Qishloq xo‘jaligi bo‘yicha yangi o‘quv qo‘llanma chop etildi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari Navoiy davlat pedagogika instituti professor-o‘qituvchilari bilan birgalikda “Qishloq xo‘jaligining biologik asoslari” nomli o‘quv qo‘llanma tayyorlab, chop etdilar. Kitobning mualliflari – O‘.T.Xakimov, Sh.I.Kodirova, A.J.Kushakov hamda B.E.Jumaboyevlar.
Ushbu o‘quv qo‘llanma Pedagogika oliygohlarining «5110400 - Biologiya» ta'lim yo‘nalishlarida o‘qiydigan talabalar uchun Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligi tomonidan 2020 yilning 4 avgustida tasdiqlangan “Qishloq xo‘jaligining biologik asoslari” fani dasturi asosida tayyorlangan. O‘quv qo‘llanma “Tuproqshunoslik”, “Dehqonchilik”, ”Sabzavotchilik”, ”O‘simlikshunoslik” deb nomlangan to‘rtta bo‘limni o‘z ichiga olgan.
Bugungi kunda aholining qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga bo‘lgan talabining ortib borishi, oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash dolzarb masalaga aylangan. So‘nggi yillarda fan-texnika taraqqiyoti natijasida qishloq xo‘jaligining yangi, zamonaviy texnikalar, intensiv tipdagi navlar, duragaylar, biologik faol moddalar, turli yo‘nalishdagi ilg‘or texnologiyalar asosida faoliyat ko‘rsatish uchun tayyorlanayotgan mutaxassislarning chuqur, serqirra, malakali bilimga ega bo‘lishi talab qilinadi.
Shuni inobatga olgan holda, ta'kidlash joiz-ki, mazkur o‘quv qo‘llanma bo‘lg‘usi biologiya va qishloq xo‘jaligi yo‘nalishidagi kasb egalari, magistrantlar va ishlab chiqarish mutaxassislari uchun muhim o‘quv adabiyoti bo‘lib xizmat qiladi.

Издано новое учебное пособие по сельскому хозяйству
Ученые Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан совместно с профессорами и преподавателями Навоийского государственного педагогического института подготовили и опубликовали учебное пособие под названием «Биологические основы сельского хозяйства». Авторами книги являются У.Т.Хакимов, Ш.И.Кодирова, А.Ж.Кушаков и Б.Э.Жумабоев.
Данное учебное пособие подготовлено на основе учебной программы по дисциплине «Биологические основы сельского хозяйства», утвержденной 4 августа 2020 года Министерством высшего и среднего специального образования для студентов образовательных учреждений педагогических вузов, обучающихся по направлениям «5110400 – Биология». Учебное пособие включает в себя четыре раздела – «Почвоведение», «Земледелие», «Овощеводство» и «Растениеводство».
Сегодня, в связи с ростом спроса населения на сельскохозяйственную продукцию, обеспечение продовольственной безопасности является актуальной задачей. Сегодня от специалистов сельскохозяйственной сферы требуется, чтобы они были хорошо осведомлены и разбирались в новых сортах и гибридах растений, биологически активных веществах, современных передовых агротехнологиях и прочих новаторских подходах, вытекающих в результате развития науки и техники.
Учитывая это, следует отметить, что данное пособие служит важной учебной литературой для будущих специалистов в области биологии и сельского хозяйства, магистрантов и специалистов производства.