Navoiy bo‘limi o‘z ishlanmalarini yarmarkada namoyish etdi
2021 yilning 29-30 iyun kunlari Andijon shahrida Hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limi ham o‘z ishlanmalari bilan qatnashdi.
Misol uchun, mahalliy xom ashyo bo‘lgan Vaush koni dolomitlaridan olingan import o‘rnini bosuvchi magniy oksidi (magnezit) namunasi namoyish etildi. Magniy oksidi olovbardosh materiallar ishlab chiqarishda asosiy komponent hisoblanadi. Tadbir ishtirokchilari ichidan ayollarni ushbu noma'dan foydali qazilmadan olingan boshqa mahsulot ham qiziqtirdi. Bu termik ishlov berilgan boyitilgan dolomit va kaolin aralashmasidan tashkil topgan kukun. Ushbu kukun xom ashyo sifatida pardoz upasini tayyorlashda ishlatilishi mumkin.
Quruvchi kompaniyalarning e'tiborini qurilish va shisha sanoatida xom ashyo sifatida keng foydalaniladigan Navoiy viloyati Navbahor tumani Yangi Vaush koni kvars qumlari namunalari tortdi. Yog‘-moy tarmoqi vakillarini esa - yog‘larni tozalash va oqartirishda foydalanish uchun ishlatish mumkin bo‘lgan ushbu kondan qazib olingan bentonit gillari kukuni. Shuni ta'kidlash joizki, bentonit namlikni shimib olib saqlaydigan sorbent hisoblanadi. Uning ushbu xususiyati qishloq xo‘jaliki ekinlarining urug‘larini, ayniqsa chigitni, bentonit kukuni bilan qobiqlab ekish texnologiyasini Bo‘lim tomonidan yaratishga asos bo‘ldi. Ushbu konning bentonitini neft-gaz quduqlarini burg‘ulashda faol yuvuvchi suyuqliklar sifatida foydalanish ham mumkin.
Bundan tashqari, Bo‘lim olimlari tomonidan ishlab chiqilgan texnologiya yordamida Toshqazgan koni ma'danidan olingan elektrotexnika, metallurgiya va kimyo sanoatida foydalanishga yaroqli bo‘lgan grafit namunalari taqdim etildi. Ishtirokchilarni Bo‘lim yosh olimlari tomonidan qo‘lbola usulida tayyorlangan yozuv qalamlari qiziqish o‘yg‘otdi. Ularning sterjenlari yuqorida aytib o‘tilgan Toshqazgan konidan qazib olinib, boyitilgan va presslangan grafitdan tayyorlangan. Ushbu vazifani O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti Bexzod Yuldashev 2021 yil 26 aprel kuni Navoiy bo‘limiga tashrif bo‘yurib, doktorant va ish o‘rganuvchi-tadqiqotchilarning ilmiy ishlanmalari bilan tanishgan payti bergan edilar.
Tadbir so‘ngida tantanali ravishda yarmarkada faol ishtiroki uchun FA Navoiy bo‘limi jamoasi Andijon viloyati hokimligining Faxriy yorlig‘i bilan taqdirlandi. Shuni ta'kidlash joiz-ki, mazkur yorliqni 780 ishtirok etgan tashkilotlardan bor yo‘g‘i 10tasi oldi.

Навоийское отделение представило разработки на ярмарке в Андижане
29-30 июня 2021 года в городе Андижане состоялась Территориальная межотраслевая промышленная ярмарка. На ней свои разработки представило и Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан.
К примеру, был представлен образец импортозамещающего оксида магния (магнезит), получаемый из местного сырья – доломита месторождения Вауш. Оксид магния является основным компонентом при производстве огнеупорных материалов. Гостей мероприятия из числа женщин особо заинтересовала другая продукция из этого нерудного полезного ископаемого – порошок, представляющий собой смесь обогащенного доломита и каолина, прошедшую термическую обработку. Данный порошок можно использовать в качестве сырья для изготовления косметической пудры.
Внимание строительных компаний привлекли образцы кварцевых песков месторождения Янги Вауш Навбахорского района Навоийской области, которые можно использовать в качестве сырья при производстве строительных материалов и стекла. А представителей масложировой отрасли – образцы бентонитовых глин из этого же месторождения, которые можно использовать в виде порошка для отбеливания и очистки масел. Стоит отметить, что бентонит является отличным сорбентом, способным впитывать и удерживать влагу. Это его свойство стало основой для разработки Отделением технологии посева капсулированных порошком бентонитовой глины семян сельскохозяйственных культур, в частности, хлопка. Бентонит также можно использовать в качестве активной промывочной жидкости при бурении нефтегазовых скважин.
Кроме того, были представлены образцы пригодного для применения в электротехнике, металлургии и химической промышленности графита, получаемого обогащением руды из месторождения Тасказган при помощи разработанной учёными Отделения технологии. Участников заинтересовали чертежные карандаши, изготовленные кустарным способом молодыми учеными Отделения. Стержни в них изготовлены из обогащенного и спрессованного графита из вышеупомянутого месторождения Тасказган. Эту задачу перед ними поставил президент Академии наук Республики Узбекистан Бехзод Юлдашев в ходе своего визита в Отделение 26 апреля 2021 года и ознакомления с научными разработками докторантов и стажеров-исследователей.
В завершение коллективу Навоийского отделения АН в торжественной обстановке была вручена Почетная грамота хокимията Андижанской области за активное участие на ярмарке. Стоит отметить такие грамоты получили всего 10 организаций из 780 участвовавших.