Doktoranturaga kirish imtihonlari o‘tdi
2022 yilning 19 dekabr kuni Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining doktoranturasi va tayanch doktoranturasiga mutaxassislik bo‘yicha kirish imtihonlari bo‘lib o‘tdi.
Xolislik va shaffoflikni ta'minlash maqsadida talabgorlardan imtihonlarni respublikamizning poytaxti va turli viloyatlardan tashrif buyurgan yetakchi o‘qituvchilar va olimlar, shuningdek ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lgan ishlab chiqarish korxonalarining mutaxassislari qabul qildilar. Bundan tashqari, butun jarayon Fanlar akademiyasi o‘zida va aloqador muassasalarda onlayn tarzda kuzatildi.
Imtihonlar boshlanishidan avval Bo‘lim raisi Abdurazak Mirzayev so‘zga chiqib, talabgorlarni bu kun bilan tabrikladi va omad tiladi. U yosh olimlarga har tomonlama yordam ko‘rsatishga, shu jumladan, zarur hollarda Navoiy bo‘limida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tizimidagi ilmiy-tadqiqot institutlari olimlari va ilmiy xodimlari hamda respublikaning yetakchi sanoat korxonalari mutaxassislaridan yoshlarning tanlagan yo‘nalishidagi tadqiqotlarini samarali olib borishlariga amaliy yordam olish imkoniyati borligini ta'kidlab o‘tdi. Asosiysi, u yoshlarga tanlagan yo‘lidan qaytmasliklarini hamda mamlakatimiz ilm-fani va iqtisodiyoti rivojiga hissa qo‘shishga, tanlagan kasbiga fidoiy bo‘lish keraklilarini o‘qtirdi.
Imtihonlar yuqori saviyada o‘tkazildi, tanlov natijalari yaqin orada ma'lum bo‘ladi. Joriy yil doktorantura (DSc) uchun 1ta, tayanch doktorantura (PhD) uchun 10ta hamda maqsadli doktorantura uchun 1ta kvotalar ajratildi. Shu bilan birga, oliy malakali ilmiy kadrlarni jalb qilish amalga oshiriladigan oltita yo‘nalishdan uchtasi yangi. Bular “Noorganik moddalar va ular asosidagi materiallar texnologiyasi”, “O‘simlikshunoslik” va “Qishloq xo‘jaligi xayvonlarini urchitish, kupaytirish seleksiyasi va genetikasi. Qorako’lchilik” yo‘nalishlaridir.
Shunday qilib, 2023 yil yanvar oyidan boshlab Navoiy bo‘limida yangi 1ta doktorant (DSc) va 11ta tayanch doktorant (PhD) o‘z ilmiy tadqiqotlarini boshlaydilar. Ta'kidlash joizki, Bo‘limda doktorantura 2018 yilda tashkil etilgan bo‘lib, o‘tgan davr mobaynida 1ta fan doktori (DSc) va 9ta falsafa doktori (PhD) dissertasiyalarini muvaffaqiyatli himoya qildilar, ularning yarmidan ko‘pi tadqiqot natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish bilan muddatidan oldin himoyaga chiqdilar.
Shu bilan birga, 16 dekabr kuni Bo‘limning Stajyor-tadqiqotchilar institutida o‘qishga talabgorlar ham o‘z bilimlarini sinadilar. Ular uchun 4ta o‘rin ajratilgan.

Состоялись вступительные экзамены в докторантуру
19 декабря 2022 года прошли вступительные экзамены по специальности в докторантуру и базовую докторантуру Навоийского отделения Академии наук.
Для объективности и прозрачности экзамены у кандидатов принимали ведущие преподаватели и учёные, а также специалисты производственных предприятий с многолетним стажем из столицы и разных регионов нашей республики. Кроме того, весь процесс в онлайн режиме наблюдали в самой Академии наук и причастных ведомствах.
Перед началом экзаменов слова напутствия произнес председатель Отделения Абдуразак Мирзаев. Он поздравил всех претендентов с этим днём и подчеркнул готовность оказать всяческое содействие молодым учёным, в том числе с привлечением, при необходимости, учёных и научных сотрудников научно-исследовательских институтов системы Академии наук Республики Узбекистан, а также специалистов ведущих промышленных предприятий республики. Главное, отметил он, не сворачивать с выбранного пути, быть верным выбранной профессии и стараться внести вклад в развитие отечественной науки и экономики страны.
Экзамены прошли на высоком уровне, результаты конкурсного отбора станут известны в скором времени. В текущем году были выделены 1 квота на докторантуру (DSc), 10 квот в базовую докторантуру (PhD), а также 1 квота – для целевой докторантуры. При этом из шести направлений, в которую проводится набор научных кадров высшей квалификации, три – новые. Это «Технология неорганических веществ и материалов на их основе», «Растениеводство» и «Разведение, селекция, генетика и воспроизводство сельскохозяйственных животных. Каракулеводство».
Таким образом, с января 2023 года в Навоийском отделении свои научные исследования начнут 1 докторант (DSc) и 11 базовых докторантов (PhD). Стоит отметить, что докторантура в Отделении была открыта в 2018 году. За истёкший период диссертации успешно защитили 1 доктор наук (DSc) и 9 докторов философии (PhD), при этом больше половины из них – досрочно с внедрением результатов научно-исследовательских работ в производство.
Вместе с тем, 16 декабря свои силы попробовали и кандидаты на обучение в Институте стажёров-исследователей Отделения. Для них выделено четыре места.