O‘ZBEKISTON KONSTITUSIYASI - “XALQCHIL QOMUS”
Konstitusiya hamda qonun talablariga og‘ishmay amal qilish ma'naviy saviyamiz, madaniyatimizning asosiy mezoniga aylanishi shart.
Sh.Mirziyoyev.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limida O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasi qabul qilinganligining 28 yilligini nishonlash maqsadida “Konstitusiyamiz – “Yangi O‘zbekiston – yangicha dunyoqarash” g‘oyasining huquqiy asosi” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi.
Bo‘lim raisi, g-m.f.d., professor A.U.Mirzayev tarixan juda qisqa muddatda Asosiy qonunimiz – O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasi ishlab chiqilgani va unda ko‘p millatli O‘zbekiston aholisining xohish-irodasi mustahkamlab quyilganligini va bugungi “Yangi O‘zbekiston – yangicha dunyoqarash”ning huquqiy asosi ekanligini e'tirof etib, yig‘ilganlarni ushbu ulug‘ kun bilan muborakbod etdi.
“Bu qomusiy hujjatda mamlakatimizda davlat va jamiyat qurilishining asosiy tamoyillari aniq ifodalab berilgan va davlat hokimiyatining qonun chiqaruvchi, ijro etuvchi va sud tarmoqlariga bo‘linishi eng muhim tamoyil sifatida belgilandi. Shuningdek, inson huquqlarining davlat manfaatlaridan, umume'tirof etilgan xalqaro huquq normalarining esa milliy huquqiy me'yorlardan ustunligi ham Konstitusiyada muhrlab qo‘yilgan” – dedi o‘z ma'ruzasida bo‘lim huquqshunosi I.K.Karimov.
Seminarda Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi “Ustoz olimlar va mehnat faxriylari maslahatxonasi” rahbari, t.f.n., dosent M.B.Yuldasheva yig‘ilish qatnashchilariga O‘zbekiston Konstitusiyasining yaratilishi yo‘lidagi kurashlar mustaqillik uchun kurashning uzviy, ajralmas qismi ekanligini istiqlol qanday qiyinchiliklar bilan, qanday sinov va suronli kurashlar bilan qo‘lga kiritilgan bo‘lsa, O‘zbekistonning birinchi Konstitusiyasini yaratish yo‘lida ham xuddi shunday murakkab sinovlarlarga duchor bo‘lganligini so‘zlab berdi. Shu bilan birga, Suveren O‘zbekistonning birinchi Konstitusiyasini tayyorlash, muhokama etish, qabul qilish va uning amal qilishi yo‘lidagi 10 ta huquqiy qadamni bu boradagi eng muhim tarixiy voqealar sifatida sanab o‘tdi. Darhaqiqat, Konstitusiyani yaratish tarixi – bu mustaqillik uchun kurashning uzviy tarkibiy qismidir.
Oilada, yoshlar orasida xuquqiy tarbiyani shakllantirishning ahamiyati haqidagi “Qayta tiklanuvchi energiya, energotejamkorlik va ekologiya” bo‘limi mudiri, q.x.f.n. O‘.T.Xakimovning fikrlari qizg‘in bahs-munozaraga sabab bo‘ldi.
Zotan, Konstitusiyaning g‘oya va normalari o‘zbek xalqining teran tarixiy ildizlariga asoslangan bo‘lib, u ko‘p asrlik tajriba va ma'naviy qadriyatlarni, ulug‘ ajdodlarimizning huquqiy merosini o‘z ichiga olgan. Shu sababli, yoshlarning, ayniqsa olimlarning xuquqiy savodxonligi “Yangi O‘zbekiston – yangicha dunyoqarash” g‘oyasining amalga oshirishning asosiy omillaridan biridir. Shu o‘rinda, “xalqchil qomus” - O‘zbekiston konstitusiyamiz xalqimiz siyosiy-huquqiy tafakkurining yuksak namunasi, ularning erkin va ozod, tinch va osoyishta, farovon yashashning qonuniy kafolati bo‘lib kelmoqda.
Tadbir so‘ngida, seminarda faol ishtirok etganlarga esdalik sovg‘asi, O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasi kitobi taqdim etildi.

ОСНОВНОЙ ПРАВОВОЙ ФУНДАМЕНТ ПОСТРОЕНИЯ ДЕМКОРАТИЧЕСКОГО ОБЩЕСТВА
Неукоснительное соблюдение требований Конституции и законов должно стать неотъемлемой частью нашего менталитета, главным критерием нашей культуры. Ш.Мирзиёев.
В Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан состоялся семинар на тему «Конституция - правовая основа девиза «Новый Узбекистан – новое мировоззрение», посвященный 28-летию принятия Конституции Республики Узбекистан.
Председатель Отделения, д.г-м.н., профессор А.У.Мирзаев в приветственной речи искренне поздравил участников мероприятия со знаменательной датой. Он отметил, что Конституция Республики Узбекистан, разработанная за относительно исторически короткий промежуток времени, вобрала в себя желания и чаяния многонационального народа Узбекистана, и сегодня она также является правовым фундаментом девиза «Новый Узбекистан – новое мировоззрение».
- В Основном законе страны четко изложены основные принципы построения государства и общества, важнейшим из которых является разделение государственной власти на законодательную, исполнительную и судебную, - поделился в своей речи юрист Отделения И.К.Каримов. - Конституцией также закреплено верховенство прав человека над интересами государства, общепризнанных норм международного права над национальными.
На семинаре в своем выступлении руководитель «Совета ученых наставников и почетных ветеранов труда» при Навоийском отделении АН, к.и.н., доцент М.Б.Юлдашева подчеркнула, что принятие Конституции неразрывно связано с обретением Независимости Республики Узбекистан. Множество препятствий преодолел народ Узбекистана на пути суверенитета. Таким же нелегким был путь подготовки и принятия первой Конституции. Она рассказала, что Конституция перед принятием дважды обсуждалась в народе, что делает ее поистине народной.
В форме дискуссии прошло выступление председателя отдела «Возобновляемая энергия, энергосбережения и экология», к.с-х.н. У.Т.Хакимова. Он поднял тему роли правового воспитания в семье и среди молодежи.
Действительно, идеи и нормы Конституции основаны на глубоких исторических корнях узбекского народа, которые включают многовековой опыт и духовные ценности, правовое наследие наших великих предков. Поэтому правовая грамотность молодежи, особенно ученых, является одним из ключевых факторов реализации идеи «Новый Узбекистан - новое мировоззрение». В этой связи Конституция Узбекистана является ярким примером политико-правового мышления нашего народа,правовой гарантией его свободной, мирной и благополучной жизни.
По окончании мероприятия активным участникам семинара были вручены подарки - Конституция Республики Узбекистан.