Ekologiya yo‘nalishida innovasiyalar haftaligi
2022 yil 20-24 iyun kunlari O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligida “Ekologiya, atrof-muhitini muhofaza qilish va o‘rmon xo‘jaligida innovatsiyalar haftaligi” bo‘lib o‘tdi.
Unda Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi vakillari, jumladan FA Navoiy bo‘limi olimlari hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Orolbo‘yi xalqaro Innovasiya markazi va sohaviy ilmiy-tadqiqot institutlarning xodimlari o‘z innovatsion g‘oya va ishlanmalari, innovatsion mahsulotlar bilan faol ishtirok etdilar.
Tadbir doirasida bo‘lib o‘tgan ishlanmalar ko‘rgazmasida Bo‘lim xodimlari Nurota tumanining lalmi yerlarida pavlovniya daraxtlari plantasiyasini yaratish, cho‘l-yaylov ozuqabop o‘simliklari urug‘chiligi pitomnigini tashkil etish hamda qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirishda ishlatildadigan bioparchalanuvchi vermikulit idishlarini ishlab chiqarish texnologiyasini yaratish kabi ishlanmalarini namoyish etdilar.
Tadbir davomida faol ishtirokchilar va tashkilotlarga, shu jumladan Navoiy bo‘limiga sertifikatlar va tashakkurnomalar taqdim etildi.
Bundan tashqari 2022 yil – “Xalkaro shisha yili”ga bagishlangan “Kvars” AJ tomonidan tashkillashtirilgan 23 iyunda bo‘lib o‘tgan konferensiyada ham Bo‘lim olimlari ishtirok etdilar.

Неделя инноваций в сфере экологии
20-24 июня 2022 года в Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан прошла «Неделя инноваций в области экологии, охраны окружающей среды и лесного хозяйства».
В ней активное участие со своими инновационными идеями, разработками и продукцией приняли участие сотрудники Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, Государственного комитета лесного хозяйства, Академии наук Республики Узбекистан, в том числе ученые Навоийского Отделения АН, а также Международного инновационного центра Приаралья и отраслевых научно-исследовательских институтов.
На выставке сотрудники Отделения продемонстрировали такие свои разработки, как создание плантации павловниевых деревьев на богарных землях Нуратинского района, организация семеноводства кормовых степных культур и производство биоразлагаемых вермикулитовых стаканчиков, используемых при выращивании сельскохозяйственных культур.
В ходе мероприятия активным участникам и организациям, в том числе Навоийскому отделению были вручены сертификаты и благодарственные письма.
Кроме того, ученые Отделения приняли участие в конференции, организованной АО «Кварц» 23 июня, посвященной Международному году стекла 2022.
Вместе с тем, в переговорах с техническим директором АО «Кварц» С.М.Турсунбаевым достигнута договоренность о проведении совместных опытов по обогащению 2 тонн кварцевого песка Ваушского месторождения на обогатительном оборудовании германского производства, установленном на предприятии.