O‘zbekiston-Rossiya qo‘shma korxonasini tashkil etishga qadam
Avval xabar qilganimizdek, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limida 2021-yil fevral oyida Rossiyaning “Uransvetmetgeologorazvedka” Boshqaruv kon-ma'dan kompaniyasi aksiyadorlik jamiyati rahbariyati bilan hamkorlik qilish to‘g‘risida muzokaralar bo‘lib o‘tgan edi. Mart oyining o‘rtalarida kompaniya delegasiyasi yana bir bor Bo‘limiga tashrif buyurdi. Natijada Bo‘lim va Aksiyadorlik jamiyati o‘rtasida Qo‘shma korxona (QK) tashkil etish va qo‘shma faoliyatni amalga oshirish to‘g‘risida hamkorlik bitimi imzolandi.
Ushbu hamkorlik bitimiga ko‘ra, tomonlar birgalikda burg‘ulash, geologiya-qidiruv ishlari hamda foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash bozorida tijoratlashtirish yuzasidan muvaffaqiyatli loyihalarni va qattiq foydali qazilmalar sohasida muhandislik-qidiruv ishlarini amalga oshirish rejalashtirilgan. Bunda, amalga oshirish mexanizmi sifatida O‘zbekiston Respublikasi hududida konlarni qidirish uchun moliyaviy aktivlarini hamda ishtirokchilarning texnologik, kadrlar, ishlab chiqarish, savdo va intellektual salohiyatini birlashtirish uchun mas'uliyati cheklangan jamiyat shaklida QK tashkil etish maqsadga muvofiq deb topildi.
Bitimda qo‘shma korxonaning dastlabki ustav fondi belgilangan. Bundan tashqari, Rossiya tomoni o‘z ulushiga investisiya shaklida aktivlar, Bo‘lim esa o‘zining ilmiy innovasion ishlanmalari hamda O‘zbekiston hududida konlarni qidirish va foydali qazilmalarni qazib olish uchun olinadigan lisenziyalarni kiritadi.
Tashrif chog‘ida Rossiya mutaxassislari: dolomit, bentonit gillari va kvars qumlari kabi noma'dan foydali qazilmalarning sanoat zaxiralari mavjud bo‘lgan "Vaush" koniga, Bo‘lim raisi A.Mirzayev kashfiyotchisi bo‘lgan “Navbahor” hamda “Azkamar” MChJ tomonidan qazib olinadigan “Azkamar” bentonit gillari konlariga borishdilar. Mehmonlar keng qamrovli tadqiqotlar uchun namunalar tanladilar. Ularning ijobiy natijalari kelajakda potensial Rossiyalik iste'molchilarga mazkur no'madan foydali qazilmalarni yetkazib berishga yo‘l ochadi.

Шаг к созданию Узбекско-Российского совместного предприятия
Как сообщалось ранее, в Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан в феврале 2021 года состоялись переговоры о сотрудничестве с руководством Российского АО Управляющая горно-рудная компания «Уранцветметгеологоразведка». В середине марта делегация компании посетила Отделение вновь. Результатом этого визита стало подписанное между Отделением и Акционерным обществом Соглашения о намерении создания Совместного предприятия (СП) и совместной деятельности.
В документе прописано, что участники намереваются создать СП в форме общества с ограниченной ответственностью с целью объединения активов, а также технологических, кадровых, производственных, коммерческих и интеллектуальных компетенций участников для совместной реализации коммерчески успешных проектов на рынке бурения, геологоразведочных и буровзрывных работ, инженерно-изыскательских работ в области твердых полезных ископаемых, а также для разведки месторождений на территории Республики Узбекистан.
Соглашением определен первоначальный уставной фонд СП. Кроме того, Российская сторона в счет своей доли также внесет активы в виде инвестиций, а Отделение – лицензии на разведку и разработку месторождений на территории Узбекистана.
В ходе визита специалисты из РФ побывали на месторождении «Вауш», где находятся промышленные запасы таких нерудных полезных ископаемых, как доломит, бентонитовая глина и кварцевые пески, а также месторождениях бентонитовых глин «Навбахор», первооткрывателем которого является председатель Отделения А.Мирзаев, и «Азкамар», которое разрабатывается одноименным обществом с ограниченной ответственностью. Гости отобрали пробы для комплексного исследования. При удовлетворении образцов необходимым требованиям будет вестись поиск потенциальных российских потребителей данных нерудных полезных ископаемых.