Konstitusiyaviy qonun loyihasi muhokamasi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limida O‘zbekiston Ekologik partiyasi Navoiy viloyati Kengashi xodimlari ishtirokida “O‘zbekiston Respublikasining Konstitusiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi” O‘zbekiston Respublikasining konstitusiyaviy qonun loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda xalq deputatlari Navoiy viloyati Kengashiga O‘zbekiston Ekologik partiyasidan saylangan deputat, FA Navoiy bo‘limi raisi A.Mirzayev Konstitusiyaviy Qonun loyihasini tayyorlash doirasida milliy qonunchilik, qadriyatlar va huquqni qo‘llash amaliyoti, o‘zbek davlatchiligining tarixiy tajribasi, insonning asosiy huquq va erkinliklarini ta'minlash sohasidagi asosiy xalqaro standartlar hamda ilg‘or xorijiy tajriba – 100 dan ortiq mamlakat Konstitusiyalari, ulardan 20 tasi so‘nggi 5 yilda qabul qilingan tajribalarni inobatga olinganini hamda O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyaviy qonun loyihasining umumxalq muhokamasi muddati yana 10 kunga, ya'ni 2022 yilning 15 iyulgacha uzaytirilganini ta'kidlab o‘tdi.
Davra suhbati qatnashchilari Konstitusiyada har kim davlat ta'lim tashkilotlarida tanlov asosida bepul oliy ma'lumot olishga haqli ekanligi, Oliy ta'lim va ilmiy-tadqiqot tashkilotlari qonunda belgilangan doirada o‘zini o‘zi boshqarish, akademik erkinlik, shuningdek tadqiqotlar o‘tkazish va o‘qitish erkinligi huquqiga ega ekanligi, davlat ilm-fanni rivojlantirishga, jahon ilmiy hamjamiyati bilan ilmiy aloqalar o‘rnatishga ko‘maklashishi hamda ilmiy va texnikaviy ijod erkinligidan tashqari, badiiy ijod erkinligi berilishi hamda madaniyat yutuqlaridan foydalanish huquqi kafolatlanishi kabi masalalarga ham alohida e'tibor qaratib batafsil ma’lumot berdilar.

Состоялось обсуждение проекта Конституции
В Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан с участием сотрудников Навоийского областного Кенгаша Экологической партии Узбекистана состоялся «круглый стол», посвящённый обсуждению Конституционного закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан».
На мероприятии депутат Навоийского областного Кенгаша народных депутатов от Экологической партии Узбекистана, председатель Навоийского отделения АН А.Мирзаев подчеркнул, что в проекте Конституционного Закона изложены суть национального законодательства, ценности и правоприменительная практика, исторический опыт узбекской государственности, существующие международные стандарты в области основных прав и свобод человека и передовой международный опыт, изложенный в конституциях более 100 стран мира, из которых за последние 5 лет принято 20. Общественное обсуждение проекта Конституционного закона Республики Узбекистан продлено ещё на 10 дней, то есть до 15 июля 2022 года.
Также участниками «круглого стола» отмечено, c поправками в проекте Конституции подчеркивается: каждый имеет право на бесплатное получение высшего образования в государственных образовательных учреждениях на конкурсной основе; высшие учебные заведения и научно-исследовательские организации имеют право на самоуправление, академическую свободу, а также свободу проведения научных исследований и преподавания. Особое внимание уделено развитию и поддержке науки государством, установлению научных связей с мировым научным сообществом, кроме свободы занятия научно-техническим творчествов – также свободе художественного творчества и праву использования достижений культуры.