O‘zbekiston-Eron QKni tashkil etish rejalashtirilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limiga Eron Islom Respublikasining “Kimya Gostaran Sepehr” kompaniyasi vakillari tashrif buyurdi.
2022 yilning 14 fevralida Eron delegasiyasi boshqaruvchi direktor A.Rajabi boshchiligida Navoiy bo‘limining ilmiy-tadqiqot laboratoriyasida bo‘lib, bu yerda olib borilayotgan tadqiqotlar bilan tanishdi. Bo‘lim tadqiqotchilari va doktorantlari bilan suhbat chog‘ida mehmonlar o‘z kompaniyalari xalq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun turli xil kimyoviy reagentlar va aralashmalar ishlab chiqarish bilan shug‘ullanayotgani va mahalliy mintaqada yetakchi korxona ekanligini ta'kidladilar. Shuningdek, ular Navoiy viloyatida ham shu kabi kimyo zavodini investisiya qiritish orqali qurish niyatida ekanliklarini ma'lum qilib, loyihaga ilmiy yondashish uchun olimlar bilan hamkorlik qilishga tayyor ekanligini bildirdilar.
Ertasi kuni ularning xohish-istaklari “Kimya Gostaran Sepehr” kompaniyasi va FA Navoiy bo‘limi o‘rtasida do‘stona muhitda imzolangan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumda o‘z ifodasini topdi.
Muzokaralarda, shuningdek, qatnashchilaridan biri Navoiy bo‘limi bo‘ladigan O‘zbekiston-Eron qo‘shma korxonasini tashkil etish imkoniyatlari muhokama etildi. Ushbu QK zavod qurilishi majburiyatlarini o‘z zimmasiga oladi.
Bugungi kunga kelib rejani amalga oshirish maqsadida turli tashkilot va idoralar bilan muzokaralar davom etmoqda. Xususan, bo‘lim xodimlari bilan birgalikda Eronlik investorlar Navoiy viloyati hokimligi, “Navoiy” EIZ va “Navoiyazot” AJga tashrif buyurib, hamkorlik rejalarini muhokama qildilar.

Планируется создать узбекско-иранское СП
Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан посетили представители компании «Kimya Gostaran Sepehr» Исламской Республики Иран.
Делегация из Ирана во главе с управляющим директором А.Ражаби 14 февраля 2022 года побывала в научно-исследовательской лаборатории Навоийского отделения и ознакомилась с проводимыми здесь исследованиями. В ходе беседы с научными сотрудниками и докторантами отделения, гости рассказали, что их компания занимается производством различных химических реагентов и смесей для нужд народного хозяйства и является ведущим предприятием в своем регионе. Они также сообщили о намерении внести инвестиции и построить аналогичный химический завод в Навоийской области и высказали заинтересованность в сотрудничестве с учеными для научного сопровождения проекта.
Уже на следующий день их пожелание легло в основу меморандума о сотрудничестве между компании «Kimya Gostaran Sepehr» и Навоийским отделением Академии наук, которое было подписано сторонами в дружественной атмосфере.
Участники переговоров также обсудили возможность создания узбекско-иранского совместного предприятия, одним из участников которого станет Навоийское отделение. Это СП и возьмет на себя обязательства строительства завода.
На сегодняшний день продолжаются переговоры с разными инстанциями, чтобы претворить задуманное в жизнь. В частности, совместно с сотрудниками отделения иранские инвесторы посетили хокимият Навоийской области, СЭЗ «Навои» и АО «Navoiyazot», где обсудили планы сотрудничества.