделю. В завершении эксперимента можно будет оценить эффективность воздействия предлагаемых технологий.
Собранный материал также станет дополнением к выполняемому учёными Навоийского отделения совместно с коллегами Кашкадарьинского филиала Научно-исследовательского института зерна и зернобобовых культур прикладному проекту «Разработка научно обоснованных агротехнологий по сбережению оросительных вод при возделывании сельскохозяйственных культур с использованием бентонитовых глин». Проект рассчитан на 2021-2023 годы.
Кроме того, при положительных результатах и наличии рынка сбыта можно будет рассмотреть вопрос о создании производства нанокремниевых удобрений совместно с российским производителем.
На встрече также обсуждены другие перспективные разработки. Гостей заинтересовал проект обогащения графитовой руды Тасказганского месторождения, а именно технология измельчения руды, так как предприятие собирается работать в сфере производства наноцемента для строительных нужд. Вместе с тем, на предприятии ведётся работа по созданию панелей, покрытых нанокремнием, в целях выработки тепла для тепличных хозяйств.