Ustoz Ochil Yoqubovning nashr etilgan kitobi taqdimoti bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi “Ustoz olimlar va mehnat faxriylari maslahatxonasi” va “Yosh olimlar kengashi” a'zolari “Yangi O‘zbekistonda erkin va farovon yashaylik” mavzusi bo‘yicha yetuk va yosh olimlar hamda yozuvchilar bilan “davra suxbati” tashkil etdilar.
Tadbir doirasida “Ustoz olimlar va mehnat faxriylari maslahatxonasi” faol a'zosi, mehnat faxriysi Ochil Yoqubovning 80-yillik yubileyiga bag‘ishlab “Yillar mening taqdirimda” chop etilgan avtobiografik essesining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Ushbu kitob tadbir qatnashchilarda katta qiziqish o‘yg‘otdi.
Uchrashuvda FA Navoiy bo‘limi raisi A.Mirzayev, bo‘linma mudiri O‘.Hakimov, Maslahatxona mudiri M.Yuldasheva, O‘zbekiston jurnalistlar ijodiy uyushmasi a'zosi N.Sadriddinov va boshqa “davra suxbati” ishtirokchilari O.Yoqubovni yubiley bilan chin qalblaridan qutlab, ustozga sog‘lik-salomatlik, ishlariga omad hamda ijodiy zafarlar tiladilar.
Ochil Yoqubov xayoti va faoliyatlari to‘g‘risida ma'lumotlar bayon etildi. O.Yoqubov 1969 yilda Toshkent irrigasiya va qishloq xo‘jaligini mexanizasiyalash muhandislari institutini tugatgan. Yarim asrdan ziyod mehnat faoliyati davomida Nurota va Qo‘shrabot tumanlari chorvachilik fermalarini kompleks mexanizasiyalash, aholi punktlari, shifoxonalar, maktablarni ichimlik suvi bilan ta'minlash, so‘nggi yillarda esa tomchi uslubda sug‘orish texnologiyasini joriy etish maqsadida fidokorona xizmat ko‘rsatib mehnat qilib kelmoqdalar.
Mexnatkash va zaxmatkash inson hamda tadbirkor O.Yoqubov umri davomida hayotiy qarashlari, mehnat faoliyati haqida yozib yurgan va kitob qilib nashr qilishni orzu qilgan. Orzu-havaslari qutlug‘ 80-yillik yubileyi arafasida amalga oshdi.
Ushbu kitobni nashr qilishga homiylik qilgan “NKMK” AJ Boshqaruv raisi – bosh direktori, senator, O‘zbekiston qahramoni Q.Sanaqulov: “Ochil Yoqubov ajoyib inson, yangilikka intiluvchan, kat'iyatli, yetuk mutaxassis, katta xonadonning boshlig‘i, el-yurt e'tiboriga tushgan kishi sifatida nom qozongan. Har bir davr o‘z qahramonlarini yaratadi va ular haqida kelajak avlod bilishi kerak”- deb yozadi o‘z tabrigida. Darhaqiqat, bunday qahramonlar yosh avlod qalbida vatanparvarlik, kasbiga sadoqat tuyg‘ularini uyg‘otadi.
Shu bois, Fanlar akademiyasi “Ustoz olimlar va mehnat faxriylari maslahatxonasi” Navoiy viloyat “Fidoiy yoshlar teleklubi” bilan hamkorlikdagi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondining “Fidoiy yoshlar va ustoz olimlar Uchinchi Renessans sari” nomli Davlat granti doirasida tashkil etilgan ushbu uchrashuv Yangi O‘zbekistonda Uchinchi Renessansga zamin yaratish borasida olib borilayotgan islohotlar jarayonida ustozlarning boy hayotiy tajribasi, foydali maslahatlari, o‘gitlaridan foydalanish yoshlarning ma'naviyatini yanada oshirishga xizmat qiladi.

Состоялась презентация книги душой молодого наставника
Члены Совета ученых наставников и почетных ветеранов труда и Кенгаша молодых ученых Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан провели «круглый стол» с учеными и писателями.
В рамках мероприятия состоялась презентация книги – автобиографического эссе активиста Совета, ветерана труда Очила Ёкубова «Годы в моей судьбе», изданной к его 80-летнему юбилею. Эта книга вызвала большой интерес у участников.
На встрече председатель Навоийского отделения АН А.Мирзаев, заведующий отделом У.Хакимов, заведующая Советом М.Юлдашева, член Творческого союза журналистов Узбекистана Н.Садриддинов и другие участники «круглого стола» от всей души поздравили О.Ёкубова с юбилеем и изданной книгой и пожелали ему крепкого здоровья, успехов в работе и покорения творческих высот.
Затем участников проинформировали о жизни и деятельности Очила Ёкубова. По профессии О.Ёкубов - инженер-механик. В 1969 году он окончил Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства. В течение более чем полувековой трудовой деятельности он вносил новаторские идеи в механизацию животноводческих ферм, обеспечение питьевой водой населенных пунктов, больниц и школ, а в последние годы занимается внедрением технологии капельного орошения.
Председатель правления – генеральный директор АО «Навоийский горно-металлургический комбинат», сенатор и Герой Узбекистана К.Санакулов, оказавший финансовую поддержку издания книги, в поздравлении написал: «Очил Ёкубов известен как замечательный человек, глава большой семьи, новатор, целеустремленный, состоявшийся специалист, заслуживший доверие и уважение народа. Каждая эпоха создает своих героев и следующее поколение должно знать о них». Именно такие герои вселяют в сердца подрастающего поколения чувство патриотизма, преданности профессии.
В завершение мероприятия отмечено, что богатый жизненный опыт учителей, использование полезных советов, учений служат дальнейшему повышению духовности молодежи.