Zavodga toza kvars qumi kerak
Yaqinda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limiga qurilish, mehmonxona va restoran biznesi, qurilish materiallari ishlab chiqarish va boshqa sohalarda mintaqadagi yetakchi kompaniyalardan biri bo‘lgan "Zarafshon Golden Group" MChJning mutaxassislari hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish uchun tashrif buyurishdi. Ta'kidlash joizki, Bo‘lim va Jamiyat o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum 2019 yilda imzolangan.
Mehmonlar - temir-beton mahsulotlari ishlab chiqarish zavodi direktori Zayniddin Razzoqov, marketolog Aziz Abdullayev va laboratoriya muhandisi Erkin Bobomurodovlarning m'lumotiga ko‘ra, "Zarafshon Golden Group" MChJ tomonidan yaqinda yiliga 180 ming kub metr tayyor mahsulot ishlab chiqarish quvvatiga ega avtoklav gazobeton zavodi ishga tushirildi. Gazobeton uyali betonning bir turi hisoblanadi. Bu yengil, lekin bir vaqtning o‘zida mustahkam, past issiqlik o‘tkazuvchanligi bilan ajralib turadigan qurilish materialidir.
Gazbeton ishlab chiqarishda asosiy komponentlardan biri - toza kvars qumidir. Biroq, O‘zbekistonda kvars qumi konlarida qumning loyqalanish darajasi 14 foizdan yuqori ekanligi qayd qilingan. Shunga ko‘ra, ularni ishlab chiqarishda foydalanishdan oldin boyitish zarur.
Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev, rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev va muhandis-texnologi Sergey Pochtoviylar mutaxassislarni tinglagach, Bo‘lim olmilarining ilmiy ishlanmalari ichida yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan muammoning yechimi borligini ta'kidladilar. Ular Bo‘lim olimlari tomonidan ishlab chiqilgan innovatsion pulsasion kolonna yordamida kvars qumlarini boyitish texnologik sxemasini taqdim etdilar. Uning konstruksiyasi qum kristallari yuzasidan loy qoplamalari va temir oksidlarini yuqori sifatli tozalash imkonini beradi.
"Zarafshon Golden Group" MChJ vakillari Bo‘lim takliflarini ko‘rib chiqib, tafsilotlarni yanada muhokama qilishga tayyor ekanligini ta'kaidladilar.

Заводу нужен чистый кварцевый песок
На днях Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан для обсуждения перспектив сотрудничества посетили специалисты ООО «Zarafshan Golden Group», являющегося одним из ведущих компаний в регионе в сферах строительства, гостиничного и ресторанного бизнеса, производства строительных материалов и других направлениях. Стоит отметить, между Отделением и Обществом подписан меморандум о сотрудничестве еще в 2019 году.
Гости - директор завода по производству железобетонных изделий Зайниддин Раззоков, маркетолог Азиз Абдуллаев и инженер лаборатории Эркин Бобомуродов рассказали, что в ООО «Zarafshan Golden Group» недавно запустили завод автоклавного газобетона с производственной мощностью 180 тысяч кубометров продукции в год. Газобетон – разновидность ячеистого бетона. Это легкий, но в то же время прочный строительный материал, обладающий низкой теплопроводностью.
Одним из основных компонентов при производстве газобетона является чистый кварцевый песок. Однако в Узбекистане в месторождениях кварцевого песка имеется большая примесь глинистых включений. Соответственно перед использованием в производстве их необходимо обогатить.
Выслушав специалистов, председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев, заместитель Кувандик Нурбоев и инженер-технолог Сергей Почтовый отметили, что у Отделения есть решение вышеупомянутой проблемы. Они презентовали разработанную учеными Отделения технологическую схему обогащения кварцевых песков с использованием в качестве отмывочного аппарата инновационной промывной пульсационной колонны. Ее конструкция позволяет обеспечить качественную оттирку с поверхности кристаллов пленок глины и окислов железа.
Представители ООО «Zarafshan Golden Group» пообещали рассмотреть предложения Отделения и обсудить детали дополнительно.