Olimlar va fermerlar uchrashuvi
2021 yilning 9 aprel kuni Navoiy viloyati Navbahor tumanining “Keskanterak” madaniyat markazi hovlisidagi maydonda viloyatda paxta chigitini ekishning bugungi holati, qishloq xo‘jaligining boshqa yo‘nalishlarida olib borilayotgan ishlar hamda kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalarning muhokamasiga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi. Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirning birinchi o‘rinbosari Shuhrat Teshayev olib bordi.
Unda Navoiy viloyatining Navbahor, Konimex, Nurota va Xatirchi tumanlarining fermer xo‘jaliklari va klasterlari rahbarlari, viloyat hokimi va tumanlar hokimlarining qishloq xo‘jaligi bo‘yicha o‘rinbosarlari, mutaxassislari, sohaga oid tegishli muassasa va tashkilotlarning vakillari, o‘nga yaqin respublika ilmiy-tadqiqot institutlari hamda Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari bo‘lim raisi o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev boshchiligida qatnashdilar.
Yig‘ilishda sohaga innovasion texnologiyalarni joriy etish va muammolar yechimiga ilmiy yondashish hamda fermer va mutaxassislarning bilimini oshirish, kelajak sari rivojlanish va tayyor raqobatbardosh o‘zbek mahsulotini jahon bozoriga chiqarishning kaliti, - ekanligi ta'kidlandi.
Tashrif davomida olimlar joylardagi mavjud muammolar bilan tanishib chiqishdi va o‘tkazilgan seminarda paxta xom ashyosi, donli va dukkakli hamda poliz ekinlarini yetishtirish, mevali bog‘ ekinlarini parvarishlash, ekin navlarini tuproq iqlim sharoitiga moslab tanlash va joylashtirish, tuproq unumdorligini va ekinlar hosildorligini oshirish yo‘llari, kasallik va zararkunandalarga qarshi kurashish chora-tadbirlari, suv va resurs tejamkor texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha tavsiyalar berishdi.
Tadbir so‘nggida qatnashchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar va ularni qiynayotgan muammolarga qoniqarli javoblar olishdi.

Встреча ученых и фермеров
9 апреля 2021 года на площади около центра культуры «Кескантерак» Навбахорского района Навоийской области состоялся научно-практический семинар, посвященный анализу состояния посева хлопка и проведенной в регионе другой работе в сфере сельского хозяйства и обсуждению предстоящих задач. Мероприятие вел первый заместитель Министра сельского хозяйства Узбекистана Шухрат Тешаев.
В нем участвовали руководители фермерских хозяйств и кластеров Навбахорского, Канимехского, Нуратниского и Хатырчинского районов, заместители хокима области и хокимов районов по сельскому хозяйству, специалисты сферы, представители соответствующих учреждений и организаций, а также ученые около десяти научно-исследовательских институтов республики и Навоийского отделения Академии наук во главе с заместителем председателя Кувандиком Нурбоевым.
На встрече отмечено, что внедрение инновационных технологий в сферу и научный подход к решению проблем, а также повышение знаний фермеров и специалистов является ключом к прогрессивному развитию и выходу готовой конкурентоспособной узбекской продукции на мировой рынок.
В ходе визита ученые с выездом на места ознакомились с текущей ситуацией на местах и на семинаре дали свои рекомендации по выращиванию хлопка, пшеницы и других зерновых, бахчевых, овощей и фруктов, выбору сортов сельскохозяйственных культур с учетом почвенно-климатических условий, путям повышения плодородия земель и урожайности, борьбы с вредителями, внедрению водо- и ресурсосберегающих технологий и прочим направлениям.