Mineralogiya bo‘yicha yangi qo‘llanma
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi tomonidan “Umumiy mineralogiya” nomli yangi o‘quv qo‘llanma tayyorlandi va chop etildi. Kitob mualliflari - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi raisi, geologiya-mineralogiya fanlari doktori A.U.Mirzayev va doktoranti Sh.F.Sharipov hamda Navoiy davlat konchilik instituti “Noyob va radioaktiv metall rudalarini qazish va qayta ishlash” kafedrasi assistenti B.X.Nurtayevlar.
Shuni ta'kidlash joizki, hozirgi kunga qadar mineralogiya sohasida yagona qo‘llanma bo‘lgan A.G.Betextinning “Mineralogiya kursi” 1969 yilda o‘zbek tiliga tarjima qilingan, ammo unda sohadagi keyingi 50 yillik yangi ma'lumotlar mavjud emas edi. Yuqoridagi vaziyatni bartaraf etish maqsadida mualliflar ushbu o‘quv qo‘llanmani tayyorlashga kirishdi.
O‘quv qo‘llanma oliy o‘quv yurtlarining geologiya, foydali qazilma konlar geologiyasi va razvedkasi, neft-gaz konlari, kimyo-texnologiya, kon metallurgiyasi va boshqa ixtisosliklar bo‘yicha kunduzgi bo‘limlarida ta'lim olayotgan talabalar uchun yordam sifatida yozilgan. Shu bilan birga, talabalar uchun minerallarning diagnostik belgilari hamda minerallarning fizik-kimyoviy xususiyatlari haqida so‘z yuritilgan. Bulardan tashqari, ushbu kursning nazariy qismida yer qobig‘idagi mineral hosil qiluvchi jarayonlar qisqacha ta'riflangan.

Новое учебное пособие по минералогии
Навоийским отделением Академии наук Республики Узбекистан подготовлено и издано новое учебное пособие «Общая минералогия». Авторами книги выступили председатель Отделения, доктор геолого-минералогических наук А.У.Мирзаев, докторант Ш.Ф.Шарипов и ассистент кафедры «Добыча и переработка руд редких и радиоактивных металлов» Навоийского государственного горного ититута Б.Х.Нуртаев.
Стоит отметить, что из учебников по данному направлению на узбекском языке имелся лишь «Курс по минералогии» авторства А.Г.Бетехтина, переведенный в далеком 1969 году. Соответственно в нем отсутствовали новые данные, полученные за последние полвека. Для исправления ситуации Отделение усиленно работало в тандеме с НГГИ.
Учебное пособие рекомендовано студентам вузов таких направлений обучения, как геология, геология и разведка месторождений полезных ископаемых, разработка нефте-газовых месторождений, химическая технология, горная металлургия и другие. В нем также приведена информация о диагностических признаках и физико-химических свойствах минералов. Кроме того, в теоретической части данного курса кратко описаны минералообразующие процессы, происходящие в земной коре.
Книга состоит из 196 страниц. Ее можно скачать в электронном варианте, подписавшись на официальный телеграм-канал Навоийского отделения АН, пройдя по ссылке: https://t.me/academynav.